Cumhurbaşkanı Gül: Herkesin Hukuk Sistemi İçerisinde Sorumluluğu Vardır - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Gül: Herkesin Hukuk Sistemi İçerisinde Sorumluluğu Vardır

06.01.2012 12:22
Cumhurbaşkanı Gül: Herkesin Hukuk Sistemi İçerisinde Sorumluluğu Vardır, System.String[]

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un internet andıcı davası kapsamında tutuklanmasıyla ilgili, "Hukuk düzeni çerçevesi içerisinde bir yargılama sürecine şahit oluyoruz.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un internet andıcı davası kapsamında tutuklanmasıyla ilgili, "Hukuk düzeni çerçevesi içerisinde bir yargılama sürecine şahit oluyoruz. Herkesin hukuk sistemi içerisinde sorumluluğu vardır." dedi.

Düzce Valiliği'ni ziyatetinde eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili soruları cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül, bağımsız bir yargının devam ettirdiği bir yargılama sürecinin olduğunu söyledi. Türkiye'de bir hukuk düzeninin bulunduğunu kaydeden Gül, şunları söyledi: "Anayasamız, kanunlarımız ve Türkiye'de bir hukuk düzeni vardır. Bu hukuk düzeni çerçevesi içerisinde bir yargılama sürecine şahit oluyoruz. Bu aşamada söylenecek fazla bir şey yoktur. Çünkü bağımsız bir yargının devam ettirdiği bir yargılama süreci vardır."

İlk kez bir genelkurmay başkanının tutuklanmasının sorulması üzerine Gül, "Başından itibaren şunu söylemek isterim, kimse mahkeme kararları ortaya çıkamadan suçlu ilan edilemez. Bunun herkes tarafından bilinmesini isterim önce. Sonra da tabi ki herkesin yargı karşısında kanunlarla yine belirtilmiştir. Hukuk sistemi içerisinde sorumluluğu vardır. Dolayısıyla herkes hukuk karşısında eşittir. Bu bakımdan gayet soğukkanlılıkla takip etmek gerekir. Bir yargı sürecidir." diye konuştu.

TÜRKÖNE'NİN İSTİFASI

Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Prof. Dr. Mümtaz'er Türköne'nin istifasının sorulması üzerine şunları söyledi: "Mümtazer Bey'in açıklaması var. Açıklamasını görürseniz. Söylenecek pek fazla birşey yok."

Cumhurbaşkanı Gül: Herkesin Hukuk Sistemi İçerisinde Sorumluluğu Vardır
Cumhurbaşkanı Gül: Herkesin Hukuk Sistemi İçerisinde Sorumluluğu Vardır
Cumhurbaşkanı Gül: Herkesin Hukuk Sistemi İçerisinde Sorumluluğu Vardır

- Kaynak: CHA

Son Dakika Politika Cumhurbaşkanı Gül: Herkesin Hukuk Sistemi İçerisinde Sorumluluğu Vardır - Son Dakika


Son Dakika

Ermenistan son çareyi mahkumlarda buldu! Tutuklular bırakılarak cepheye gönderiliyor Ünlü isimler, Türkiye'yi ayağa kaldıran İzmir depreminin ardından sessiz kalamadı 16 yaşındaki İnci depremden 17 saat sonra enkazdan yaralı olarak çıkarıldı Sığacık'ta boğulan tekerlekli sandalyeli yaşlı kadının bulunma anları kamerada Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti