Çukurovalı Arıcılar Göçe Hazırlanıyor - Son Dakika

Çukurovalı Arıcılar Göçe Hazırlanıyor

18.04.2019 10:18
Çukurovalı Arıcılar Göçe Hazırlanıyor, System.String[]

Amanos ve Toros eteklerinde bal üretimi yapan Çukurovalı arıcılar, mayıs ayında başka yaylalara göç etmek için kovanlarını tamir etmeye, yaylada arılar için gereken malzemeleri toplamaya başladı.

Amanos ve Toros eteklerinde bal üretimi yapan Çukurovalı arıcılar, mayıs ayında başka yaylalara göç etmek için kovanlarını tamir etmeye, yaylada arılar için gereken malzemeleri toplamaya başladı.

Her yıl mayıs ayı ortalarına doğru başka bölgelerdeki yaylalara kovanlarını taşıyarak bal üreten Çukurovalı arıcılar, başka bölgelerdeki yaylalara göç etmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.

Hazırlıklar çerçevesinde kovanlarını ve petek çerçevelerini tamir eden arıcılar, gittikleri bölgede arıların ihtiyaç duyacağı malzemeleri de tedarik ederek depoluyor.

Osmaniye Arıcılar Birliği Başkanı Emin Gaffaroğlu, Toros ve Amanos dağlarının eteklerinde arıcılık yapan üreticilerin mayıs ayı ortalarına doğru başka bölgelerdeki yaylalara yapacakları göç için hazırlıklara başlandığını söyledi.

Dünya'da arıcılık üretiminde Çin'den sonra Türkiye'nin geldiğini ifade eden Gaffaroğlu, "Arıcılarımız, yoğun bir çalışma içerisine girdiler. İnşallah 1 ay sonra arılarını yaylalara bal almak için arılarını taşıyacaklar." dedi.

Osmaniyeli arıcılardan Ali Gürlek de, nisan ayında başladıkları hazırlıkların bitmek üzere olduğunu belirterek, "Hazırlıklarımızın ardından bir ay içerisinde narenciye bölgelerine ve yaylalara gitmeyi planlıyoruz. Bahar bakımının ardından havaların da güzel gitmesi üzerine bol verim bekliyoruz. Bu sezonun bütün arıcılar adına bereketli geçmesini ümit ediyorum. İnşallah memleketimize hayırlı olur." diye konuştu.

Arıcı Kamil Aktuğ ise, 25 yıldır arıcılık ile uğraştığını ve her yıl çeşitli yaylalara göç ederek bal ürettiklerini ifade ederek, "Geçen yıl Doğu Anadolu Bölgesine gitmiştik. Bu yıl İç Anadolu bölgesine gitmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde göçümüz başlayacak. İnşallah 4-5 ay sonra evimize döneceğiz." dedi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çukurovalı Arıcılar Göçe Hazırlanıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Başakşehirli İrfan Can, Şampiyonlar Ligi'nde hat trick yapan 4. Türk futbolcu oldu Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri Son Dakika: Başakşehir, Leipzig'e Sörloth'un son dakika golüyle 4-3 mağlup oldu Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Ekrem İmamoğlu, canlı yayında suikast iddialarına ilişkin konuştu: 'Ne oluyor?' dedim ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor