Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de

09.05.2015 22:21
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de, System.String[]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, 2007'de girdiği yolun yeni ve önemli bir aşamasına geldiğini belirterek, "7 Haziran seçimleri bu yolda kritik bir dönemeç. Milletimiz yeni Türkiye'nin inşası ile eski Türkiye koalisyonu arasında bir tercih yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, 2007'de girdiği yolun yeni ve önemli bir aşamasına geldiğini belirterek, "7 Haziran seçimleri bu yolda kritik bir dönemeç. Milletimiz yeni Türkiye'nin inşası ile eski Türkiye koalisyonu arasında bir tercih yapacak. 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için bu süreçten yeni anayasa ve onunla birlikte başkanlık sistemini mümkün kılacak bir adımı, bir sonucu çıkarmamız gerekiyor" dedi.

Erdoğan, Atatürk Stadı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığınca Kürtçe olarak hazırlanan Kur'an mealini gösterince, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hemen üzerine geldiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun Kayseri'de "Sayın Cumhurbaşkanı aynen Kenan Evren gibi konuşuyor", "Kur'an'ı istismar ediyor" dediğini anlatan Erdoğan, "Önce istismar kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmeleri lazım. İstismar, bir şeyi yaşamadığınız halde yapmak veya konuşmaktır. Hamd olsun biz Kur'an ile büyüdük, Kur'an ile  yaşadık, Kur'an ile yolumuza devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kürt kardeşlerimi istismar edenlere de sesleniyorum, benim Diyanet İşleri Başkanlığımın hazırlamış olduğu Kur'an mealinden niye rahatsız oluyorsun? Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığımız bunu hazırladı ve tüm illere gönderdi. Kalktılar dediler ki, 'Bunu Diyanet yaptırmadı.' Ertesi gün hemen Diyanet İşleri Başkanlığımız gereken cevabı verdi. Ne dedi, 'Biz şu anda 10 bini aşkın Kürtçe mealli Kur'an'ı hazırlattık ve gerekli illere gönderdik.' Mesele ne? İstismar. Onlar yapıyorlar."

Diyanet İşleri Başkanlığının şu anda birçok dilde Kur'an meali hazırlattığını bildiren Erdoğan, "Hatta Ermenice bile hazırlatıyor. Bunlar farkında değil" diye konuştu.

"10 Ağustos yeni Türkiye'nin kapılarının aralandığı tarihtir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmirlilerin yaşam tarzlarıyla değil yaşam kaliteleriyle ilgilendiklerini, herkese önce insan nazarıyla baktıklarını, diğer her şeyin bundan sonra geldiğini vurguladı.

Bugüne kadar "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışıyla geldiklerini anlatan Erdoğan, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceklerini kaydetti.

İzmir'den çok daha güçlü, motive edici destek gerektiğini dile getiren Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kurtuluş Savaşımızın zafer burcu İzmir, inşallah yeni Türkiye mücadelemizin de öncülerinden biri olacak, lokomotifi olacak. Çünkü İzmir sadece İstiklal mücadelesinin değil demokrasi mücadelesinin de sembol şehridir. 1930'da Serbest Cumhuriyet Fırkası'na İzmir, kucağını ve kalbini sonuna kadar açmıştı. 1947'de rahmetli Menderes İzmir'e geldiğinde, tüm baskılara rağmen İzmir ona kucağını ve kalbini sonuna kadar açmıştı. Biz de 2001'de Menderes'in yadigarı 'Yeter söz milletindir' sözüne sahip çıktık ve ne dedik? 'Yeter söz de karar da milletindir' dedik. Ardından, bu ahdimizi daha da güçlendirmek için 2007'de Cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesini temin eden bir anayasa değişikliği gerçekleştirdik. İzmir bu anayasa değişikliğini de yüzde 49'luk oranla destekledi. Milletimizin ve İzmirimizin önümüzde açtığı bu yolu takip ederek, 10 Ağustos 2014'te huzurunuza çıktık. Milletimizin yarıdan fazlasının desteğiyle, yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanı seçildik."

Halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olduğuna işaret eden Erdoğan, "10 Ağustos, yeni Türkiye'nin kapılarının aralandığı tarihtir. Türkiye 2007'de girdiği yolun yeni ve önemli bir aşamasına geldi. 7 Haziran seçimleri bu yolda kritik bir dönemeç. Milletimiz yeni Türkiye'nin inşasıyla eski Türkiye koalisyonu arasında bir tercih yapacak. 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için bu süreçten yeni anayasayı ve onunla birlikte başkanlık sistemini mümkün kılacak bir adımı, bir sonucu inşallah çıkarmamız gerekiyor" görüşünü paylaştı.

