Son Dakika Haberleri: Cumhurbaşkanı'nın Bahsettiği 3,5 Milyar Dolar Yatırım Yapan İş Adamı İbrahim Erdemoğlu

Cumhurbaşkanı'nın Bahsettiği 3,5 Milyar Dolar Yatırım Yapan İş Adamı İbrahim Erdemoğlu

2 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gazetecilere verdiği iftar yemeğinde adını vermediği 3,5 milyar dolarlık yatırım yapan iş adamının Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu olduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan geçtiğimiz gün medya patronları, genel yayın yönetmenleri ve gazetecilere Huber Köşkü'nde iftar yemeği verdi. İftar yemeği sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, konuşmasının sonunda "Bugün bir vatandaş benimle görüşmeye geldi. Bir fabrika satın almış. 3.5 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyormuş. Bana, 'yeni fabrikamızın açılışını siz yapar mısınız' diye sordu. Tabii bu soru beni uçuruyor. İş adamımıza dedim ki 'gökten ne yağar ki, yer kabul etmez...'"şeklinde açıklama yapmıştı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bahsettiği o isim Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu'ndan başkası değildi.

O İŞ ADAMI ORTAYA ÇIKTI

Sabah Ekonomi yazarı Şelale Kadak'ın köşesinden açıkladı. İşte o yazı; bu yatırımın sahibi Sasa Polyester'in çoğunluk hisselerini Sabancı Holding'ten satın alan Erdemoğlu Holding.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği isim Sabancı Holding'ten Sasa Polyester'in yüzde 51'ini 2015'te satın alan Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu'ndan başkası değildi.

KAP'A AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Sasa halka açık bir şirket olduğundan 3.5 milyar dolarlık yatırım ile ilgili Kamu Aydınlatma Platformu'na 29 Mayıs 2017'te bir açıklama yapmışlardı. O nedenle yazılmasında bir sakınca görmedi. Açıklamada, "Şirketimizin ana hammaddesini üretmek üzere planladığımız yatırımın büyüklüğünü 2milyar dolardan 3.6 milyar dolara, yatırım süresini 6 yıldan 8 yıla çıkarıyoruz" deniyor. Sasa Polyester'in kullandığı ana hammadde PTA, MEG ve Polimer. Erdemoğlu, bu hammaddeleri Türkiye'de üretme kararı vererek aslında 1 milyar dolar gibiçok büyük bir ithalatın da önüne geçmeye hazırlanıyor" deniliyordu. KAP'a yapılan açıklama olduğu için yazmakta sakınca görmediğim bilgilere göre, Erdemoğlu Holding, Hatay Dörtyol'daki TPAO'ya ait 2.9 milyon metrekarelik arazinin satın alma, kiralama veya tahsisi için Ekonomi Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı ile görüşmelerini sürdürüyor.

"2023 HEDEFLERİMİZ ÇOK BÜYÜK, O HEDEFLER İÇİN KOŞUYORUZ"

Aynı zamanda Merinos Halıları'nın da sahibi olan grup, 2016'da halka açık olan şirketteki hisse oranını yüzde 84'ün üzerine çıkarmıştı. Erdemoğlu, Sasa'nın cirosunu 2019'da 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.

İftarda yaptığı konuşmada 155 milyar dolarlık ihracatın yetmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2023 hedefimiz çok büyük. O hedefler için koşuyoruz, koşturuyoruz" demişti.

Diyeceğim o ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısına bir işadamı çıkıp da 3.5 milyar dolarlık yatırımdan ve yüksek rakamlı ihracat hedeflerinden söz edince heyecan duymaması mümkün değil.
Muhtar Dert Yandı, Başbakan'ın Verdiği Cevap Toplantıya Damga Vurdu: Şu Hale Bak Hindistan'da İnek Kesmekle Suçlanan Vatandaşı Linç Ederek Öldürdüler

Şehir Magandaları Kaza Sonrası Darp Ettikleri Baba ve Oğlunu Bıçakladı! Korku Dolu Anlar Kamerada