Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek - Son Dakika

Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek

20.07.2016 15:47

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, "Çok kısa bir süre içerisinde dolar/TL yeniden 2,80 bandına gelecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, darbe girişimini kast ederek "Bu olayın psikolojik etkileri tamamen atlatıldıktan sonra piyasalar, 15 Temmuz gecesi yaptığı kapanışın çok üstüne çıkacak. Çok kısa bir süre içerisinde dolar/TL yeniden 2,80 bandına gelecek." dedi.

"DOLAR KISA SÜRE SONRA GERİLEYECEK"

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bulut, dolar/TL'de dün öğleden sonra yaşanan hareketlenmenin net olarak bir sebebinin olduğunu belirterek, "Sermaye kontrolü gelecek, eldeki sermayenin yurt dışına çıkmayacak' gibi haberler çıktı. Bu haberler külliyen yalandır. Bunu ilgili bakanlar da biz de yalanladık. Bunun etkisi bir miktar geçti. Şu anda dolar/TL 3,02 bandında dalgalanıyor. Kısa bir süre içinde 3'ün altına gerileyecek." değerlendirmesini yaptı.

Bulut, Merkez Bankasının faiz koridorunun üst bandını aşağıya çektiğini ve bunun da bir miktar etkisinin olduğunu ifade etti.

"DARBE GİRİŞİMİNE RAĞMEN 2,95 LİRA OLDU"

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içine sızmış FETÖ mensuplarının TSK imkanını kullanarak Türkiye'yi işgal etmeye çalıştıklarını anımsatan Bulut, buna rağmen pazartesi sabahı piyasada dolar/TL'nin 2,95 seviyelerinden açıldığını hatırlattı.

Bulut, şunları kaydetti:

"Bu Türkiye'nin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Ondan sonra yalan haberlerle, içeriden ve dışarıdan uyduruk senaryolarla bir miktar yukarı doğru spekülasyon yapılıyor. Ama ona rağmen piyasa olumlu olmak için uğraşıyor ve kur yine aşağıya doğru gidiyor. Borsa İstanbul çok hızlı kendini toparladı. Şirketler çok hızlı bir şekilde yukarı doğru tepki vermeye başladı. Benim görüşüm şu; bugünün Türkiye'si cuma günkü Türkiye'den daha değerli. Çünkü cuma günkü Türkiye'de yabancılar şöyle bir yorum yapıyordu; 'Türkiye'de sistemik siyasi risk var, darbe olabilir.' Bugünün Türkiye'sinde herkes şunu söylüyor; 'Türkiye'de darbe olamıyormuş'. Demek ki halkın demokratik anlayışının bu noktaya geldiği, halkın sağlam tepki gösterdiği ve ülkesine, demokrasisine sahip çıktığı bir ülkede piyasadaki sistematik risk çok daha düşüktür."

"OLUMSUZLUĞA KAPILMAYIN"

Yiğit Bulut, bugün TL'nin daha değerli olması gerektiğini ve kimsenin en küçük bir olumsuzluğa kapılmaması gerektiğini dile getirdi.

Yaşanan darbe girişiminin her anlamda Türkiye'yi olumsuz etkileyebilecek en kötü gelişmelerden birii olduğuna işaret eden Bulut, şöyle devam etti:

"Ancak gerek Cumhurbaşkanımızın, gerek Başbakanımızın, gerek milletin, gerek liderlerin ve gerek parlamentonun çabalarıyla sistematik risk atlatıldığı gibi Türkiye'nin defterinden bu risk çıkartıldı. Artık bugün Türkiye'de kimse darbe yapmaya cesaret dahi edemez. Türkiye'de yüksek, uzaktaki binalarda darbe planlayanlar şunu biliyor; Türkiye onların istediği gibi yönetilecek bir ülke değil. Türkiye, kendi kendi yöneten bir ülke. Cumhurbaşkanımız, 'Bunu şer gibi görüyorsunuz ama buradan bir hayır doğacak' dedi. Gerçekten de bundan bir hayır doğdu. Türkiye ekonomisi üzerindeki sorgulanan 'sistematik risk' dedikleri riski atlatmış oldu. Her şeyin çok daha iyi olacağını düşünüyorum."

"KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞUNUN YORUMLARI GERÇEK DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bulut, Moody's'in Türkiye değerlendirmelerine ilişkin olarak, şunları söyledi:

"Türkiye ne zaman zor bir dönemden geçse kredi derecelendirme kuruluşları bize kazık atmaya çalışır. Kim bu girişimi destekliyorsa, kim bu girişimin arkasındaysa, kim bu girişimle sırt sırta gidiyorsa, bir bakıyorsunuz küresel piyasalarda da Türkiye'yi zor duruma düşürmek isteyenler onlarla birlikte hareket ediyor. Bana göre kredi derecelendirme kuruluşlarının yorumlarının gerçekçi olmadığını, yabancılar dahi ilk 2 gün içerisinde gördü. İlerleyen günlerde de bunların gerçekçi olmadığını göreceğiz. Bu olay tamamen atlatıldıktan sonra yani psikolojik etkileri tamamen atlatıldıktan sonra göreceksiniz ki, Türk piyasaları 15 Temmuz gecesi yaptığı kapanışın çok üstüne çıkacak. Çok kısa bir süre içerisinde. Dolar yeniden 2,80 bandına gelecek. Türk lirası bana göre cuma günkü Türk lirasından çok daha değerli. Çünkü Türkiye çok daha değerli."

Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek
Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Yiğit Bulut: Çok Kısa Bir Sürede Dolar 2,80 Bandına Gelecek - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (3)

Son Dakika

Güntekin Onay'dan Kevin Nkoudou'ya penaltı eleştirisi: Bu yaptığı laubalilik Güntekin Onay'dan Kevin Nkoudou'ya penaltı eleştirisi: Bu yaptığı laubalilik Sergen Yalçın, Ankaragücü maçının faturasını futbolcularına kesti: Performans çok aşağıda Sergen Yalçın, Ankaragücü maçının faturasını futbolcularına kesti: Performans çok aşağıda Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca kez birlikteliğe zorlandı Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca kez birlikteliğe zorlandı Kontrolden çıkan motosiklet refüje çarptı: 2 arkadaş hayatını kaybetti Kontrolden çıkan motosiklet refüje çarptı: 2 arkadaş hayatını kaybetti Peaky Blinders'ın yıldızı Helen McCrory hayatını kaybetti Peaky Blinders'ın yıldızı Helen McCrory hayatını kaybetti Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Kırgızistan Sağlık Bakanı Beyşenaliyev, 'korona tedavisinde kullanılıyor' deyip kameralar karşısında zehirli bitkiyi kaynatıp içti Kırgızistan Sağlık Bakanı Beyşenaliyev, 'korona tedavisinde kullanılıyor' deyip kameralar karşısında zehirli bitkiyi kaynatıp içti Çocuklar Duymasın'ın Orçun'u Alp Eren Khamis kocaman oldu! Gururlandıran haberini Zeyno Günenç verdi Çocuklar Duymasın'ın Orçun'u Alp Eren Khamis kocaman oldu! Gururlandıran haberini Zeyno Günenç verdi