Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2.5 Saat Süren Basın Turu 2 - Son Dakika
Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2.5 Saat Süren Basın Turu 2

Cumhurbaşkanlığı Sarayı\'nda 2.5 Saat Süren Basın Turu 2

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2.5 saat süren basın turu CUMHURBAŞKANLIĞI Sarayı'nın güney ve kuzey idare binaları basın mensuplarına tanıtıldı.

04.07.2015 13:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2.5 saat süren basın turu

CUMHURBAŞKANLIĞI Sarayı'nın güney ve kuzey idare binaları basın mensuplarına tanıtıldı. Basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf çekimi yapamadığı basın turu yaklaşık 2.5 saat sürdü. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görevliler tarafından çekilen görüntü ve fotoğraf daha sonra basın mensupları ile paylaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisinde bulunan 1150 odadan 1024'ünün bulunduğu binalar basın mensuplarına tanıtıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, basın mensuplarına inşaatının başladığı günden itibaren tartışma konusu olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kuzey ve güney idare binaları gezdirilmesi yaklaşık 2 saat 30 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı Protokol Görevlisi Fatih Gürkan, sarayın 750 bin metrekarelik bir alanın üzerine kurulduğunu bu alanların 200 bin metrekarelik bölümünün halka açık olduğunu ve bu arazi içerisinde cami, bittiğinde kütüphane, konferans merkezinin bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı'ndaki 1150 odadan 1024'ü güney ve kuzey ve idari binalarda yer alıyor. Bu binalar, bodrum, alt zemin, zemin ve 3 kattan oluşuyor. Güney ve kuzey binalarında başdanışmanlıklar, danışmanlar, toplam 13 başkanlık, başyaverlik ile muhafız alayına ait çalışma odaları yer alıyor. Binaların her birinde bin kişinin çalışabileceği makam, 2'şer ve 4'er kişilik yaklaşık 500 oda bulunuyor. Her birimin kullanacağı toplantı salonları var. Birleşmiş Milletler Binası Ofis Standartlarına uygun biçimde 3,2 metre x 6 metre boyutlarında olan ofislerle, genel itibariyle 2 kişilik tasarlanmış. Bu tercihin, oda sayasını artırmakla birlikte, çalışmadaki verimin artmasını da beraberinde getirdiği ve yerleşim planı olarak da birimlerin her birinin bir arada çalışabilmesine de olanak sağladığı belirtildi. Alt zemin katların belirli bölümleri, 500'şer kişilik yemekhane, mutfak, mescit ve depoların yanı sara, yine idari ofislere ayrılmış durumda. Bodrum kat, 250 araçlık otopark ve sığınak olarak kullanılıyor.

24 SAAT MEDYA TAKİP MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda en dikkat çeken bölümlerden biri de 24 saat medyanın takip edildiği birim. Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Lütfüllah Göktaş, Analiz Şube Müdürlüğü'nde daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde kurduğu medya takip sistemini daha da geliştirerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda oluşturduklarını söyledi. Göktaş, televizyon, gazete ve internet sitelerindeki sıcak gündem haberlerinin yanı sıra diğer haberlerinde takip edildiğini, internet haberlerindeki izleme oranlarına kadar görebildiklerini anlattı.

ENERJİ TASARRUFLU OFİS VE SU KULLANIMI

Cumhurbaşkanlığı Protokol görevlisi Fatih Gürkan, güney ve kuzey binalarda koridorların 185 metre uzunluğunda olduğunu belirtirken, harekete duyarlı aydınlatma sayesinde, aydınlanmanın sadece hareket anında ilgili kısımlarda olmasının sağlandığını söyledi. Gürkan, "Mesai bitiminde ofis aydınlatması otomatik olarak devre dışı kalmakta, ihtiyaç olan noktalarda ışıkların kullanıcılar tarafından devreye alınması gerekmektedir" dedi. Külliye içindeki binalarda gri su yöntemi ile belirli noktalardaki atık sular arıtılarak, klozetlerde kullanıldığını belirten Gürkan, bununla da tasarruf sağlandığını kaydetti.

KALAN YEMEKLER HAYVAN BARIKANLARINA

Gürkan, yemekhanelerde günlük olarak değerlendirilmeyen yemeklerinde hayvan barınaklarına gönderildiğini söyledi.

