ABD'de piyasaya sürülen yeni elma türü, buzdolabında 12 ay taze kalıyor - Son Dakika
BBC

ABD'de piyasaya sürülen yeni elma türü, buzdolabında 12 ay taze kalıyor

10 gün önce

ABD'de 20 yıllık çalışmanın sonucunda piyasaya sürülen ve Kozmik Kıtır adı verilen elma türü, buzdolabında 12 aya kadar varan saklama süresiyle dikkat çekiyor. Çalışmanın liderlerinden olan Kate Evans, "Bu çok kıtır, görece sert, tatlılık ve mayhoşluk dengesi iyi ve çok sulu bir elma" dedi.

Oluşturulması 20 yıl süren ve buzdolabında bozulmadan bir yıl kalabileceği belirtilen yeni bir elma türü Pazar günü ABD'de piyasaya sürüldü.

Cosmic Crisp (Kozmik Kıtır) adı verilen elma türü, Honeycrisp ve Enterprise türü elmaların melezlenmesiyle elde edildi. Washington Devlet Üniversitesi'nde ilk olarak 1997'de üretilen elmanın piyasaya sürülebilir hale getirilmesi için bugüne kadar 10 milyon dolar harcandı. Meyvenin sulu, kıtır ve sert olduğu söyleniyor.

"10-12 AY TAZE KALABİLİYOR"

Elmanın oluşturulma sürecinin liderlerinden Kate Evans, "Bu çok kıtır, görece sert, tatlılık ve mayhoşluk dengesi iyi ve çok sulu bir elma" diyor. Evans, elmanın dışının kararmasının uzun zaman aldığını, buzdolabında 10 - 12 ay arası taze kalabildiğini belirtiyor.

ŞİMDİLİK SADECE ABD'DE EKİLEBİLİYOR

Bugüne kadar 12 milyon Cosmic Crisp ağacı ekildi. Üniversitenin sıkı lisanslama politikası nedeniyle elma ağaçları şimdilik sadece Washington'da ekilebiliyor.

Oluşturulma sürecinde WA38 adıyla bilinen bu elmaya, koyu kızıl kabuğu üzerinde küçük beyaz lekeler barındırmasının gökyüzünü anımsatması nedeniyle Kozmik Kıtır adı takıldı.

Washington ABD'de en fazla elmanın yetiştirildiği eyalet. Elma ABD'de muzun ardından en popüler ikinci meyve.

ABD'de piyasaya sürülen yeni elma türü, buzdolabında 12 ay taze kalıyor
BBC
Haber Yayın Tarihi: 02.12.2019 05:00 Son Dakika

Buz tutmuş nehre düşen genci Apple'ın "Siri" özelliği kurtardı
Gram altın 275 lira seviyelerinde Trump'tan "yılın kişisi" seçilen iklim aktivisti Greta'ya: Öfke yönetimi sorununu çözmeli Son dakika: ABD Senatosu sözde "Ermeni soykırımı" tasarısını kabul etti