Contemporary İstanbul Sona Erdi - Son Dakika

Contemporary İstanbul Sona Erdi

26.11.2012 14:05
Contemporary İstanbul Sona Erdi, System.String[]

Contemporary Istanbul, yerli ve yabancı sanatseverleri ve koleksiyonerleri İstanbul'da bir araya getirdi.

TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ ÇAĞDAŞ SANAT BULUŞMASI

57'i yurtdışı, 45'i yurt içi olmak üzere 102 çağdaş sanat galerisinin ve 612 sanatçının katılımıyla 22-25 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenen 7. Contemporary Istanbul, yerli ve yabancı sanatseverleri ve koleksiyonerleri İstanbul'da bir araya getirdi. Katılımın ve satışların bir önceki seneye göre yüzdesel olarak arttığı gözlemlenen etkinlikte, sergilenen eserlerin yüzde %66'sı sahiplerini buldu. Etkinliği 68 bin sanatsever ziyaret etti.

Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking, ortak sponsorluğunu Zorlu Center ve Yıldız Holding'in üstlendiği 7. Contemporary Istanbul, 5 gün boyunca yerli ve yabancı koleksiyonerlerin, sanatseverlerin ve basının akınına uğradı. Sergilenen 3.000 sanat eserinin toplam değeri 100 milyon doların üzerinde iken; Portekizli Cordeiros Galeria'da sergilenen 5.2 milyon usd değerinde "Portrait of Barbara Molanksy" isimli Andy Warhol tablosu, Opera Gallery'deki Jean Michel Basquiat'ın 3,2 milyon usd değerindeki "Logo" isimli eseri, Marlborough Gallery'de Botero'ya ait 700 bin usd değerindeki "Woman on Horse" isimli tablo ve Andipa Gallery'de sergilenen Roy Lichtenstein'ın 1,5 milyon dolar değerindeki eseri sanat tutkunlarının ilgisini çeken eserler arasında yer aldı. Fuar sonunda sergilenen eserlerin %66'sı sahiplerini buldu ve 2011 senesine göre %106'lık bir satış artışı gerçekleşti. Yerli ve yabancı 1.200 koleksiyoner; yurtdışından 150, yurtiçinden yaklaşık 350 basın mensubu fuarı izledi.

Dünyanın en önemli galerileri arasında yer alan Marlborough Gallery, Haunch of Venison, MaM- Mario Mauroner Contemporary Art, Cordeiros Galeria, Opera Gallery ve Michael Schultz Gallery yanı sıra Türkiye'den Galeri Nev, Galerist, Galeri Artist, art ON, Dirimart, Pi Artworks, NON, Galeri Mana, Pilot, Rampa, Pg Art, art Sümer, Galeri Zilberman, Egeran Galeri ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti. Dünyaca ünlü sanatçılar; Damien Hirst, Banksy, Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Andreas Gursky, Fernando Botero, Anselm Reyle, Keith Haring, Jean Michel Basquiat, Magdalena Abakanowicz'in eserleri ile beraber Türkiye'den; Devrim Erbil, Burhan Doğançay, Bedri Baykam, Mehmet Güleryüz gibi ustalar ile beraber Hüseyin Bahri Alptekin, Ergin Çavuşoğlu, Kutluğ Ataman, Yaşam Şaşmazer, Murat Germen, Tuğberk Selçuk, Murat Akagündüz, Ali Kazma, Halil Akdeniz, İnci Eviner, Şükran Moral, Haluk Akakçe gibi en önemli çağdaş sanatçıların eserleri sanatseverler ile buluştu. Andreas Gursky'nin 21 Kasım ön izleme günü fuarı ziyaret etmesi büyük ses getirdi. 520 bin usd değerindeki "Bangkok No.4" isimli eseri sahiplerini bulan eserler arasındaydı.

Contemporary Istanbul 7. yılında daha da zengindi

Galerilerin yanı sıra Türkiye'den ve dünyadan 10 sanat inisiyatifi, 14 sanat kurumu, Türkiye'den ve dünyadan önemli 16 sanat yayını da kendilerine ayrılan özel alanlarda sanatseverlerle buluştu. "New Horizons - Yeni Ufuklar" bölümünde yer alan Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden galeriler, Hollanda - Türkiye diplomatik ilişkilerinin 400. Yılı kutlamaları kapsamında Mondriaan Fund ve Hollanda Konsolosluğu'nun desteğiyle "Hollanda'dan Çağdaş Sanat" bölümünde yer alan galeriler, son 2 yıldır Ermeni sanatçıların yer aldığı " Ermenistan'dan Sanat" bölümü, Uzakdoğu'nun en önemli merkezlerinden biri olan Kore'den sanatçıların işlerine yer veren "Kore'den Çağdaş Sanat" 5 gün boyunca sanatseverlerle buluştu.

