Cumhuriyet'in Yönetimi Değişti! Alev Coşkun Kimdir? - Son Dakika

Cumhuriyet'in Yönetimi Değişti! Alev Coşkun Kimdir?

08.09.2018 10:45
Cumhuriyet'in Yönetimi Değişti! Alev Coşkun Kimdir?, System.String[]

Yönetiminde değişikliğe gidilen Cumhuriyet Gazetesi'nin Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı'na seçilen Alev Coşkun kimdir?

Cumhuriyet Vakfı'nın kararıyla Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı'na tekrar Alev Coşkun seçildi. Genel Yayın Yönetmeni ise Aykut Küçükkaya oldu.

ALEV COŞKUN KİMDİR?

Alev Coşkun, 16 Mart 1936 yılında Ödemiş'de doğdu. Babası Emin Adnan Coşkun, terzilik yapmış ve tütün tarımı ile ticaretle ilgilenmiş. Annesi Emine Sacide ise Balkan Savaşı sırasında Rumeli'den göç eden Ali Çavuş'un kızıdır. Coşkun öğrenimine, Ödemiş'te Cumhuriyet İlkokulunda başladı ve İnönü İlkokulunda bitirdi. 1948 yılında Ödemiş Ortaokuluna başladı. İkinci sınıfta, Buca Ortaokuluna yatılı olarak geçiş yaptı. Buca Ortaokulundaki eğitiminden sonra İzmir Atatürk Lisesi'ne yatılı olarak kaydedildi. Liseyi 4 yıl okuyan Alev Coşkun 1955 yılında Atatürk Lisesinden mezun oldu.

AKTİF SİYASETE KATILDI

İzmir Atatürk Lisesi yıllarında sosyal yönden çok aktif olan Coşkun, o yıllarda İzmir'de kurulan Liseler Arası Kültür Faaliyetleri Başkanlığına yine bütün liselerden seçilen öğrenci başkanlarının oyu ile seçildi. Coşkun, liselerin katıldığı kültür ve şiir günlerine en önde katıldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydını yaptırdı ve 1960 yılında mezun oldu. Siyasi kaosun olduğu dönemlerde okuyan Alev Coşkun, siyasette aktif olarak da yer aldı.

TUTUKLAMA KARARI ÇIKARILDI

TBMM'de kurulan Tahkikat Komisyonu tarafından hakkında tutuklama kararı çıkarılan Coşkun, İstanbul'dan ayrılarak Ödemiş'e geldi. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra tekrar İstanbul'a döndü.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI SEÇİLDİ

Alev Coşkun, 1992 yılı Nisan ayında, İlhan Selçuk'un daveti üzerine Cumhuriyet Gazetesini yayınlayan Cumhuriyet Yayıncılık A.Ş.'nin Yönetim Kuruluna seçildi. Çok kısa bir süre sonra Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi. Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak, gazetenin Başyazarı İlhan Selçuk'la yakın olarak çalıştı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı 2006 yılına kadar kesintisiz sürdü. Aynı tarihte Cumhuriyet Gazetesinin imtiyaz sahibi olan Cumhuriyet Vakfı'nın Başkan Vekilliğine getirildi.

Cumhuriyet'in Yönetimi Değişti! Alev Coşkun Kimdir?

Son Dakika Güncel Cumhuriyet'in Yönetimi Değişti! Alev Coşkun Kimdir? - Son Dakika


Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Merve Boluğur'dan, Merve Boluğur'dan, "Kendine analar neler doğuruyor diyor musun?" diyen takipçisine çok konuşulacak yanıt Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı