Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek - Son Dakika

Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek

20.07.2016 15:47

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, "Çok kısa bir süre içerisinde dolar/TL yeniden 2,80 bandına gelecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, darbe girişimini kast ederek "Bu olayın psikolojik etkileri tamamen atlatıldıktan sonra piyasalar, 15 Temmuz gecesi yaptığı kapanışın çok üstüne çıkacak. Çok kısa bir süre içerisinde dolar/TL yeniden 2,80 bandına gelecek." dedi.

"DOLAR KISA SÜRE SONRA GERİLEYECEK"

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bulut, dolar/TL'de dün öğleden sonra yaşanan hareketlenmenin net olarak bir sebebinin olduğunu belirterek, "Sermaye kontrolü gelecek, eldeki sermayenin yurt dışına çıkmayacak' gibi haberler çıktı. Bu haberler külliyen yalandır. Bunu ilgili bakanlar da biz de yalanladık. Bunun etkisi bir miktar geçti. Şu anda dolar/TL 3,02 bandında dalgalanıyor. Kısa bir süre içinde 3'ün altına gerileyecek." değerlendirmesini yaptı.

Bulut, Merkez Bankasının faiz koridorunun üst bandını aşağıya çektiğini ve bunun da bir miktar etkisinin olduğunu ifade etti.

"DARBE GİRİŞİMİNE RAĞMEN 2,95 LİRA OLDU"

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içine sızmış FETÖ mensuplarının TSK imkanını kullanarak Türkiye'yi işgal etmeye çalıştıklarını anımsatan Bulut, buna rağmen pazartesi sabahı piyasada dolar/TL'nin 2,95 seviyelerinden açıldığını hatırlattı.

Bulut, şunları kaydetti:

"Bu Türkiye'nin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Ondan sonra yalan haberlerle, içeriden ve dışarıdan uyduruk senaryolarla bir miktar yukarı doğru spekülasyon yapılıyor. Ama ona rağmen piyasa olumlu olmak için uğraşıyor ve kur yine aşağıya doğru gidiyor. Borsa İstanbul çok hızlı kendini toparladı. Şirketler çok hızlı bir şekilde yukarı doğru tepki vermeye başladı. Benim görüşüm şu; bugünün Türkiye'si cuma günkü Türkiye'den daha değerli. Çünkü cuma günkü Türkiye'de yabancılar şöyle bir yorum yapıyordu; 'Türkiye'de sistemik siyasi risk var, darbe olabilir.' Bugünün Türkiye'sinde herkes şunu söylüyor; 'Türkiye'de darbe olamıyormuş'. Demek ki halkın demokratik anlayışının bu noktaya geldiği, halkın sağlam tepki gösterdiği ve ülkesine, demokrasisine sahip çıktığı bir ülkede piyasadaki sistematik risk çok daha düşüktür."

"OLUMSUZLUĞA KAPILMAYIN"

Yiğit Bulut, bugün TL'nin daha değerli olması gerektiğini ve kimsenin en küçük bir olumsuzluğa kapılmaması gerektiğini dile getirdi.

Yaşanan darbe girişiminin her anlamda Türkiye'yi olumsuz etkileyebilecek en kötü gelişmelerden birii olduğuna işaret eden Bulut, şöyle devam etti:

"Ancak gerek Cumhurbaşkanımızın, gerek Başbakanımızın, gerek milletin, gerek liderlerin ve gerek parlamentonun çabalarıyla sistematik risk atlatıldığı gibi Türkiye'nin defterinden bu risk çıkartıldı. Artık bugün Türkiye'de kimse darbe yapmaya cesaret dahi edemez. Türkiye'de yüksek, uzaktaki binalarda darbe planlayanlar şunu biliyor; Türkiye onların istediği gibi yönetilecek bir ülke değil. Türkiye, kendi kendi yöneten bir ülke. Cumhurbaşkanımız, 'Bunu şer gibi görüyorsunuz ama buradan bir hayır doğacak' dedi. Gerçekten de bundan bir hayır doğdu. Türkiye ekonomisi üzerindeki sorgulanan 'sistematik risk' dedikleri riski atlatmış oldu. Her şeyin çok daha iyi olacağını düşünüyorum."

"KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞUNUN YORUMLARI GERÇEK DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bulut, Moody's'in Türkiye değerlendirmelerine ilişkin olarak, şunları söyledi:

"Türkiye ne zaman zor bir dönemden geçse kredi derecelendirme kuruluşları bize kazık atmaya çalışır. Kim bu girişimi destekliyorsa, kim bu girişimin arkasındaysa, kim bu girişimle sırt sırta gidiyorsa, bir bakıyorsunuz küresel piyasalarda da Türkiye'yi zor duruma düşürmek isteyenler onlarla birlikte hareket ediyor. Bana göre kredi derecelendirme kuruluşlarının yorumlarının gerçekçi olmadığını, yabancılar dahi ilk 2 gün içerisinde gördü. İlerleyen günlerde de bunların gerçekçi olmadığını göreceğiz. Bu olay tamamen atlatıldıktan sonra yani psikolojik etkileri tamamen atlatıldıktan sonra göreceksiniz ki, Türk piyasaları 15 Temmuz gecesi yaptığı kapanışın çok üstüne çıkacak. Çok kısa bir süre içerisinde. Dolar yeniden 2,80 bandına gelecek. Türk lirası bana göre cuma günkü Türk lirasından çok daha değerli. Çünkü Türkiye çok daha değerli."

Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek
Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (3)

Son Dakika

Salgın nedeniyle çalışamayan oryantal Didem isyan etti: E-devlet üzerinden yardım başvurusu yaptım Salgın nedeniyle çalışamayan oryantal Didem isyan etti: E-devlet üzerinden yardım başvurusu yaptım Polisleri kapıda gören suçlunun, balkondan balkona atlayıp kaçmaya çalıştığı anlar saniye saniye görüntülendi Polisleri kapıda gören suçlunun, balkondan balkona atlayıp kaçmaya çalıştığı anlar saniye saniye görüntülendi İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir grup, Mescid-i Aksa saldırısını protesto etti İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir grup, Mescid-i Aksa saldırısını protesto etti İsrail polisi, Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate saldırdı! Türkiye'den tepkiler peş peşe geldi İsrail polisi, Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate saldırdı! Türkiye'den tepkiler peş peşe geldi Markette kendisine verilen reyonu beğenmeyince mağaza sorumlusunu falçatayla tehdit edip dövdü Markette kendisine verilen reyonu beğenmeyince mağaza sorumlusunu falçatayla tehdit edip dövdü Uçankuş TV'ye kayyum atandığı ve Can Tanrıyar'ın da hisselerine tedbir konulduğu iddia edildi Uçankuş TV'ye kayyum atandığı ve Can Tanrıyar'ın da hisselerine tedbir konulduğu iddia edildi Bu hafta borsa ve altın kazandırdı, döviz kaybettirdi Bu hafta borsa ve altın kazandırdı, döviz kaybettirdi İtalyan Carel, Türk firması CFM Soğutma'nın yüzde 51'ini satın alıyor İtalyan Carel, Türk firması CFM Soğutma'nın yüzde 51'ini satın alıyor
Advertisement