Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üniversiteli AK Gençlik Festivali'nde konuştu: (4) - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üniversiteli AK Gençlik Festivali'nde konuştu: (4)

08.01.2023 16:23
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üniversiteli AK Gençlik Festivali'nde konuştu: (4)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önceki yıllarda mezun olmuş 3,3 milyon öğrencinin 26 milyar lirayı bulan kredi ödemesi endeks borcunu sildiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önceki yıllarda mezun olmuş 3,3 milyon öğrencinin 26 milyar lirayı bulan kredi ödemesi endeks borcunu sildiklerini söyledi.

Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığınca Volkswagen Arena'da düzenlenen Üniversiteli AK Gençlik Festivali'nde (ÜniAK FEST) yaptığı konuşmada, üniversite harçlarını kaldırdıklarını, isteyen herkese kredi veya burs vererek, yurtların kapasitesini 850 bine çıkartıp dileyen her gencin yüksek öğretim görebilmesini temin ettiklerini belirtti.

"Sizler hatırlamazsınız ama büyükleriniz iyi bilir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkede yıllarca üniversitelerin her açılışında, harçlarla ilgili tartışma, gösteri ve kargaşaların yaşandığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi böyle bir harç gündeminin olmadığını belirterek, "Üniversite öğrencilerimize verdiğimiz kredi, burs rakamlarını 45 liracıktan aldık, bu yıl itibarıyla lisansta 1250 liraya, yüksek lisansta 2 bin 500 liraya, doktora da 3 bin 750 liraya çıkardık. Yurtlarımızda kalan öğrencilerimizin sağlıklı gelişimine katkı vermek için aylık 1800 lira da beslenme yardımı yapıyoruz. Ayrıca daha önceki yıllarda mezun olmuş 3,3 milyon öğrencimizin 26 milyar lirayı bulan kredi ödemesi endeks borcunu sildik." dedi.

Bundan sonra öğrencilerin herhangi bir artış olmadan sadece aldıkları kredi kadar ödeme yapacaklarını dile getiren Erdoğan, "Geçen yıl yaptığımız düzenlemeyle herhangi bir sebeple üniversite eğitimini bırakmak zorunda kalan 4 milyon 242 bin vatandaşımıza yeniden okullarına dönme imkanı sağladık. Ülkemizin 81 şehrine yayılan 432 gençlik merkezi, 352 gençlik ofisimizle milyonlarca evladımızın sosyal, kültürel, bilimsel, sportif faaliyetlerine destek veriyoruz." şeklinde konuştu.

Erdoğan, sanayiden tarıma, bilimden spora, istihdamdan konuta her alanda gençlerin yanında olduklarını belirterek, "Gençleri geleceğe sadece bilimde, teknolojide, sporda, sanatta değil, aynı zamanda bizi biz yapan değerlerimizle hazırlamanın gayreti içinde olduk." ifadelerini kullandı.

"Cumhuriyetin 2. asrını yine gençlerle birlikte Türkiye Yüzyılı yapmaya hazırlanıyoruz"

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 2023'e dair hedeflerin her safhasını, gençlerle yürüttüklerini kaydeden Erdoğan, şimdi de Cumhuriyetin ikinci asrını yine gençlerle birlikte Türkiye Yüzyılı yapmaya hazırlandıklarını, bunun için önce 2023 seçimlerini, 16. seçim zaferiyle taçlandırmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sevgili gençler, şimdi öyle bir ses verin ki değil İstanbul'da, ülkemizin dört bir yanında duymayan kalmasın. Şimdi öyle bir ses verin ki gençlerimizi kendi arka bahçelerinin paryası gibi görenlerin yürekleri titresin. Şimdi öyle bir ses verin ki bayrağımızın dalgalanmasından, ezanlarımızın göğe yükselmesinden, istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkmamızdan rahatsız olanların süngüleri düşsün. Şimdi öyle bir ses verin ki gençlerinin coşkusuyla 85 milyonun tamamının gözü parlasın.

Gençler Türkiye Yüzyılı'nın inşasına hazır mıyız? Gençler 2023'te AK Parti'yi bir kez daha zirveye çıkarmaya hazır mıyız? Gençler ülkenin yönetiminde, milletin geleceğinde sorumluluk üstlenmeye hazır mıyız? Gençler hep birlikte 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' diyerek ifade ettiğimiz kutlu nöbeti devralmaya hazır mıyız?"

Gençlere hitaben "Bir olarak, iri olarak, diri olarak kardeş olarak hep birlikte Türkiye olarak kenetlenmeye hazır mıyız?" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Gençler, özgürlüğümüzü, hakkımızı, hukukumuzu, değerlerimizi, geleceğimizi canımızdan aziz bilerek korumaya hazır mıyız? Gençler, Türkiye'yi siyasi ve ekonomik olarak dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına çıkarmaya hazır mıyız? Gençler sandıkları patlatarak AK Parti'nin, Cumhur İttifakı'nın sizlerin partisi olduğunu bir kez daha ispatlamaya hazır mıyız? Rabbim hepinizden razı olsun. Seçim gününe kadar durmak yok, yola devam. Sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Rabbim dirliğinizi, beraberliğinizi daim eylesin."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Yüzyılı şarkısını seslendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salona girerken gençler cep telefonu ışıkları ve fosforlu çubuklarla görsel şölen oluşturdu.

Sanatçı Sinan Akçıl ve Irmak Arıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması için kürsüye geldiğinde platforma çıkarak, "Şarttır" şarkısını söyledi. Bu sırada tribünde, üzerinde Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu ve "Erdoğan Şarttır" yazan afiş açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçılara teşekkür etti.

Salonu dolduran gençler "Recep Tayyip Erdoğan" sloganı atarak, Samanyolu şarkısını söyledi. Erdoğan da Türkiye Yüzyılı şarkısından bir mısra seslendirdi.

Sanatçı Cengiz Kurtoğlu da Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını tamamladığında platforma çıkarak, "Duyanlara Duymayanlara" şarkısını söyledi. Erdoğan, Kurtoğlu'nu alkışlayarak şarkısının bir bölümüne eşlik etti.

Kurtoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Allah başımızdan eksik etmesin Sayın Cumhurbaşkanım." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iki öğrenci, 2002'den bu yıla kadar hizmete açılan üniversitelerin logolarının ve kuruluş yıllarının yer aldığı tabloyu hediye etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan yardımcıları, AK Parti İstanbul milletvekilleri, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan'ın da katıldığı programda, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Eyüp Kadir İnan da konuşma yaptı.

(Bitti)

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz: 'Seçim günü hilenin olmadığı, milli iradenin net bir şekilde sandığa yansıdığı bir tablo olsun istiyoruz' AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz: 'Seçim günü hilenin olmadığı, milli iradenin net bir şekilde sandığa yansıdığı bir tablo olsun istiyoruz' Erdoğan'la görüşen Şimşek, suskunluğunu bozdu: Yurt dışındaki işlerim nedeniyle aktif siyasete girmeyi düşünmüyorum Erdoğan'la görüşen Şimşek, suskunluğunu bozdu: Yurt dışındaki işlerim nedeniyle aktif siyasete girmeyi düşünmüyorum AK Parti İl Başkanlığı yöneticileri hizmete açılan Gelibolu-Eceabat Devlet Yolu'ndaki tünelleri inceledi AK Parti İl Başkanlığı yöneticileri hizmete açılan Gelibolu-Eceabat Devlet Yolu'ndaki tünelleri inceledi

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üniversiteli AK Gençlik Festivali'nde konuştu: (4) - Son Dakika


Advertisement