Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Denetim Çalıştayı" Düzenleniyor - Son Dakika

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Denetim Çalıştayı" Düzenleniyor

24.05.2017 16:37
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Denetim Çalıştayı

Toplumu cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında bilgilendirmek amacıyla bir çalıştay düzenleyeceklerini belirten Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Türkiye’nin son 200 yılının belki de en önemli hadiselerinden biri 16 Nisan’da gerçekleşti.

Toplumu cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında bilgilendirmek amacıyla bir çalıştay düzenleyeceklerini belirten Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, " Türkiye'nin son 200 yılının belki de en önemli hadiselerinden biri 16 Nisan'da gerçekleşti. Bu değişikliğe hazırlık yapılması ve toplumun değişikliğe hazır olması gerekiyor" dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Şeref Malkoç, 16 Nisan halk oylamasıyla birlikte Türkiye'de 94 yıldan beri devam eden parlamenter sistemin değiştiğini ve bunun yerine cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin geldiğini belirtti. Yaklaşık 150 kanunda değişikliğin olacağını ve anayasa değişikliğinin mevzuatı önemli ölçüde etkileyeceğini söyleyen Malkoç, "Türkiye son 200 yılının en önemli hadiselerinden birini 16 Nisan'da gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı.

Toplumun 16 Nisan'daki anayasa değişikliğinin yeterince farkında olmadığını, Türkiye'nin son 200 yılının belki de en önemli hadiselerinden birinin 16 Nisan'da gerçekleştirdiğini söyleyerek, bu değişikliğe hazırlık yapılması ve toplumun değişikliğe hazır olması gerektiğinin altını çizen Malkoç, "Cumhurbaşkanlığı sisteminden milletimizin beklentisi; hak ve hürriyetlerin esas olduğu, demokratik ve hukuka bağlı bir idare anlayışının hakim olması, insan haklarına dayanan hukukun üstünlüğünü esas alan, vatandaşına karşı sorumlu, demokratik, şeffaf ve hesap verebilen bir idare anlayışının yerleşmesidir" dedi.

Malkoç, ombudsmanlık kurumunun bir denetim kurumu olduğunu ve bu kapsamda Kamu Denetçiliği Kurumu olarak 25 Mayıs Perşembe günü Ankara'da otelde 3 oturumdan oluşan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Denetim Çalıştayı" düzenleyeceklerini bildirdi.

Çalıştayın birinci oturumu "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Siyasi Denetim" konulu olacak. Oturumun açılış konuşmasını TBMM Başkanı İsmail Kahraman yapacak. Oturumda Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın, Mustafa Şentop, Erkan Akçay ve Hikmet Sami Türk söz alacaklar.

İkinci oturumun konusu ise "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yargının ve İdarenin İdareyi Denetlemesi" olacak. Bu oturumun açılışını Danıştay Başkanı Zerrin Güngör yapacak. Oturumu DDK Başkanı Yunus Arıncı yönetirken, konuşmacı olarak Sayıştay Başkan Yardımcısı Fikret Çöker, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Emin Baysa, MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ve Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar yer alacak.

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Ombudsmanlık Denetimi" konusunun işleneceği üçüncü oturumun açılışını da Adalet Bakan Bekir Bozdağ yapacak. TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Belma Satır'ın başkanlığını yapacağı oturumun konuşmacıları AYM Üyesi Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, Kamu Denetçisi Yahya Akman ve Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu olacak. - ANKARA

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Denetim Çalıştayı Düzenleniyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Denetim Çalıştayı' Düzenleniyor - Son Dakika


Son Dakika

Burak, Zeki ve Yusuf şampiyonluk yolunda yara aldı! Lille, sahasında Montpellier'le 1-1 berabere kaldı Burak, Zeki ve Yusuf şampiyonluk yolunda yara aldı! Lille, sahasında Montpellier'le 1-1 berabere kaldı Koronavirüs tedbirleri sonuç vermezse Ramazan Bayramı'nda tam kapanma yolda Koronavirüs tedbirleri sonuç vermezse Ramazan Bayramı'nda tam kapanma yolda Cumhurbaşkanlığı'ndan 128 milyar dolar açıklaması: Kaybolmuş tek 1 kuruş yoktur Cumhurbaşkanlığı'ndan 128 milyar dolar açıklaması: Kaybolmuş tek 1 kuruş yoktur Fatih Karagümrük, Franck Ribery için harekete geçti Fatih Karagümrük, Franck Ribery için harekete geçti Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca birlikteliğe zorlandı Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca birlikteliğe zorlandı Tabutun direği elinde kalan Fatih Terim ne yapacağını şaşırdı! İşte o anlar Tabutun direği elinde kalan Fatih Terim ne yapacağını şaşırdı! İşte o anlar Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Tacizci patronunu paspas sapıyla dövdü! O anlar kameralara böyle yansıdı Tacizci patronunu paspas sapıyla dövdü! O anlar kameralara böyle yansıdı