750 BİN METREKARE ALAN

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki arazinin toplam yüzölçümü 750 bin metrekare. Saray dahilinde makamın bulunduğu ana bina, güney ve kuzey idare binalar, resmi konut yer alıyor.

HALKA AÇIK BÖLÜMLER

Beştepe Millet Camisi'nin yanında yer alacak ve bu yıl içinde tamamlanması planlanan kongre ve gösteri merkezi, ayrıca 5 milyon kitabı bünyesinde barındıracak olan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi, sarayın halkın kullanımına açık olan bölümlerini oluşturacak. Proje tamamlandığında halka açık kısımlar da dahil olmak üzere Saray'ın toplam 6 girişi olacak. Sarayın mimarı Can Gökoğuz, saray dahilindeki yapıların Selçuklu ve Osmanlı mimarlık tarihinin bir sentezi olmalarının yanı sıra 'akıllı bina' niteliği taşıdığını söyledi. Gökoğuz, "Biz bunun yorumlanmasına 'art deco' diyoruz. Geçmişteki bir takım motifleri veya o izleri bugünün malzemesiyle kullanmak anlamında yorumlanıyor" dedi.

PEYZAJ ALANI

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın toplam peyzaj alanı ise 6 bin 500 metrekare. Bu peyzaj alanında 5 bin 600 adet yetişkin ağaç, 72 bin adet çalı grubu bitki dikilmiş. Peyzaj alanının su ihtiyacının bir kısmı yağmur sularının biriktirildiği depolardan sağlanıyor. Bina formlarının 'E' olarak inşa edilmesiyle ilgili olarak da Gökoğuz, "Alana fazla yayılmamak adına, maksimum kulanım alanının minimum yerde çözmek için düşünülmüş bir formdur bu" dedi. Gökoğuz, bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın mimarisine ilişkin bazı konular dışında fazla bir müdahalesinin olmadığını söyledi.

BAKANLIKLARDAKİ ODA SAYILARI ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Gezi sırasında, Ankara'da çeşitli bakanlıklarda oda sayıları da örnek gösterilirken Sayıştay Başkanlığı'nda bin 155 tane, Dışişleri Bakanlığı'nda ise750 adet hizmet odası olduğu görsellerle anlatıldı.

HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı da birimlerinin faaliyetleri hakkında gazetecilere bilgi verirken, 57 kişiyle çalışmalarını devam ettirdiklerini ve birimlerinin en önemli görevinin vatandaşlardan gelen talepleri almak ve değerlendirmek olduğunu söyledi. Vatandaşların internet üzerinden ya da başvuru ofisi üzerinden taleplerini ilettiğini anlatan Astarcı, günlük yaklaşık bin 500 civarı talep aldıklarını ve bu taleplerin en çok sevgi ifadelerini içeren mektupların olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının istendiğini kaydetti.

HALKA AÇILACAK

Sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin resmi başvurularının ardından külliyede misafir ettiklerini anlatan Astarcı, bireysel anlamda başvuruların ise 1-1,5 ay içerisinde almayı planladıklarını, bu başvurular sonrasında da vatandaşların gruplar halinde konuk edeceklerini söyledi.

SAĞIR ODA

Bilgi Teknolojileri Başkanı Ali Taha Koç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın aydınlatma, otomasyon, ili teknolojileri altyapısının belli merkezlerden korunduğunu ve binaların 'akıllı' olduğunu söyledi. Teknolojik müdahale olmaması için çalıştıklarını belirten Koç, en çok sağır odanın olup olmadığı soruldu. Koç ise, sağır odanın dışarıya bilgi sızmasını önlediğini yönünde teknik bilgiler verdi.

ERDOĞAN'IN METİNLERİNİN YAZILDĞI BÖLÜM

Basın mensuplarına gezi sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın metin yazarı Hamdi Kılıç'ın odası da ziyaret ettirildi. Kılıç, 4-5 kişilik ekiple çalıştıklarını anlatırken, kurumlardan verilerin ve rakamların takip edildiğini, sıcak gündem ve siyasetin izlendiğini anlattı. Kılıç, gelen bilgilere göre konuşma metinlerinin hazırlandığını anlattı.

KORUMA BAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanı Ramazan Bal, Cumhurbaşkanlığı'nın 24 saat kameralarla izlendiğini ve herhangi bir sorun yaşanması halinde kısa sürede en yakın koruma birimine bilgi verilerek gerekli müdahalenin yapıldığını söyledi. Bal gerekli hallerde makam hariç, makam katının da izlendiğini sözlerine ekledi. Gazetecilerin sorularına Bal, kamera ve koruma sayılarını güvenlik nedeni ile açıklamaktan kaçındı. Bal, bu sorulara, "Külliyeyi korumaya yetecek kadar var" şeklinde yanıt verdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde bugüne kadar herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığını dikkati çeken Bal, bir soru üzerine açılışı gerçekleştirilen Beştepe Millet Camisine vatandaşların herhangi bir arama yapılmadan ve sınırlama olmadan gelebileceğini dile getirdi.

KÜTÜPHANE

Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisindeki kütüphaneye ilişkin bilgi veren Aylin Esen, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin 1950 yılında kurulduğunu ve sadece cumhurbaşkanlığı bünyesinde hizmet verdiğini söyledi. Kütüphanede 22 bin 188 yayının mevcut olduğunu belirten Esen, bunun dışında 352 adet nadir eser, basma ve yazma eserin de bulunduğunu, bağış ve satın alma yoluyla materyallerin sağlandığını söyledi.

250 BİN KİTAP ALINDI

Yeni yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin 5 milyon eserle Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olacağını belirten Esen, bu çerçevede 250 bin kitabın alındığı bildirildi. Yeni kütüphanenin külliyenin halka açık bölümlerinden biri olacağı ve kullanıcılara 24 saat boyunca hizmet vermesinin hedeflendiği açıklandı.

ATATÜRK'ÜN EL YAZISI ONARILDI

Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisinde bulunan Restorasyon Atölyesi Şefi Zeynep Köprülü de, birimlerinin 2013 yılında kurulduğunu söyledi. Restorasyon işlemlerine Atatürk dönemi belgelerinden başladıklarını anlatan Köprülü, yaklaşık 8 bin belgenin bitirildiğini, bu belgelerin içinde fiziksel ve kimyasal tahribatların bulunduğunu ifade etti. Belgelerin Cumhurbaşkanlığı arşivinde muhafaza edildiğini dile getiren Köprülü, sadece Atatürk dönemine ait belgelerin değil günümüze kadar olan tüm cumhurbaşkanlarına ilişkin belgelerin de mevcut olduğunu söyledi. Devletin 1908'den günümüze kadar tüm yazışma ve dokümanlarını içeren tüm yazışma ve dokümanların yer aldığı Cumhurbaşkanlığı arşivindeki evrak ve dokümanlar ilgili yazılımların tamamlanmasının ardından elektronik ortam üzerinden halka açılacağı belirtildi. Köprülü, geçtiğimiz günlerde Atatürk'ün el yazısıyla yazılmış 10. Yıl Nutku'nun tamir edildiği, bundan da çok etkilendiklerini dile getirdi.

Öte yandan önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Sarayı'nı gezmek isteyen vatandaşların yaptığı başvuruların değerlendirilerek gruplar halinde alınacağı öğrenildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2.5 Saat Süren Basın Turu 2 - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bomba iddia: Erdoğan, Kabine sonrası bayram ikramiyelerinin 10 bin TL'ye yükseltildiğini açıklayacak
  09:06 Bomba iddia: Erdoğan, Kabine sonrası bayram ikramiyelerinin 10 bin TL'ye yükseltildiğini açıklayacak

  Yerel seçim miting programlarına ara veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Kabine toplantısına başkanlık edecek. Ekonomideki son durum, iç ve dış politikadaki gelişmeler, yerel seçim ve öğretmen atamalarının masaya yatırılacağı zirveyle ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı. Erdoğan'ın kameralar karşısına geçerek 3 bin liraya çıkartılan emeklinin bayram ikramiyesinin 10 bin liraya yükseltildiğini duyuracağı öne sürüldü.

 • Van'da Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Operasyonu: 7 Organizatör Tutuklandı
  09:05 Van'da Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Operasyonu: 7 Organizatör Tutuklandı

  Van Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 10 organizatörden 7'si tutuklandı.

