Kalın'dan UNESCO'ya sert yanıt: Ayasofya cami olunca neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek? - Son Dakika

Kalın'dan UNESCO'ya sert yanıt: Ayasofya cami olunca neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi sonrasında UNESCO'nun tehdidine sert çıktı. Kalın, "UNESCO'nun açıklamasını da gördük. Anlaşılması güç olan, Ayasofya cami olarak kullanılmaya başladığında neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek olması. Bu camilere karşı bir ayrımcılık mı?" tepkisini gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasını BBC ve TRT World'e değerlendirdi. Kalın, UNESCO'nun "Ayasofya'nın Dünya Mirası listesinden çıkarılmasının gündeme gelebilir" açıklamasına sert bir yanıt vererek "Eğer böylebir karar alınırsa UNESCO'nun kriterleri sorgulanabilir olacaktır." dedi.

Ayasofya'daki ikonlara Müslüman, Hristiyan, Budist, din fark etmeksizin herkesin ulaşabileceğini belirten Kalın, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılması kararında muhalefet dahil toplumda kapsamlı bir konsensüs olduğunu ifade etti. Kalın, kararı dünya mirasının yok olacağı şeklinde eleştirenlerin haklı olmadığını vurgulayarak, dini özgürlük konusunda ise Türkiye'de 400'den fazla kilise ve sinagogun açık olduğunu söyledi.

"ASIL SORUN AYASOFYA'NIN NEDEN MÜZEYE ÇEVRİLMİŞ OLMASI"

Kararın İstanbul'daki cami sayılarıyla değil, Ayasofya'nın tarihi ve dini önemiyle ilgili olduğunu belirten Kalın, şöyle devam etti:"Asıl soru Ayasofya'nın neden 1934'te müzeye çevrilmiş olması. Cumhuriyet 1923'te kuruldu, Atatürk bile 11 sene bekledi. Bu konu tarihi bir perspektiften araştırılmalı. Ayasofya, o dönemden beri Müslümanlar için önemli bir konuydu ve pek çok kez camiye çevrilmesi konusunda çağrılar olmuştu. Ayasofya'nın işlevi konusunda ise ilk olarak kilise, sonra cami, sonra müze olarak kullanıldı ve şimdi tekrar cami olarak kullanılacak, muhtemelen Ayasofya'nın kimliğine en yakın işlev bir ibadet yeri olarak kalması. Müslüman, Hristiyan, inanan, inanmayan herkes ziyaret edebilecek, kimseye kısıtlama olmayacak.

UNESCO'YA SERT TEPKİ

UNESCO'nun açıklamasını da gördük. Anlaşılması güç olan, Ayasofya cami olarak kullanılmaya başladığında neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek olması. Bu camilere karşı bir ayrımcılık mı? Eğer bu karar alınırsa UNESCO'nun kriterleri sorgulanabilir olacaktır."

UNESCO: DÜNYA MİRASI LİSTESİ'NDEN ÇIKARILMASI GÜNDEME GELEBİLİR

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Ayasofya'nın ibadete açılması kararından rahatsız oldu. ABD basınına konuşan UNESCO İletişim Direktörü Matthieu Guevel, diyalog çağrılarına yanıt gelmemesi durumunda Ayasofya'nın Dünya Mirası listesinden çıkarılmasının gündeme gelebileceğini söyledi.

Kalın'dan UNESCO'ya sert yanıt: Ayasofya cami olunca neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek?
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yanıt verdi: Ayasofya Camii'nin ismi değişecek mi? Türkiye'nin Ayasofya'yı ibadete açması Yunanistan'ı çıldırttı! Küstah yaptırım çağrısı
YORUMLAR (13)
  • Efe: Niye namazdan kuran'ı kerimden rahatsiz oluyosunuz ki unes'coni böylede ayasofya ayni degişen ne gelin sizde namaz kilin dua edin sevaba girersiniz Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Yavuz sultan selim : Hristiyan klubüde onun için, onlara hiçbir hizmeti olmayan yerin önemi yoktur, NATO BIRAKILMALIDIR, AB DEN HEMEN BAŞVURUYU ÇAKMELİYİZ, ONLARIN OLDUĞU HERTÜRLÜ KLUBU BIRAKIRSAK BİZ BAŞARIYI YAKALARIZ. YOKSA, ONU AL BUNU ALMA, HERZAMAN TEHDİT, ARTIK AYNI TEPKİYİ VERMENİN ZAMANI, NE YAPARLARSA KARŞILIKLI OLMALI, SOĞAN EKMEK YER BU MİLLET, TAŞ YER, BEĞENMEYEN DEFOLSUN GİTSİN, HAYDE DEFOLUN. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Brooklyn Beckham ve Nicola Peltz, 2021 sonbaharında çifte düğün yapacak ve 4 milyon euro harcayacaklar Son Dakika: Türkiye, sanayi üretim endeksindeki yüzde 17,6'lık artışla Avrupa'da ilk sırada yer aldı Bina sakini apartmanın girişine "Kapıyı açık bırakanın evine hırsız girer inşallah" yazısı astı Altın yükseliş eğilimine devam ediyor! Gramı 460 liradan işlem görüyor ABD'li iki senatör, Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Türkiye'ye Yunanistan için yaptırım istedi Erdoğan'ın "İlk cevabı aldılar" sözünün perde arkasında Yunan gemisinin kaçması var Son Dakika: İstanbul Alibeyköy'de trafikte kadın sürücüye saldıran şahıs gözaltına alındı Ağabeyinin darp ettiği üniversiteli Ceylan, kendini ikinci kattan attı Vahşice katledilen Pınar'ın arkadaşı olan Nazlı B.'nin de ifadesi alınacak Sürücülerin akılalmaz taktiği! Polis kontrolünden kaçmak için WhatsApp grubu kurdular Olmaz denileni oldurdu! 600 metre ve üzeri rakımda yetişen kiviyi 38 rakımda üretti RB Leipzig, Atletico Madrid'i 2-1 mağlup ederek tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi yarı finaline yükseldi Leğendeki suda boğulma tehlikesi geçiren 4 yaşındaki çocuk, yaşam mücadelesini kaybetti Erdoğan'ın "Böyle durumlarda toplayıp götürün" demesine rağmen asker uğurlamalarının önüne geçilemiyor Telefonu kulağından çaldılar! Taksim'deki kapkaç dehşeti kamerada