CI Dialogues 22-24 Kasım tarihlerinde dünyadan önemli konuşmacıları ağırladı

Fuar süresince çağdaş sanatın tartışıldığı CI Dialogues konferans programı sanat dinamikleri, üretimleri, sanat ekonomisi, koleksiyonerlik ve ortak platformlar üzerine sunum ve konuşmalar yapıldı. CI Dialogues'un öne çıkan konuşmacıları; kavramsal sanatçı Joseph Kosuth, küratör-yazar Nazlı Gürlek, Küratör Rene Block, dünyanın en saygın müzayede evlerinden Phillips De Pury eş kurucusu Simon De Pury, Marlborough Gallery'nin ortak kurucusu Pierre Levai, sanatçı ve Press to Exit Project Space'in kurucusu Yane Calovski, sanatçı Nezaket Ekici, küratör Başak Şenova oldu.

Sponsorlarla zenginleşen sanat

Akbank Private Banking, 6.kez ana sponsorluğunu üstlendiği Contemporary Istanbul'a katılan VIP misafirlere özel hazırladığı lounge alanında Murat Germen'in İstanbul'a ait fotoğraflarını sergiledi. Aynı zamanda AkSigorta kanalı ile fuar boyunca alınan eserleri sigortalama çalışmasını yaptı.

2. kez fuarın ortak sponsoru olan Zorlu Center; Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi olarak Zorlu Center Yayınları'nın ikincisi "Obje'ct" kitabının lansmanını yaptı. Yane Çalovski'nin işlerine odaklanan kitabın editörü Başak Şenova ve Yane Çalovski, CI Dialogues kapsamında sanatseverlerle buluştu. Zorlu Center Yayınlarının 3.sü "Making of: Architectural Objects" projesinde yer alan ve fotoğrafları Cemal Emden tarafından çekilen 10 mimari yapının fotoğraf seçkisi Zorlu Center Lounge sergi alanında görüldü.

2012 yılında ilk kez ortak sponsor olan Yıldız Holding'in Contemporary Istanbul'da açtığı Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, çocukları çağdaş sanatla tanıştırdı ve dört gün boyunca çocuklara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir sanat ortamı sağladı.

2013'te 2 yeni fuar

2013 yılında 7- 10 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Contemporary Istanbul sırasında 2 yeni uydu/satellite fuar da sanatseverlerle buluşacak; birinci fuar "Fotoğraf ve Yeni Medya" pratikleri üzerine odaklanacak. Step Istanbul uydu fuarı ise "genç ve gelecek vaad eden sanatçı ve galerilerin" eserlerine ve performanslarına yer verecek.

2013 yılında 4-10 Kasım arasında 2. si düzenlenecek Art Istanbul sanat haftası, 7-10 Kasım 2013 tarihinde Contemporary Istanbul ve 2 uydu fuarı ile 2013 yılında Kasım ayı yerli ve yabancı sanatçılar, galeriler, sanatseverler ve koleksiyonerler için yine en önemli sanat durağı olacak.

Contemporary İstanbul Sona Erdi

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Contemporary İstanbul Sona Erdi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray'dan Fatih Terim tweeti: Bizim kırmızı çizgimizdir Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'nun yeni görevi 28 Ekim Çarşamba günü açıklanacak Fatih Terim'in görevine devam etmesinin ardından G.Saray yönetiminden ilk açıklama Erzurum Valisi Okay Memiş: Vaka yükselişini durdurduk Devrilen iş makinesinin altında kalan işçi, feci şekilde can verdi Araç alacaklar dikkat! Faizi sıfırladılar, işte otomobil markalarının kampanyaları Soluk borusuna ekmek kaçan 2 yaşındaki çocuk, 9 günlük yaşam savaşını kaybetti Bahar Candan "Türkiye'nin en salak kızı bile söyleyebiliyor" deyip İstiklal Marşı'nı okudu