.com'un yeni kardeşleri! - Son Dakika

.com'un yeni kardeşleri!

26.11.2012 12:00
.com'un yeni kardeşleri!, System.String[]

.com ve .net gibi alışılmış alan adı uzantılarından sonra, bu alan adlarına da alışmamız gerekecek!

İnternet alan adı uzantılarından sorumlu kuruluş ICANN, yakın zamanda yeni alternatif uzantıları web dünyasına kazandırmaya hazırlanıyor.

ICANN geçtiğimiz yıl halihazırdaki web adresleri için şirketlerden gelecek önerileri değerlendireceğini belirtmişti. Bunun üzerine dev isimler, istedikleri alan adlarına sahip olmak için kuruluşun kapısını bir bir aşındırmaya başladı.

1.900'den fazla başvuru alan ICANN, kullanıma sunmayı düşündüğü bir dizi alan uzantısını 2013 Mayıs ayında duyuracak. Bunların arasında öne çıkan uzantılar arasında, özellikle teknoloji devlerinin elde etmek için sıraya girdiği .app, .shop, .book ve .search bulunuyor.

Bu devler arasında Google .search ve .cloud'u isterken, Amazon ise .app, .book ve .movie uzantıları üstünde duruyor.

Ancak bu uzantıların kullanıma sunulması için öncelikle Devlet Danışma Komitesi'nin (GAC) onayı gerekecek. ICANN başkan yardımcısı Bruce Tonkin, elliden fazla ülkeyi temsil eden GAC'nin şu sıralar tehlikeli olabilecek bazı uzantıları incelediğini belirtti.

BBC'ye konuşan Tonkin, "Komite, özellikle dini açıdan sorun teşkil edebilecek uzantıların üstünde duruyor. Şimdiye dek .islam, .church ve .bible için birçok başvuru yapılmış durumda." dedi.

.com'un yeni kardeşleri!
.com'un yeni kardeşleri!

- Kaynak: Chip.com.tr

Son Dakika Teknoloji .com'un yeni kardeşleri! - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı