"Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı" Alt Komisyona Gönderildi - Son Dakika

"Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı" Alt Komisyona Gönderildi

9 yıl önce

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen "Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı" alt komisyona gönderildi.

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen "Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı" alt komisyona gönderildi.


TBMM Anayasa Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı'nın görüşülmesine başlandı. AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun başkanlığında toplanan Komisyon, 23. Dönemde kadük (hükümsüz) kalan, Hükümetin yeni dönem başlarken yenilediği tasarıyı yeniden görüşüyor. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen "Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı"na göre, Cumhurbaşkanı 5 yılda bir halk tarafından seçilecek, bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı olabilecek.


Tasarıya göre, savaş nedeniyle TBMM seçimi bir yıl geriye bırakabilecek. 40 yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış milletvekilleri veya aynı nitelikler ile milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları cumhurbaşkanı seçilebilecek. Cumhurbaşkanlığı adaylığı en az 20 milletvekilinin aday göstermesiyle mümkün olacak. Partiler de belli koşullarda aday gösterebilecek.


TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen "Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı", alt komisyona gönderildi. Komisyonda, Tasarının nasıl görüşüleceği konusundaki usul tartışmasının ardından alt komisyona gönderilmesi benimsendi.


(MV) FOTOĞRAFLI - Ankara

Haber Yayın Tarihi: 05.01.2012 02:27 Kaynak: DHASon Dakika

Göktuğhan Argın, Ali Koç'a sorduğu soru nedeniyle tazminatsız işten çıkarılmak istendiğini söyledi
Pınar Altuğ, "Göğüs bölgenizdeki benleri aldırmak ister misiniz?" sorusuna cevap verdi Atakan Kayalar'dan "Uzaylılara inanıyor musun?" sorusuna bir garip cevap