Çocukluk Çağı Zehirlenmeleri Bireyi Ömür Boyu Etkileyebiliyor - Son Dakika

Çocukluk Çağı Zehirlenmeleri Bireyi Ömür Boyu Etkileyebiliyor

05.01.2012 13:50
Çocukluk Çağı Zehirlenmeleri Bireyi Ömür Boyu Etkileyebiliyor, System.String[]

Çocukluk çağı zehirlenmelerinin bireyi ölüme kadar götürebildiği gibi bir ömür boyu süren sosyal, kültürel ve ekonomik boyutları olduğu belirtildi.

Çocukluk çağı zehirlenmelerinin bireyi ölüme kadar götürebildiği gibi bir ömür boyu süren sosyal, kültürel ve ekonomik boyutları olduğu belirtildi.

Türk Tabipleri Birliği tarafından kredilendirilen Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği'nin düzenlediği "Olgularla Çocukluk Çağı Zehirlenmeleri Kursu" Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladı.

OMÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı işbirliği ile OMÜ Kurupelit Kampüsü Tıp Fakültesi Dekanlığı'ndaki Mavi Salon'da gerçekleştirilen ve iki gün sürecek olan kursa çok sayıda bilim adamı ve doktor katıldı.

Kursun açılış konuşmasını yapan kurs koordinatörü ve OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Doç. Dr. Ahmet Güzel, "Çocukluk çağı zehirlenmeleri ölüme kadar varabilen hem klinik bulguları hem de eşlik eden sosyal, kültürel, ekonomik bazen de adli olabilen gelişen dünyamızda çocuk acil servislerimizde her yıl artan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukluk çağında zehirlenme ile gelen hastaların uygun tanım ve tedavisi iyi bir şekilde yapılması tüm sağlık çalışanları ve tüm sağlık personeli için önem arz etmektedir." dedi.

OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Levent Altıntop ise bu alandaki gelişmeleri şöyle özetledi: "1970'li yıllarda dünyada modern anlamda tıp sistemi kurulmaya başlandı. 1990 ve 1994'lü yıllarda ilk defa acil tıbbın kurulmasıyla modern anlamda Türkiye'de bir eğitim verilmeye başlandı. 1997 yılında Samsun olarak biz ilk çocuk acil konusunda öncülük yaptık ve Acil Anabilim Dalı'nın kurulmasında yer aldık."

Yapılan konuşmaların ardından kursa katkıları olan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, İl Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu ve OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Levent Altıntop'a plaket verildi. Ağır metal zehirlenmelerinden, yılan ısırması, akrep ve arı sokmalarına kadar toplam 21 sunumun yapılacağı kursun sonunda düzenlenecek olan törenle katılımcılara sertifika verilecek.

Çocukluk Çağı Zehirlenmeleri Bireyi Ömür Boyu Etkileyebiliyor
Çocukluk Çağı Zehirlenmeleri Bireyi Ömür Boyu Etkileyebiliyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Çocukluk Çağı Zehirlenmeleri Bireyi Ömür Boyu Etkileyebiliyor - Son Dakika


Son Dakika

Meteoroloji 9 ilimizi sarı kod ile uyardı! Kuvvetli sağanak yağış etkili olacak Almanya'da otomobil kalabalığa daldı: 1 ölü, 3 ağır yaralı Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Seçimlere günler kala ABD, kıtalararası balistik füze testi yaptı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Son Dakika: Türkiye'de 29 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 72 kişi vefat etti, 2319 yeni vaka tespit edildi Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk, doğum yaptı