Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferansla G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'ne katıldı - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferansla G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'ne katıldı

3 gün önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs gündemiyle olağanüstü toplanan G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'ne video konferans yöntemiyle katıldı. G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi, 2 saat 15 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gündemiyle toplanan G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'ne video konferans yöntemiyle katıldı. Erdoğan, zirveye Tarabya'daki Huber Köşkü'nden iştirak etti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gündemiyle toplanan G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi, 2 saat 15 dakika sürdü.

TOPLANTIYA KATILANLAR

Video konferans yöntemiyle yapılan zirvede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve G20 Türkiye Şerpası Hayrettin Demircan da yer aldı.

G20'DE BULUNAN ÜLKELER

G20 ülkelerini Türkiye'nin yanı sıra Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu oluşturuyor.

VİDEO KONFERANSLA DÜZENLENDİ

Zirve koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirilirken liderler ve ekipleri kamera ve mikrofon aracılığıyla iletişim sağladı.

"DAYANIŞMAYA DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Zirve sonrası Twitter'dan şu açıklamayı yaptı: "Sn. Cumhurbaşkanımız ile katılım gösterdiğimiz G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'nde küresel salgınla mücadelede uluslararası işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulanmış oldu. Virüsün ülkeler arasına görünmez sınırlar koymasının önüne geçmek için dayanışmaya çok ihtiyacımız var."

G20 ZİRVESİ ORTAK BİLDİRİSİNDE ALINAN KARARLAR ŞÖYLE:

-İhtiyacı olan tüm ülkelere yardım edilecek ve toplum sağlığı ve mali tedbirler konusunda koordinasyon sağlanacak.

-Salgını kontrol altına almak için gerekli tüm sağlık tedbirleri alınacak ve yeterli finansman aranacak.

-G20 ülkeleri koronavirüs salgınıyla baş etmek için ne gerekiyorsa yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferansla G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'ne katıldı
Son Dakika

Ebru Polat: Bir çıkayım şu karantinadan her güne bir sevgili koyacağım
Halk Sağlığı Uzmanı Prof. İlhan: Türkiye'de koronavirüs ölüm hızı yüzde 1,4 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs verileri sahadaki verilerden farklı değil İçişleri Bakanı Soylu: Salgın nedeniyle Yunanistan sınırındaki mültecileri geri gönderme merkezlerine aldık