Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iki talepte bulundu - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iki talepte bulundu

23.02.2021 11:32

İzmir programları için kente giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; Cumhurbaşkanı'ndan iki talepte bulunduğunu söyledi. Erdoğan'a kentsel dönüşüm ve metro projesi için bulunan kaynakların Hazine tarafından onaylanması gerektiğini anlatan Soyer, pozitif bir izlenim edindiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin kongresi için gittiği İzmir'de birtakım etkinliklere katıldı. Seyahatin bir bölümünde ise Cumhurbaşkanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer buluşması gerçekleşti.

BULUNAN KAYNAĞIN KULLANILMASI İÇİN HAZİNE'DEN ONAY GEREKİYOR

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Erdoğan'la iki konu hakkında görüştüğünü belirten Soyer, şunları kaydetti:

"Birincisi Dünya Bankası'nın kentsel dönüşümle ilgili bir acil imar kaynağı, acil imar kredisi adıyla bir enstrümanı var. Dünya Bankası'yla birkaç aydır görüşüyorduk. 250 milyon dolarlık, 5 yıl ödemesiz, 20 yıl vadeli ve çok düşük faizli bir kaynak bulduk. Bunu Hazine garantisiyle kullandırıyorlar. İller Bankası üzerinden alabileceğimiz bir kaynak bu. Çok da hızlı olabilecek. Bir iki ay içinde aktarılacak bir kaynak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın onaylaması lazım.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KULLANILACAK

Bu kaynağı tamamen kentsel dönüşüm için kullanacağız. Depremzedelerin özellikle de orta hasarlıların konutlarını yenileyebilmeleri için köprü vazifesi göreceğiz. O krediyi onlara kullandırmış olacağız. Bunu talep etmek istedim. Vakit kaybetmemek lazım çünkü vatandaşın mağduriyeti çok. Hızlı çözüm getirebileceğimiz bir kaynak bu."

İKİNCİ TALEP, BUCA METROSU İÇİN

"İzmir tarihin en büyük yatırımı" diye nitelediği Buca Metrosu için de 490 milyon euroluk kaynak bulduklarını aktaran Soyer, şu ifadeleri kullandı: Buna Hazine garantisi gerekmiyor fakat Hazine onayı gerekiyor. İşte o Hazine onayı için Sayın Cumhurbaşkanı'ndan talepte bulundum. Çünkü uluslararası ihaleye çıkıldı. O kaynakların kullanılmaya başlaması lazım. Bu da ancak Hazine onaylarsa olacak. Öyle bir tablo vardı. Bu iki taleple ilgili görüştüm kendisiyle.

"POZİTİF BİR İZLENİM EDİNDİM"

Erdoğan'ın konuyu inceleyeceğini söylediğini aktaran Soyer, "Doğrusu ben pozitif bir izlenim edindim. Yapacağına dair bir izlenim edindim ama tabii bu izlenim sadece'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iki talepte bulundu

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iki talepte bulundu - Son Dakika


Son Dakika

Gençlerbirliği'nin genç futbolcusu kaybedilen Gaziantep FK maçından sonra gözyaşlarına boğuldu Sergen Yalçın, Aboubakar'ın oyundan çıkarken gösterdiği tepkiye ilişkin açıklamada bulundu Besteci Necdet Koyutürk'ün mirasçıları Acun Ilıcalı'yı savcılığa şikayet etti TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan İnsan Hakları Eylem Planı'yla ilgili çarpıcı sözler: Yıldızlara erişmemizi sağlayacak bir plan Türkiye'nin günlerdir konuştuğu fuhuş rezaletinde 3 kişi gözaltına alındı Mutasyon görülen il sayısı 70'e ulaştı, Bakan Koca yeni tedbirin işaretini verdi Pfizer-BioNTech aşısı yapılan bir kişi hayatını kaybetti Evlilik programında büyük skandal! Yarışmacılar, kimseye aldırış etmeden ilişkiye girdi