Son Dakika Haberleri: Cumhuriyet 93 Yaşında

Cumhuriyet 93 Yaşında

3 yıl önce

Tekirdağ'ın Çorlu, Hayrabolu ve Malkara ilçelerinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet 93 Yaşında, System.String[]
Tekirdağ'ın Çorlu, Hayrabolu ve Malkara ilçelerinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Çorlu'daki kutlama programı kapsamında, Kaymakam Levent Kılıç, tebrikleri kabul etti.

Daha sonra, Atatürk Meydanı'ndaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kaymakam Kılıç'ın, günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Çorlu'da eğitim ve öğretim veren okulların öğrencileri bayram ile ilgili şiirler okudu.

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen spor müsabakalarında dereceye girenlere ödüllerinin verildiği törende, öğrenciler ve askeri birlikler geçiş yaptı.

Törene, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, 5. Kolordu Komutanı Tümgeneral Şenol Alparslan, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Hayrabolu

Hayrabolu'da Cumhuriyet'in kuruluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Hükümet konağı bahçesinde düzenlenen törende Kaymakam Tamer Orhan, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Metin Çelebi, ve Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, öğrencilerin, askerlerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Kaymakam Orhan, törende yaptığı konuşmada, ülkenin gelişmesi ve genç kuşaklara güçlü bir Türkiye bırakılabilmesi için milletçe çaba göstermek gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetin Türk milletinin tabiatına en uygun yönetim şekli olduğunu ifade eden Orhan, "Cumhuriyet rejimi sayesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti, geçen 93. yıl içinde büyük atılımlar gerçekleştirerek uygar dünyanın güçlü devletleri arasında yerini almıştır" dedi.

Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören askeri birliklerin, gazilerin ve öğrencilerin geçişinin ardından sona erdi.

Malkara

Malkara'daki kutlama programı kapsamında, Kaymakam Osman Altın, tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Atatürk Caddesi'ndeki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kaymakam Altın, törende yaptığı konuşmada, cumhuriyetin anlamını ve kıymetini bilebilmek için yine cumhuriyeti doğuran koşulları iyi bilmek gerektiğini belirterek, "Her yandan işgale uğramış bir vatanın destanı olan İstiklal harbi, 3 yıl sürmüş ve millet bu yolda varını yoğunu feda etmiştir. Topyekun savaşarak işgalcileri kendi öz yurdundan çıkarmış, manda ve himayeyi de kabul etmeyerek tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletini tüm dünyaya ilan etmiştir." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetin 15 Temmuz'da 93 yıllık tarihinde hiç görmediği kadar büyük bir saldırıya uğradığını ifade eden Altın, şunları kaydetti:

"Bu saldırıyı def eden de milletin ta kendisi olmuştur. 246 şehit ve 2 binin üzerinde gazi vererek tanklara, uçaklara ve helikopterlere karşı imanlı yüreği ve vatan sevgisiyle dik durmuş ve vatanını işgalcilere teslim etmemiştir. 15 Temmuz'da artık bizim için demokrasinin ve cumhuriyetin korunduğu ve bunun bu şekilde devam edeceğinin bir kanıtı olan bir destandır. Milletimiz ve devletimiz ve etrafımızı saran savaş ve ateş çemberi karşısında, yıkıcı ve bölücü terör örgütlerinin karşısında her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik için de bu örgütleri yok edecek güce ve kararlılığa sahiptir. Sonunda millet galip gelecektir."

Bayrama ilişkin şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verildiği törende, öğrenciler ve askeri birlikler geçiş yaptı.

Törene, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve Garnizon Komutan Vekili Albay Mustafa Özcan Yalman ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.Milli Savunma Bakanlığı: Yeni Askerlik Sistemiyle İlgili Çalışmada Sona Gelindi Oryantal Kızını Öldürüp Parçalara Ayıran Baba Kan Dondurdu: Karın Şununla Bununla Yatıyor Deyince Boğdum

Cübbeli Ahmet Hoca'ya "Soysuz İt" Diyen Oyuncu Orhan Aydın, Para Cezasına Çarptırıldı