Cumhuriyet Gazetesi Yönetici ve Yazarları Hakkındaki Dava - Son Dakika

Cumhuriyet Gazetesi Yönetici ve Yazarları Hakkındaki Dava

3 yıl önce

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkında, "PKK/KCK, FETÖ/PDY ve DHKP/C'ye müzahir oldukları" iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda firari sanıklar gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ve İlhan Tanır ile aralarında Akın Atalay, Kadri Gürsel, Ahmet Şık'ın da...

Cumhuriyet Gazetesi Yönetici ve Yazarları Hakkındaki Dava, System.String[]

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkında, "PKK/KCK, FETÖ/PDY ve DHKP/C'ye müzahir oldukları" iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda firari sanıklar gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ve İlhan Tanır ile aralarında Akın Atalay, Kadri Gürsel, Ahmet Şık'ın da bulunduğu 6'sı tutuklu 20 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.


İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki binada görülen duruşmayı yabancı medya mensupları da takip ediyor.


Alman Konsolosluğu Hukuk Ataşesi ile Avrupa Birliği Delegasyonundan bazı yetkililerin de takip ettiği belirtilen duruşmanın bugünkü celsesinde dinlenilmesi planlanan tanıklara söz verildi.


Sırasıyla duruşma salonuna alınan tanıklara, gazetenin işleyişi, haber çalışmaları, personel istihdamı ve Cumhuriyet Vakfının gazete üzerindeki etkisine yönelik sorular yöneltildi.


İlk söz hakkı verilen tanık İbrahim Yıldız'a bir gazeteciye verdiği röportajı hatırlatılarak, "Gazete kötü yönetildi, batırıldı." sözü hatırlatıldı.


Yıldız, böyle bir cümle kurmadığını belirterek, "Sanıyorum bana sorulan bir soruya verdiğim yanıt üzerine röportajı yapan gazeteci arkadaşın yaptığı yorumdur. Cumhuriyet, eski gazete olmasına rağmen iyi bir mali yapıya ulaşamamıştır. Vakıf döneminde de böyleydi." değerlendirmesinde bulundu.


Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ da Yıldız'ın söylediği iddia edilen, "Cumhuriyetin çizgisinin değiştiği sözünüzden ne anlamalıyız?" cümlesini okuyarak Yıldız'a neyi kastettiği sordu. Yıldız ise böyle bir cümle kurmadığını söyledi.


Söz alan tanık Aykut Küçükkaya da gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar'ın kendi güvendiği ekiple çalıştığını, bunun gazetecilik açısından normal bir durum olduğunu söyledi.


Mahkeme Başkanı Dağ, "İlhan Tanır, Can Dündar ile mi geldi?" sorusuna Küçükkaya, "Evet. İlhan daha önce Cumhuriyet'te değildi. Genel yayın yönetmenini vakıf atar, Genel Yayın Yönetmeni kendi ekibiyle çalışmak ister. Dündar da kendi güvendiği ve eskiden beri tanıdığı ekibiyle geldi, 1,5 yıl boyunca gazeteyi yönetti." diye konuştu.


Duruşmada, iş adamı ve Cumhuriyet Vakfı eski üyesi İnan Kıraç da dinlendi.


Kıraç, "Cumhuriyet Vakfının içindeki 11 üyenin tümünün gazete içinden olması vakfı dışarı karşı zora sokuyordu. Bunun 9'a indirilmesi, 4'ünün gazeteden seçilmesi, isteniyordu. Fakat toplantılarda bir başarı elde edemedim." dedi.

"Oyumu saymadılar." diyen Kıraç, "Alev Coşkun ve Şevket Tokuş, yapılan seçim sonunda vakıftan çıkarıldılar. Ben de o tarihte istifa ederek vakıftan ayrıldım. Şunu belirteyim, ifademde 'Cumhuriyet okurdum ama artık Cumhuriyet gazetesini okumuyorum ve yayın politikasını da doğru bulmuyorum' derken, bunun terör örgütleriyle temas edilmesini kastetmedim. Temastan anlatmak istediğim, terör örgütüyle temas değildir. Kastım, gazetenin İlhan Selçuk ve Uğur Mumcu'nun yolundan kademe kademe ayrılmasıdır. Öyle zannediyorum ki vakıf büyük sorunlar içindedir."


Tanıklar Nevzat Tüfekçioğlu, Miyase İlknur, Nail İnal, Şükran Soner ve Mustafa Pamukoğlu'nun da dinlendiği duruşma devam ediyor.

Haber Yayın Tarihi: 11.09.2017 03:55 Kaynak: AASon Dakika

Nakşibendi şeyhinin ailesi, arazi anlaşmazlığı nedeniyle cinayetin işlendiğini söyledi
Bir düğüne katılan oyuncu Bige Önal, rüzgarın esmesiyle frikik verdi Kardeşinin karısıyla birlikte olan adamın mahkemedeki ifadesi kan dondurdu

Son Dakika Haberleri