Zengin ülkeler koronavirüs aşılarının çoğunu satın aldı, yoksul ülkeler 2022'ye kadar beklemek zorunda kaldı - Son Dakika
BBC

Zengin ülkeler koronavirüs aşılarının çoğunu satın aldı, yoksul ülkeler 2022'ye kadar beklemek zorunda kaldı

26.01.2021 15:04

Kasım ayından bu yana aşı satın alımı yapan zengin ülkeler, yoksul ülkeleri büyük bir krizle baş başa bıraktı. Ekonomik gücü olmayan ülkeler, ücretsiz temin edeceği aşılar için 2022'yi beklerken, dünyanın pandemiden kısa sürede kurtulması da mümkün görülmüyor. DSÖ ve birçok ülke daha önce aşının adil dağıtılması konusunda çağrı yapmıştı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşı çalışmalarının hız kesmeden devam ettiği son günlerde, zengin ülkeler, on milyonlarca aşı dağıtımı yaparken, yoksul ülkeler bu rakamların çok daha gerisinde kaldı. Düşük gelirli ülkelerin aşı alımında geride kalması, dünyadaki gelir dağılımındaki adaletsizliği gözler önüne sererken, pandeminin kısa zamanda biteceğini öngörmek de bu sebeple mümkün görünmüyor.

ZENGİN ÜLKELER TÜM AŞILARI SATIN ALDI

Ekonomik gücü olan ülkelerin aşıyı hemen alması, yoksul ülkelerin aşı alımını engelledi. Örneğin Kanada'da her bir vatandaşın beş defa aşılanmasını sağlayacak kadar çok aşı satın alındı. Bu tip örneklerin çoğalması da düşük gelirli ülkelerin aşıya erişimini engelleyerek, 2022'yi beklemek zorunda bıraktı.

KLİNİK TESTTEN GEÇMEYEN AŞILARI SİPARİŞ ETTİLER

Adil olmayan dağıtımdan ötürü virüsün yayılması ölüm oranlarını da artırdı. Arjantin, Venezuela ve Bolivya bu ülkelerin başında yer aldı. Can kaybının dört birinin yaşandığı bu ülkeler, karşı karşıya kaldıkları durumdan ötürü henüz klinik deneyleri tamamlanmayan aşıları sipariş etmeye başladı.

COVAX'IN AŞILARI DA TÜKENDİ

Bazı ülkeler ise klinik testi henüz tamamlanmayan aşıları dahi alamadı. 2 milyar doz aşıyı ücretsiz temin etmek için oluşturulan küresel girişim COVAX'ı bekleyen yoksul ülkeler, Şubat ayında dağıtımı yapılacak aşılardan alacaktı. Ancak COVAX'ın dağıtımını yapacağı bu aşılar da kısa zamanda tükendi.

"DÜNYA AHLAKİ ÇÖKÜNTÜNÜN EŞİĞİNDE"

Aşı dağıtımındaki bu düzensizlik, sürecin eşit koşullarda yürütülmediğini gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu adaletsizlik üzerine, "Dünya ahlaki çöküntü felaketinin eşiğinde" ifadesinde bulundu.

Zengin ülkeler koronavirüs aşılarının çoğunu satın aldı, yoksul ülkeler 2022'ye kadar beklemek zorunda kaldı

Son Dakika Dünya Zengin ülkeler koronavirüs aşılarının çoğunu satın aldı, yoksul ülkeler 2022'ye kadar beklemek zorunda kaldı - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Paloma Faith, fazla süt üreten göğüslerinin ağrısını dindirmek için çözümü lahanada buldu Davutoğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan'a yalvardım ABD'de koronavirüsün daha tehlikeli yeni bir türü bulundu Ünlü oyuncu Eda Ece koronavirüse yakalandı Milan, yeni sözleşme için Hakan Çalhanoğlu'na 4 milyon euro teklif etti Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, Muhammed Emin Saraç'ın cenazesindeki kalabalık görüntülerle ilgili özür diledi Evinde çıkan yangında her şeyi küle dönen Çılgın Sedat'a belediye kapılarını açtı Ünlü şarkıcı Zeynep Bastık'tan Kerimcan Durmaz'a özel defile: Olaysın