"Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı" Alt Komisyona Gönderildi - Son Dakika

"Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı" Alt Komisyona Gönderildi

05.01.2012 14:27

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen "Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı" alt komisyona gönderildi.

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen "Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı" alt komisyona gönderildi.

TBMM Anayasa Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı'nın görüşülmesine başlandı. AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun başkanlığında toplanan Komisyon, 23. Dönemde kadük (hükümsüz) kalan, Hükümetin yeni dönem başlarken yenilediği tasarıyı yeniden görüşüyor. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen "Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı"na göre, Cumhurbaşkanı 5 yılda bir halk tarafından seçilecek, bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı olabilecek.

Tasarıya göre, savaş nedeniyle TBMM seçimi bir yıl geriye bırakabilecek. 40 yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış milletvekilleri veya aynı nitelikler ile milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları cumhurbaşkanı seçilebilecek. Cumhurbaşkanlığı adaylığı en az 20 milletvekilinin aday göstermesiyle mümkün olacak. Partiler de belli koşullarda aday gösterebilecek.

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen "Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı", alt komisyona gönderildi. Komisyonda, Tasarının nasıl görüşüleceği konusundaki usul tartışmasının ardından alt komisyona gönderilmesi benimsendi.

(MV) FOTOĞRAFLI - Ankara

 Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı Alt Komisyona Gönderildi
 Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı Alt Komisyona Gönderildi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı' Alt Komisyona Gönderildi - Son Dakika


Son Dakika

1 Aralık'tan itibaren onayı olmayan vatandaşa ticari mesaj ve e-posta gönderilemeyecek F.Bahçe'ye Mesut Özil müjdesi! Kariyerine Avrupa'da devam edecek Esnafa faturalar ve kira için hibe desteği geliyor Hükümete yakın isim Erdoğan'la Arınç'ın "İstifa" konuşmasını yazdı: Yanlış yaptım Mert Günok'un Manchester United maçında yaptığı hata sert eleştiriler aldı Yüksek duvarlar, demir teller, köpekler! Lüks siteyi kumar merkezine çevirmişler Azerbaycan askerlerinden Ermeni sivillere: İsterseniz kalabilirsiniz, kimse size kötü davranmayacak Koronavirüs hastalarından filyasyon ekibine ilginç davetler! Çay içmeye davet eden de var, akşama anca gelirim diyen de