 • Çorlu'da Motosiklet Kazası: Yaralıya Esnaf Müdahale Etti
  09:05 Çorlu'da Motosiklet Kazası: Yaralıya Esnaf Müdahale Etti

  Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde motosikletin çarptığı ve kaçtığı yaya yaralandı. Olay yerine gelen eski sanayi esnafı, yaralının üşümemesi için battaniyeyle sararak yardımcı oldu. Yaralı, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis, kazayla ilgili inceleme başlattı.

 • İstanbul serbest piyasada dolar ve euro düşüşle başladı
  09:03 İstanbul serbest piyasada dolar ve euro düşüşle başladı

  İstanbul serbest piyasada dolar 31,4120 liradan, avro 34,0630 liradan haftaya başladı. Doların satış fiyatı 31,5560 liradan 31,4120 liraya, avronun satış fiyatı ise 33,9100 liradan 34,0630 liraya düştü.

 • Van'da 44 kişi tutuklandı
  09:02 Van'da 44 kişi tutuklandı

  Van Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, 6136 ve 5729 Sayılı Kanuna muhalefet olaylarında ele geçirilen silahlar ve hırsızlık suçlarına karışan şahısların yakalanmasıyla ilgili olarak 44 kişi adli makamlarca tutuklandı.

 • Kırklareli'nde yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi düştü
  09:01 Kırklareli'nde yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi düştü

  Kırklareli'nde sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 50 metrenin altına düştü. Yoğun sis nedeniyle sürücüler trafikte ilerlemekte zorlandı. Polis ekipleri, olumsuzluk yaşanmaması için önlem aldı. Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, sisin öğleden sonra etkisini kaybedeceğini tahmin ediyor.

 • Van'da polis ekipleri gümrük kaçakçılarına ve tefecilere operasyon düzenledi
  09:00 Van'da polis ekipleri gümrük kaçakçılarına ve tefecilere operasyon düzenledi

  Van Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda 3 bin 613 paket sigara, 17 cep telefonu, 72 senet, 1 ajanda ve 1 av tüfeği ele geçirildi. Toplamda 9 olayda 23 şahıs hakkında yasal işlemler yapıldı.

 • Van'da PKK/KCK Terör Örgütüne Yönelik Operasyon: 19 Şahıs Hakkında İşlem Yapıldı
  08:55 Van'da PKK/KCK Terör Örgütüne Yönelik Operasyon: 19 Şahıs Hakkında İşlem Yapıldı

  Van Emniyet Müdürlüğü, terör örgütlerinin faaliyetlerini deşifre etmek ve engellemek amacıyla yürütülen çalışmaların sonucunda, 26 Şubat - 3 Mart 2024 tarihleri arasında PKK/KCK terör örgütü soruşturmaları kapsamında 19 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını duyurdu.

 • Kayseri Yolspor Süper Amatör Küme'den Düştü
  08:51 Kayseri Yolspor Süper Amatör Küme'den Düştü

  Kayseri Süper Amatör Küme Play-Out maçında Kayseri Yolspor ile İsmail Okumuş FK karşı karşıya geldi. Normal süresi 1-1 tamamlanan karşılaşmada İsmail Okumuş FK rakibini penaltılarla 7-6 yenerek ligde kalmayı başardı. Kayseri Yolspor ise bu sonuçla küme düştü.

 • Güneşspor, İncesu 1925 Spor'u 3-1 mağlup etti
  08:49 Güneşspor, İncesu 1925 Spor'u 3-1 mağlup etti

  Kayseri 1. Amatör Küme Play-Off 2. maçında Güneşspor, rakibi İncesu 1925 Spor'u 3-1 mağlup etti. Güneşspor'un gollerini Mehmet Durdu, Osman Rızvan ve Emre Toprak attı. İncesu 1925 Spor'un tek golünü ise Cuma Yacan kaydetti.

 • İçişleri Bakanı: Osmaniye'de 2 organize suç örgütü çökertildi, 55 şüpheli yakalandı
  08:49 İçişleri Bakanı: Osmaniye'de 2 organize suç örgütü çökertildi, 55 şüpheli yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Osmaniye'de düzenlenen 'Mahzen-3' operasyonlarında 2 organize suç örgütünün çökertildiğini ve 55 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Operasyonlarda ele geçirilen silahlar, uyuşturucu maddeler ve diğer delillerle birlikte suç örgütlerine göz açtırmayacaklarını belirten Yerlikaya, güvenlik güçlerini tebrik etti.


Advertisement