Coğrafi İşaretli Ürünler Büyütece Alındı - Son Dakika

Coğrafi İşaretli Ürünler Büyütece Alındı

15.09.2014 13:45
Coğrafi İşaretli Ürünler Büyütece Alındı, System.String[]

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) Bayramoğlu etkinliğinde coğrafi işaretli ürünler masaya yatırıldı.

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) Bayramoğlu etkinliğinde coğrafi işaretli ürünler masaya yatırıldı. Etkinliğe konuya duyarlılığı ile bilinen Metro Toptancı Market’in Genel Müdürü Kubilay Özerkan da katıldı.

Markette aralarında Finike portakalı, Aydın inciri ve Giresun fındığının da bulunduğu 42 adet coğrafi işaretli ürün yer alıyor. Şu an Türkiye’de gıda ve gıda-dışı coğrafi işareti onay gören 178 ürün, onay bekleyen 204 ürün var. Ülkede coğrafi işaret alabilecek 2 bin 500 ürünün olduğu ifade ediliyor.

DÜNYANIN ETRAFI 25 DEFA TURLANDI, COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN İHRAÇ EDİLDİ

Metro Toptancı Market’ten coğrafi işaretli ürün ihracatı ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Giresun tombul fındığında coğrafi işaret logosu ilk defa marketimizde kullanılmış olup, Malatya kayısısı ve Aydın incirinin de ilk defa coğrafi işaret logosu kullanılarak satışına marketimizde başlanmıştır.

• Malatya kayısısı, Aydın inciri ve Ege üzümü ihraç edilmiştir. Şu an Fransa, Almanya, Rusya, Polonya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Belçika ve Avusturya’da Metro raflarında bu ürünler yer almaktadır.

• İlk etapta 100 tonu aşkın ürün ihraç edilmiş ve 5 TIR ile yapılan bu ilk sevkiyatta 20 bin kilometreyi aşkın yol yapılmıştır.

• 2012-2013 narenciye döneminde 10 ülkeye 7 bin ton ve 17 milyon TL değerinde coğrafi işaretli portakal ve limon ihraç edilmiştir. Bu ihracat 450 TIR ile yapılmış ve 1 milyon kilometreyi aşan yol yapılmıştır. Bir başka ifadeyle bu TIR’lar dünyanın etrafını 25 kere turlamıştır.

• 15 milyon TL’yi aşan 8 bin ton ürün de içeride satılmıştır. 2013 – 2014 narenciye döneminin ilk 4 aylık döneminde 6 milyon TL değerinde 3 bin ton coğrafi işaretli portakal ve limon ihraç edilmiştir.

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Ekonomi Coğrafi İşaretli Ürünler Büyütece Alındı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Jose Sosa'nın antrenmanlara neden çıkmadığı netlik kazandı! Vitor Pereira tarafından dinlendiriliyor 20:55 Jose Sosa'nın antrenmanlara neden çıkmadığı netlik kazandı! Vitor Pereira tarafından dinlendiriliyor Bodrum'da yangın Çökertme Koyu'na da sıçradı! Alevler her yeri esir aldı 20:29 Bodrum'da yangın Çökertme Koyu'na da sıçradı! Alevler her yeri esir aldı Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi 19:56 Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi
8 yaşındaki çocuk düğünde atılan maganda kurşunuyla hayatını kaybetti 19:01 8 yaşındaki çocuk düğünde atılan maganda kurşunuyla hayatını kaybetti Balık tutmak için daldığı suyun altında sıkışarak can verdi 18:44 Balık tutmak için daldığı suyun altında sıkışarak can verdi Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi 17:49 Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi
Şahan Gökbakar Marmaris'te sesi kısılana kadar bağırdı: Havadan müdahale, havadan müdahale 17:20 Şahan Gökbakar Marmaris'te sesi kısılana kadar bağırdı: Havadan müdahale, havadan müdahale İran sınırında çekildiği öne sürülen video sosyal medyada gündem oldu! Yüzlerce mülteci gruplar halinde geliyor 15:44 İran sınırında çekildiği öne sürülen video sosyal medyada gündem oldu! Yüzlerce mülteci gruplar halinde geliyor
Advertisement