"Türkiye'nin yeni şeyler konuşmaya ihtiyacı var"

Türkiye'nin mevcut fotoğrafını okumaktan aciz olanların, ülkeyi 2023, 2053, 2071'e taşıyacak vizyonu ortaya koyamayacaklarını belirten Erdoğan, daha 81 vilayeti bile kucaklamayı başaramayanların Türkiye'nin bölgesel ve küresel güç olma hedefini anlayamayacaklarını dile getirdi.

Erdoğan, "Nitekim 1970 model, 1990 model siyaset tarzıyla ülkenin geleceğine talip olduklarını görüyoruz. Türkiye o günleri geride bıraktı. Ne diyor Mevlana Hazretleri, 'Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.' Türkiye'nin yeni şeyler konuşmaya, yeni şeyler üretmeye ihtiyacı var" dedi.

İtalya'nın geçen günlerde çok önemli bir kanun çıkardığını ifade eden Erdoğan, "Bu kanunla koalisyonları yasakladı İtalya. En az yüzde 40'lık oy oranıyla ya tek parti olarak ya da önceden ittifak kurmuş, ortak program hazırlamış bir hareket olarak hükümet kurma zorunluluğu getirildi. Böylece ülkenin 5 yıl boyunca istikrar içinde yönetilmesi gerekiyor" diye konuştu.

"Birinci parti olamazsam çekilip gideyim deyin"

İngiltere'de yapılan seçim sonuçlarının çok enteresan bir tablo ortaya çıkardığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bir başka önemli Avrupa ülkesi olan, parlamenter sistemin beşiği sayılan İngiltere'de ne oldu? Bu da çok önemli, 2 gün önce bir seçim yaşandı. Muhafazakar Parti, meclisteki sandalye sayısını ciddi şekilde artırarak tek başına iktidar olma imkanı elde ederken, Liberal Demokratlar ile İşçi Partisi ciddi milletvekilleri kaybına uğradı.

Asıl ilginç tablo diğer partilerin durumunda. Mesela oyların yüzde 12,6'sını alan ırkçı bir parti, bir milletvekili çıkardı. Ancak yüzde 4,7'sini alan İskoç Ulusal Partisi, tam 56 milletvekili çıkardı. Hale bak, tabi bu parti milletvekillerinin tamamını sadece İskoçya'da elde edebildi. İngiltere'nin diğer bölgelerinde herhangi varlık gösteremedi. Seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından milletvekili sayıları düşen 3 partinin genel başkanları, yenilgilerini kabul edip istifalarını ilan etti. Bu durumun İngiltere'de ciddi bir temsilde adalet ve daha önemlisi yönetimde istikrar tartışması başlattığını görüyoruz."

Her seçime girerken "Birinci parti olamazsak istifa edeceğim" dediğini hatırlatan Erdoğan, "Hatırlıyor musunuz o günleri? Ama bizde diğerlerinin hiç birinde böyle bir şey yok. Niye? Koltuk sıcak, sıcak. O koltuğa oturduktan sonra bir daha oradan kalkamıyorlar. Hadi madem iddialısınız değil mi, 'Birinci parti olamazsam ben de çekilip gideyim' deyin. Niye demiyorlar? Çünkü bunların istikrar diye bir derdi yok" değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de - Son Dakika


Son Dakika

İbo Show'da Hülya Avşar'la düet yapan İbrahim Tatlıses, gözyaşlarına hakim olamadı Yasemin Allen yeni imajını paylaştı, görenler gözlerine inanamadı Çorbacıda masaya servis tartışması, taşlı sopalı kavgaya dönüştü Tuğba Özerk'ten Nusret'e bomba gönderme: Kolpacı 75 kuruş yardım yapmıyor Sağlık Bakanı Koca, İstanbullulara güzel haberi verdi: Vaka artış hızı kontrol altına alındı Ahmet Davutoğlu'ndan randevu talebini reddeden Bahçeli'ye Kürtçe cevap "İnançsız insan vicdanlı değildir" diyen Öykü Gürman'a Ateizm Derneği'nden tepki Tedavisine evde devam edilen Mehmet Ali Erbil'den yeni fotoğraf