Çorum'da Şehit ve Gazi Ailelerine Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Verildi - Son Dakika

Çorum'da Şehit ve Gazi Ailelerine Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Verildi

17.01.2018 15:45

Çorum'da 11 şehit yakını ve 5 gaziye Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.

Çorum'da 11 şehit yakını ve 5 gaziye Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi. Aileler törende gözyaşlarını tutamadı.

Çorum Valiliği tarafından Devlet Tiyatro Salonu'nda düzenlenen törene Vali Necmeddin Kılıç, Garnizon Komutanı Albay Çetin Öcal, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, İl Jandarma Komutanı Albay Abdurrahman Başbuğ, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal Marşısının okunmasıyla başlayan törende, sinevizyon eşliğinde şehit ve gazilerin öz geçmişinin okundu. Törende şehit polisler Uğur Yıldız, Yaşar Uysal, Gökhan Çakıcı ve Emre Beker ile şehit askerler Emre Şahin, Erdal Tekeci, Mehmet Burak Kaplan ve Yunus İşçan'ın yanı sıra 15 Temmuz'daki darbe girişiminde hayatını kaybeden Ümit Çoban ve Akif Kapaklı ile Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybeden sivil memur Fevziye Kayış,15 Temmuz gazileri Kardelen ve Eşref Çelik çifti ile öğretmen Mustafa Çağır ve polis memuru İlhami Boyraz ile asker Ramazan Akçay'a, Vali Recmedin Kılıç tarafından Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.

Törende, 2016 yılında Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan ve tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybeden şehit Jandarma Uzman Çavuş Erdal Tekeci'nin Övünç Madalyasını ve Beratını annesi Filiz Tekeci aldı. Güçlükle ayakta duran anne Tekeci gözyaşlarına hakim olamadı. Şehit annesi oğlunun Övünç Madalyasını ve Beratını aldıktan sonra sahneden inip kendisine ayrılan koltuğa oturdu. Oğlunun Övünç Madalyası ve Beratını yan koltuğa bırakan anne Tekeci, duygusal anlar yaşadı.

Vali Necmeddin Kılıç, törende yaptığı konuşmada, Türk halkının vatanı, milleti, bayrağı için seve seve şehadete koşmaktan çekinmediğini söyledi. Türk milletinin Anadolu coğrafyasını yurt edindiğini dile getiren Vali Kılıç, Anadolu coğrafyası kıyamete kadar bizimdir. Anadolu coğrafyası kıyamete kadar kan isteyecektir. Biz de nesiller boyunca kıyamete kadar kan dökeceğiz, 'bayrak solmasın' diye. Nesiller boyunca kan döktük bu coğrafya için vatan için devlet için bayrak için. 15 Temmuz'da da bayrağımız mahsundu. Hainler, bizim elbiselerimiz giymiş domuzlar, yeryüzünün en aşağılık mahlukları devletime ve milletime silah çekmişlerdi ama bu milletin evlatları 5 bin yılın gururuyla, cumhurbaşkanının ve devletinin başının emriyle, ayağında terlikle, baş örtüsünü yarım yamalak alan kızımızla, 16 yaşındaki gencimizle, 80 yaşındaki topal dedemizle, yumruklarımızla meydanlara çıktık. Dünyanın kanını dondurdu bu hadise. Tanklarını önüne yattık. Şehitler, gaziler verdik. Şehitlerimiz en yükseğe uçtular, ölümsüzlüğe uçtular, şerefin en yükseğiyle tanıştılar, affın en merhametlisiyle tanıştılar. Koca bir orduya dahil oldular, şehitler ordusuna. Hainlerin cesetlerini de toprak kabul etmediö dedi.

Çorum'da Şehit ve Gazi Ailelerine Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Verildi
Çorum'da Şehit ve Gazi Ailelerine Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Verildi
Çorum'da Şehit ve Gazi Ailelerine Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Verildi
Çorum'da Şehit ve Gazi Ailelerine Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Verildi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çorum'da Şehit ve Gazi Ailelerine Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Verildi - Son Dakika


Son Dakika

İBB'den toplu taşımada 'kısıtlama' düzenlemesi Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'de de koronavirüs hastalarında kullanılan Remdesivir ilacını askıya aldı Gülsüm'ü öldürdüğünü itiraf eden sevgili ifadesinde çark etti: Cinsel ilişki sırasında öldü TIR'la çarpışan hafif ticari aracın sürücüsü öldü, ağabeyi gözyaşlarına boğuldu Maket trafik polisine pompalı tüfekle ateş açtılar, kalemle sakal ve bıyık çizdiler Oyuncu Engin Hepileri, sessiz sedasız Doğduğun Ev Kaderindir dizisinden ayrıldı Pfizer, koronavirüs aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine başvuruda bulundu "Bakkala gidiyorum" diye evden çıkan oyuncu Broselianda Hernandez'in cansız bedeni bulundu