Son Dakika Haberleri: Çubuk'ta Aşure ve Lokma Etkinliği Düzenlendi

Çubuk'ta Aşure ve Lokma Etkinliği Düzenlendi

3 yıl önce

Çubuk ilçesinde muharrem ayı dolayısıyla aşure ve lokma etkinliği düzenlendi.

Çubuk'ta Aşure ve Lokma Etkinliği Düzenlendi, System.String[]

Çubuk ilçesinde muharrem ayı dolayısıyla aşure ve lokma etkinliği düzenlendi.


Sele Mahallesi'nde, yas ve matem ayı olarak kabul edilen Muharrem ayında Kerbela'da yaşanan insanlık dışı katliamı anmak ve İmam Zeynel Abidin'in kurtuluşunu kutlamak amacıyla her yıl kurban kesilip, aşure dağıtılıyor.


Bir gün önce kesilen kurbanların etiyle hazırlanan yemekler ve aşurenin misafirlere ikram edildiği etkinlik Sele Mahallesi'nde bulunan Horasan erenlerinden Seyit Kalender Veli Türbesi önünde gerçekleştirildi.


Mahalle sakinleri, sabaha erken saatlerinde başlayarak bir gün önce kestikleri kurbanların etinden lokma denilen haşlama et yemeği, bulgur pilavı pişirip, aşure kaynattılar.


Program Çubuk bölgesinin Alevi dedesi Kadir Kalender'in pişen aşları dualaması ve yemesiyle başladı.


Mahalle imamı Mehmet Ali Şahbudak'ın Kuran'ı Kerim tilaveti ile devam etti. Türbe önünde sofralar kurulurken, misafirlere mahalle halkının hazırladığı aşure ve lokma olarak tabir edilen koyun eti, pilav ve aşure ikram edildi.


Yemeğin ardından Kadir Kalender tarafından birlik ve beraberlik duası okundu. Program, semah gösterisi ile sona erdi.

Haber Yayın Tarihi: 16.10.2017 09:25 Kaynak: AAKocası, kendisiyle barışmak için çatıya çıkan kadını "Beni aldattın" diyerek reddetti
Evlerine gelen temizlikçiden şüphelenip odaya kamera koydular, hayatlarının şokunu yaşadılar ABD'den peş peşe Türkiye'ye yaptırım açıklaması