Diyanet İşleri Başkanlığı cuma hutbesinde sokak hayvanlarıyla ilgili çağrı yaptı - Son Dakika

Diyanet İşleri Başkanlığı cuma hutbesinde sokak hayvanlarıyla ilgili çağrı yaptı

25.11.2022 15:22
Diyanet İşleri Başkanlığı cuma hutbesinde sokak hayvanlarıyla ilgili çağrı yaptı

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan cuma hutbesinde hayvan hakkı korunurken insan hayatını tehdit eden hayvanların cadde ve sokaklarda başıboş bırakılmaması gerektiği ifade edildi.

"Merhamet Toplumu" konulu hutbe, cuma vakti Türkiye genelindeki camilerde okundu. Merhamet duygusunun Allah'ın kullarına bahşettiği en değerli nimetlerden olduğu anımsatılan hutbede, merhametin can taşıyan her varlığa, hatta bütün kainata muhabbet nazarıyla bakmak olduğu vurgulandı.

"HER CANLIYA YAPILAN İYİLİKTE BİR SEVAP VARDIR"

"Alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed"in en belirgin özelliğinin merhamet ve şefkati olduğu hatırlatılan hutbede, "'Her canlıya yapılan iyilikte bir sevap vardır.' buyuran Resulullah'ın şefkat ve merhametinden bütün canlılar gibi hayvanlar da nasibini almıştır." denildi.

"HAYVANLARIN UYGUN ORTAMLARDA YAŞAMA VE BARINMA HAKLARI GÖZETİLİR"

Hz. Muhammed'in insanlığa takdim ettiği ilkeler üzerinde yükselen İslam medeniyetinde hayvanlara şefkat ve merhamet gösterildiği ifade edilen hutbede, "Hayvanların uygun ortamlarda yaşama ve barınma hakları gözetilir. Ancak hayvanların hakkı korunurken, mükerrem bir varlık olan insanın zarar görmesine de izin verilmemelidir. İnsan hayatını tehdit eden hayvanlar cadde ve sokaklarda başıboş bırakılmamalıdır. Hastalık riski taşıyan veya saldırgan hayvanlardan başta çocuklarımız olmak üzere insanlarımızı korumak, bunun için gerekli tedbirleri almak hepimizin sorumluluğudur." değerlendirmesine yer verildi.

"PEYGAMBERİM MESAJLARINA YENİDEN SARILMAK GEREKİYOR"

Şiddet, öfke, kin ve nefretin yürekleri işgal ettiği günlerde "Rahmet Peygamberinin" mesajlarına yeniden sarılmak gerektiği dile getirilen hutbede şunlar kaydedildi: "O halde geliniz, asrımızın en büyük hastalığı haline gelen merhametsizliği bir tarafa bırakarak eşimize, çocuğumuza, ana babamıza, yaşlılarımıza, çevremize ve bütün canlılara karşı vicdanlı ve merhametli olalım. Gönlümüzde merhamet pınarları çağlasın daima. Kalbimizde merhamet adlı bir çınar büyüsün. Şefkat ve rahmet kaplasın dört bir yanımızı. Ailemiz ve toplumumuz merhamet ocağı olsun."

Kaynak: AA
YORUMLAR (2)
  • fatma onay: Yapılanı insan olan kabul edemez varlığıyla Rabbimin yarattığına elbetteki sessiz kalınamaz. Diyanetin cuma günü hutbelerinde insan olan bağımlı evlatlar içinde toplumu bilinçlendirme ve aileleri bu konuda bilgilendirme adına hutbe verilse ayrıca imamlarımız bu konuda eğitim alıp gençlerimize manevi boşluğu dolduracak gençlerimizi yönlendirseler olmazmı. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Sadik Yaman: Başta konya Büyükşehir Belediyesi barınağı ve ülke genelindeki bütün barınaklar denetlensin hayvanları öldüren veya işkence yapanlara hapis cezası verilsin Cevap Yaz 15 2 Yayından Kaldır
500
Cuma hutbesinde engellilere yönelik farkındalık çağrısı Açıklaması Cuma hutbesinde engellilere yönelik farkındalık çağrısı Açıklaması Şehit annesinden duygulandıran konuşma Şehit annesinden duygulandıran konuşma Diyanetten 2023 takvimiyle ilgili çıkan haberlere ilişkin açıklama Diyanetten 2023 takvimiyle ilgili çıkan haberlere ilişkin açıklama

Son Dakika Güncel Diyanet İşleri Başkanlığı cuma hutbesinde sokak hayvanlarıyla ilgili çağrı yaptı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement