Cumhurbaşkanı Gül Aksaray'da - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Gül Aksaray'da

19.01.2012 12:38
Cumhurbaşkanı Gül Aksaray'da, System.String[]

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hrant Dink davasında ilk sonucun çıktığını ancak sürecin devam ettiğini belirterek, "Karar bir an önce verilmeli."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hrant Dink davasında ilk sonucun çıktığını ancak sürecin devam ettiğini belirterek, "Karar bir an önce verilmeli. En şeffaf şekilde neticelenmeli çünkü bu bizim için önemli bir sınav" dedi.

Bir dizi ziyaret için Aksaray'a gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk ziyaretini Aksaray Valiliği'ne gerçekleştirdi. Vali Orhan Alimoğlu'nu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin Hrant Dink davasında verilen ilk kararla ilgili sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, "Böyle bir cinayete Türk halkı o zaman da zaten büyük bir tepki vermişti. Hatta Türkiye ile ilgili önyargıları olanlar çok hayret etmişlerdi. Maalesef, çok tabii ki üzücü bir olaydı.

Mahkeme süreci uzun sürdü, devam etti, ilk karar çıktı ama hala mahkeme devam ediyor. Kesin karar bir an önce ümit ederim ki çıkar. Bu dava önemli bir dava. Türkiye'de hukukun karşısında herkesin eşit olduğunu, yabancı şirketlere karşı da yabancı uyruklu insanlara da hep eşit davranmış bir ülke olduğumuzu göstermemiz lazım. Bu dava ayrı bir hassasiyet taşıyordu. O bakımdan her türlü titizliği göstermek, vatandaşlarımız arasında yanlış kanaatlerin oluşmasına fırsat vermemek devlet olarak tabii ki bizim

görevimizdir. O bakımdan dava sürecinin en şeffaf şekilde, kanunlarımıza yasalarımıza en uygun şekilde neticelenmesi bizim için önemli bir sınavdır. Bu sebeple yargı işini yürütürken idari makamlarda her türlü kolaylığı olayın tam ortaya çıkması için muhakkak gösterecektir' dedi.

Fransa'nın sözde Ermeni soykırımını inkar edenler için ceza öngören yasa tasarısı hakkındaki soru üzerine ise Cumhurbaşkanı Gül, "Bu yasa Fransa gibi bir ülkeye yakışmıyor. Eğer kabul edilirse ilişkilerimiz gölgelenmekle kalmaz darbe alır" şeklinde konuştu.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Geçlik ve Spor Bayramı'yla ilgili genelgeyle ilgili ise Cumhurbaşkanı Gül, "O konuyla ilgili açıklamalar yapıldı ancak yanlış anlaşılmalar oldu. Daha sonra yapılan açıklamalarla bu yanlış anlaşılmalar düzeltildi. Bayramlarımızı kaldırılması gibi bir şey söz konusu değil" şeklinde ifade etti.

Ziyaret sonunda Vali Orhan Alimoğlu, ziyaretleri anısına Cumhurbaşkanı Gül'e el dokuması halı hediye etti. - KONYA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanı Gül Aksaray'da - Son Dakika


Son Dakika

Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adama düğün yaptı Doğum sırasında kafası kopan bebeğin vücudu anne rahminde kaldı Kılıçdaroğlu parti grubunda Bahçeli'ye teşekkür etti: İktidarın rezilliği bundan iyi anlatılamazdı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Kanlar içinde yere yığıldı! Yaşlı adamın feci şekilde hayatını kaybettiği kaza kamerada Nusret'in mekanının önündeki kuyrukla ilgili bomba iddia: Kişi başı 3 bin lira ödeniyor Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde