Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı Anayasa Komisyonu'nda - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı Anayasa Komisyonu'nda

12.01.2012 12:51
Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı Anayasa Komisyonu'nda, System.String[]

TBMM Anayasa Komisyonu, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı'nı görüşmeye başladı.

TBMM Anayasa Komisyonu, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı'nı görüşmeye başladı. AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun başkanlığında toplanan Komisyon, geçen hafta alt komisyona gönderdiği tasarıyı ele alıyor. Tasarı, alt komisyon metni üzerinden görüşülüyor. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen 'Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı'na göre, cumhurbaşkanı 5 yılda bir halk tarafından seçilecek, bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilecek.

Tasarıya göre, savaş nedeniyle TBMM seçimi bir yıl geriye bırakabilecek. 40 yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış milletvekilleri veya aynı nitelikler ile milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları cumhurbaşkanı seçilebilecek. Cumhurbaşkanlığı adaylığı en az 20 milletvekilinin aday göstermesiyle mümkün olacak. Partiler de belli koşullarda aday gösterebilecek. Alt Komisyon, Tasarıya, "11. Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin 7 yıl oluğuna" ilişkin geçici bir madde koydu.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Politika Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı Anayasa Komisyonu'nda - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Hatay'da patlama meydana geldi! Olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım 16 yaşındaki çocuğun yerde bulduğu cisim elinde patladı, parmakları parçalandı Cem Yılmaz ile Serenay Sarıkaya ayrıldı mı? Sosyal medya hesapları yalanladı Son Dakika: Fatih Terim, Galatasaray'daki görevine devam edeceğini duyurdu