Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD-İran gerilimi için açıklama: İzin vermeyeceğiz - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD-İran gerilimi için açıklama: İzin vermeyeceğiz

14 gün önce

TürkAkım açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve İran arasındaki gerilimle ilgili "Elimizdeki tüm imkanları seferber ederek bölgemizin kan ve gözyaşına boğulmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin TürkAkım Projesi'nin açılış töreninde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasında ABD- İran arasında tırmanan gerilime de değindi. Erdoğan, "Elimizdeki tüm imkanları seferber ederek bölgemizin kan ve gözyaşına boğulmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

"GERİLİM, HİÇ ARZU ETMEDİĞİMİZ BİR NOKTADA"

Bölgesel hadiseler bakımından oldukça sancılı günler yaşandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müttefikimiz ABD ile komşumuz İran arasında bir süredir devam eden gerilim hiç arzu etmediğimiz bir noktaya ulaştı. Türkiye olarak ne Irak'ın ne Suriye'nin ne Lübnan'ın ne deniz yoluyla enerji ticaretinin yüzde 30'undan fazlasının yapıldığı körfez bölgesinin vesayet sahnesi haline gelmesini istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

"AMACIMIZ AKLI SELİMİ HAKİM KILMAK"

Bölgedeki tansiyonu düşürmeyi amaçladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savaş tamtamlarının çaldığı bu kritik süreçte de diplomasinin tüm kanallarını kullanarak tansiyonu düşürmeye çalışıyoruz. Son bir haftada çok sayıda liderle telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Dışişleri bakanımız da yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor. Amacımız gerilimi düşürerek yeniden aklı selimi hakim kılmaktır. Bölgemiz son 20 yıldır devam eden çatışmalar nedeniyle zaten bitap düştü. Vekalet savaşlarının bedelini maalesef Irak'tan Suriye'ye kadar milyonlarca masum kardeşimiz ödedi" dedi.

"İZİN VERMEYECEĞİZ"

Bölgenin kan ve gözyaşına boğulmasına izin vermeyeceklerini belirten Erdoğan, "Tüm taraflarla konuşabilen bir ülke olarak diplomasi trafiğimizi çok yönlü bir şekilde devam ettireceğiz. Elimizdeki tüm imkanları seferber ederek bölgemizin kan ve göz yaşına boğulmasına izin vermeyeceğiz. Bu süreçte Rusya Federasyonu ve değerli dostum sayın Putin ile de sürekli diyalog ve istişare halinde olacağız. Rus dostlarımızın da katkısıyla inşallah bu sıkıntılı süreci suhuletle atlatacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

"IRAK'A HER ALANDA DESTEK VERDİK"

Irak'ın istikrarını tamamen kaybetmeyle yüz yüze olduğunu ifade Erdoğan, "Irak Türkmenlerinin selameti de bizim için önemlidir. Irak halkının tamamı bizim öz be öz kardeşimizdir. Türkiye olarak bu konudaki hassasiyetimizi açıkça ortaya koyduk. Kargaşa ve çatışmalarla anılan Irak'ın yeniden huzura kavuşması için büyük çaba harcadık. DEAŞ ve PKK terörü mücadelesinde Irak'a her alanda destek verdik" diye konuştu.

"TÜRKİYE VE RUSYA BAMBAŞKA EĞİLİMDE"

Açılış konuşmasında söz alan Rusya Devlet Başkanı Putin, "Bu bölgede gerginliğin artırılmasına yönelik eğilimler var. Türkiye ve Rusya ise bambaşka eğilim sergiliyor" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN VE PUTİN'DEN ORTAK İTİDAL ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak yaptıkları çağrıda, "Tüm taraflara itidalli ve sağduyulu hareket etme ve diplomasiye öncelik verme çağrısında bulunuyoruz" mesajını verdiler.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD-İran gerilimi için açıklama: İzin vermeyeceğiz
Son dakika: Irak Başbakanı: İran, ABD üssüne saldırmadan önce bize bilgi verdi

İran'ın ABD üslerine fırlattığı füzelerden en net fotoğraflar geldi

İran, Trump'ın "Milyarlarca dolara mal oldu" dediği üssü vurdu

İran'ın saldırısı sonrası Amerika'nın HAARP sistemini devreye soktuğu iddia edildi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den yeni saldırı sinyali

İran'ın, Irak'ta bulunan ABD üssüne yaptığı saldırıdan en net görüntüler

Son dakika: İran'ın ABD üssünü vurmasının ardından Dini Lider Hamaney'den ilk açıklama

İran'ın füze saldırısı sonrası Trump'tan ilk açıklama: Her şey yolunda

Haber Yayın Tarihi: 08.01.2020 04:08 Kaynak: AASon Dakika

Putin, İsrailli genç kızı "toprak" karşılığında affetti
7 bin tane milli piyango bileti aldı, hiçbirine ikramiye çıkmadı Türkiye'de de şubesi olan fast food zincirinde çalışanın kalçasını kaşıdığı anlar objektife yansıdı

Son Dakika Haberleri