"Çocuklardaki 'maskeli depresyon' fark edilmiyor" - Son Dakika

"Çocuklardaki 'maskeli depresyon' fark edilmiyor"

22.11.2019 14:17

Psikiyatrist Doç. Dr. Sevcan Karakoç Demirkaya, mutlu görünen, gülümseyen fakat içten içe acı çeken kişiler için kullanılan 'maskeli depresyon'u anlamanın zor olduğunu söyleyerek, "Gençler eğleniyor görünürler ve genelde yüzlerinde gülümseme ile dolaşırlar.

Psikiyatrist Doç. Dr. Sevcan Karakoç Demirkaya, mutlu görünen, gülümseyen fakat içten içe acı çeken kişiler için kullanılan 'maskeli depresyon'u anlamanın zor olduğunu söyleyerek, "Gençler eğleniyor görünürler ve genelde yüzlerinde gülümseme ile dolaşırlar. Bu nedenle aileler çocuklarındaki 'maskeli depresyonu' fark edemez" dedi.

Maskeli depresyona, gülümsemeli depresyon veya gizli depresyon da denildiğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Psikiyatrist Doç. Dr. Sevcan Karakoç Demirkaya, gençler arasında maskeli depresyonun yaygın olduğunu belirtti. Doç. Dr. Demirkaya, "Tipik mutsuz, çökkün, isteksiz ve keyifsiz depresyonu herkes tanır. Ancak maskeli depresyonu anlamak kolay değildir. Maskeli depresyonu olanlar 'Dışım seni, içim beni yakar' der. Ders başarısında düşme, nedensiz çeşitli ağrılar, mide-bağırsak sorunları, cilt problemleri, kronik yorgunluk, uyku sorunları, sigara-alkol kullanma gibi durumlar aslında altta yatan depresyonun maskeleridir" ifadelerini kullandı.

"AİLELER ÇOCUKLARINDAKİ DEPRESYONU FARK ETMEZ"

Maskeli depresyonda olan gençlerin eğleniyor göründüğünü ve yüzlerinde gülümseme ile dolaştığını açıklayan Doç. Dr. Demirkaya, "Bu nedenle aileler çocuklarındaki depresyonu fark edemezler.  Gençler, depresyonda olsa bile "inkar" ve " somatizasyon (bedensel belirtilere çevirme)" en sık görülen savunma mekanizmalarıdır.  Ergenlerde ders başarısında düşme, okul reddi, evden kaçma, yeme bozuklukları veya alkol-sigaraya başlama, sürekli sinirlilik hali birer depresyon belirtisi olabilir" dedi.

"NARSİST EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINDA GÖRÜLÜR"

Ailelerin çocuklarını 'şımarıklık- ergenlik krizi- zayıflık' ile suçlayabildiğine vurgu yapan Doç. Dr. Demirkaya, "Maskeli depresyon genelde mükemmeliyetçi ve narsistik özellikleri olan ebeveynlerin çocuklarında sık görülür. Biz yetişkinler de dahil olmak üzere hep 'güçlü' olmak zorunda değiliz, maskeleri çıkarıp yardım arayabiliriz. Çocuğumuzdaki davranış farklılıklarının da 'depresyon' belirtisi olabileceğini unutmayalım. 'Bunu mu dert ettin', 'üzülecek ne var' gibi yaklaşımlar çocuğumuzu sahte güçlü görünmeye zorlar ve alttaki depresyonu maskelemeye iter. Depresyon ise tedavi edilebilir bir hastalıktır, güçsüzlük değildir" diye konuştu.


 Çocuklardaki 'maskeli depresyon' fark edilmiyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Sağlık 'Çocuklardaki 'maskeli depresyon' fark edilmiyor' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP'li vekile şehit cenazesindeki fotoğrafı hatırlattı: Ahlaksız adam, pişmiş kelle gibi sırıtıyor Yağmur Sarnıç'tan "Bekaretimi anneme inat verdim" diyen Seren Serengil'e ağza alınmayacak sözler Kahramanmaraş'ta bir polisi şehit eden saldırgan Antalya'da tüyler ürperten cinayetin zanlısı çıktı -20 derecede otobüs bekliyorlar! Sarıkamış Belediyesi'nin koyduğu kapalı durakların kilitli olması vatandaşı isyan ettirdi Yılbaşı çekilişinin son talihlisi zaman aşımına 28 gün kala ortaya çıktı Kadir Şeker'i cezaevinde ziyaret eden arkadaşı anlattı: 'Öylece çekip gidemezdim' derken gözleri doldu Son Dakika! Kahramanmaraş'ta otele baskın yapan polisle şüpheli arasında çatışma çıktı: 1 polis yaralı, 1 polis şehit Adalet geç de olsa yerini buldu! Ömründen çalınan 4 yıl için 155 bin lira tazminat alacak