Koronavirüs sektörü vurunca Türkiye lüks gemi mezarlığına döndü - Son Dakika
BBC

Koronavirüs sektörü vurunca Türkiye lüks gemi mezarlığına döndü

29.09.2020 15:22

Avustralya medyası, koronavirüs salgını nedeniyle emekliye ayrılan lüks yolcu gemileri nedeniyle Türkiye'nin dev bir gemi mezarlığına döndüğünü yazdı. Söz konusu gemiler, İzmir Aliağa'da hurda metale dönüştürülüyor.

Avustralya medyası, koronavirüs salgınında dünya genelinde turizmin ağır darbe almasıyla erken emekliliğe sevk edilen lüks yolcu gemilerinin hurdalıklarda son bulmaya başladığını ve Türkiye'nin dev bir gemi mezarlığına döndüğünü yazdı.

7news sitesinde salgından önce 200 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan sektörün içine düştüğü durumla ilgili haberde, birçok geminin son yolculuklarını İzmir Aliağa'daki gemi söküm tesislerine yaptıkları belirtildi. Gemiler burada, mobilya ve yedek parça olarak kullanılabilecek donanımları söküldükten sonra hurda metale dönüştürülüyor. Haberde bir geminin yüzde 98'inin, bin kadar çalışanın sekiz aylık çabasıyla hurda metale dönüştürülebildiği belirtiliyor.

'ALİAĞA KÜRESEL MALİ KRİZDEKİNDEN SONRAKİ EN İYİ DÖNEMİNİ YAŞIYOR'

Haberde Aliağa'daki gemi söküm tesislerinin Yunan gemicilik sektörünün çöktüğü küresel mali krizden sonraki en iyi dönemini yaşadığı, dünya genelindeki birçok şirketin gemilerini buraya gönderdiği vurgulanıyor.

Habere göre Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Yöneticilerinden Ersin Kaptan (Çeviker), "Ne zaman deniz turizmi sektöründe bir kriz olsa, kriz bizim sektörde tersine çevriliyor. Bu böyle olmaya devam edecek. Türkiye, gemi geri dönüşüm sanayi, gemi sökümünün tek adresi olacak" diyor.

Sadece Aliağa'da bu yıl milyon ton hurda metal elde edilmesinin beklendiği kaydediliyor.

Koronavirüs sektörü vurunca Türkiye lüks gemi mezarlığına döndü

7news sitesine göre, dünyanın en büyük yolcu gemisi şirketi Carnival'in filosunun yaklaşık yüzde 20'sini elinden çıkarma kararı aldığını, her biri yüz milyonlarca dolar değerinde olan Carnival Imagination, Carnival Inspiration, Carnival Fantasy ve Royal Caribbean's Monarch of the Seas gemilerinin hurda fiyatına satıldığı bilgisine yer veriliyor.

Gemilerin çoğunun ekonomik ömürlerini tamamlamadan 15 yıl önce emekli edildiği ve bunların sektör tarafından 'yeşil' kabul edilmediği, yani asbest gibi zararlı maddeler içermediği vurgulanıyor.

Koronavirüs sektörü vurunca Türkiye lüks gemi mezarlığına döndü
Koronavirüs sektörü vurunca Türkiye lüks gemi mezarlığına döndü
Koronavirüs sektörü vurunca Türkiye lüks gemi mezarlığına döndü
Koronavirüs sektörü vurunca Türkiye lüks gemi mezarlığına döndü

Son Dakika Ekonomi Koronavirüs sektörü vurunca Türkiye lüks gemi mezarlığına döndü - Son Dakika Ekonomi

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

4 ay önce doğum yapan Aslıhan Turan, 3. çocuk için doktoruyla görüşmeye başladı Taş kırma makinesine düşen genç feci şekilde can verdi Sınav dönemi başlıyor, detaylar netleşti: Herkes okula gidecek, koronalı öğrenci izole ortamda sınava alınacak Bir kişinin hayatını kaybettiği yangında ev küle dönerken, duvarda asılı olan Türk bayrağı zarar görmedi Oğlunu boğduğu iddiasıyla tutuklanan eski Süper Lig oyuncusu Cevher Toktaş ilk duruşmada savunma yapmadı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar Son Dakika! Ermenistan ordusu Berde şehir merkezini vurdu: 21 kişi yaşamını yitirdi Saadet Işıl Aksoy, bebeğinin yüzünü neden göstermediğini açıkladı: Sapıklar varken paylaşmam