Cumhuriyet Üniversitesi, Aselsan ile Sözleşme İmzaladı - Son Dakika

Cumhuriyet Üniversitesi, Aselsan ile Sözleşme İmzaladı

27.11.2012 12:00
Cumhuriyet Üniversitesi, Aselsan ile Sözleşme İmzaladı, System.String[]

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Aselsan ve Cumhuriyet Üniversitesi arasında 'SWIR Dedektörü Geliştirilmesi, KANGAL' projesinin sözleşmesi imzalandı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Aselsan ve Cumhuriyet Üniversitesi arasında 'SWIR Dedektörü Geliştirilmesi, KANGAL' projesinin sözleşmesi imzalandı.

Cumhuriyet Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan Teknolojik Kazanım Yol Haritası Projeleri kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi'nde başlayacak olan 'SWIR Dedektörü Geliştirilmesi, KANGAL' projesinin imza töreni Ankara'da yapıldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve İzmir Yüksek Tekonoloji Üniversitesi'nin de proje sözleşmesi imzaladığı törende alt yüklenici sözleşmelerinin imzalanmasının ardından Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık'a şilt takdim edildi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamada, "Gece olumsuz hava koşullarında görüş ve gözetleme olanağı sağlayan elektro-optik sistemlerin en önemli bileşenlerinden Kızılötesi Algılayıcı Teknolojisi, dünyada sınırlı sayıda gelişmiş ülkelerin sahip olduğu bir teknolojidir. Uzun ve kapsamlı bilimsel araştırmalar gerektiren Kızılötesi Algılayıcı Teknolojisi, bilim ve teknolojinin en gelişmiş olanaklarını kullanan uygulamalarıyla savunma alanında etkinlik ve üstünlük sağlamaktadır. Başta kritik teknolojilerin üretilmesini de tetikleyen nitelikteki Kızılötesi Algılayıcı Teknolojisi konusundaki Ar-Ge çalışmaları, ülkemizde geçtiğimiz yıllarda başlatılmıştır. Bugün sözleşmeleri imzalanan projeler ile başlanan bu çalışmalara hem ivme hem de teknolojik derinlik kazandırılması hedeflenmektedir. İmzalanan Eymir, Gediz ve Kangal sözleşmeleri ile cisimlerden yayılan veya yansıyan ve gözümüzle göremediğimiz kızılötesi ışınları algılayıp elektrik sinyaline çeviren elektro-optik kızılötesi algılayıcıların temel yapıtaşlarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Törene, Rektör Kocacık, Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve ASELSAN yetkililerinin yanı sıra proje yürütücüsü Prof. Dr. Sezai Elagöz, Proje Araştırmacısı Prof. Dr. Hüseyin Sarı, Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rauf Amirov, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tatar ve CÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Semih Ayan da katıldı.

REKTÖR, BAKAN YILMAZ'I ZİYARET ETTİ

Bu arada Prof. Dr. Kocacık, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Bakan Yılmaz, "Üniversitenin büyümesi ve tercih edilen bir konuma gelmesi için her türlü desteği vermeye hazırız." dedi.

İsmet Yılmaz'a tablo hediye eden Rektör Prof. Dr. Kocacık, üniversiteye göstermiş olduğu ilgi, katkı ve destekten ötürü teşekkür etti.

Bakan Yılmaz ise Cumhuriyet Üniversitesi'nin gelişmesi için ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini dile getirerek, "40 bin civarında öğrencisi olan Üniversitemizin büyümesi ve tercih edilen bir konuma gelmesi için her türlü desteği vermeye hazırız." şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Üniversitesi, Aselsan ile Sözleşme İmzaladı
Cumhuriyet Üniversitesi, Aselsan ile Sözleşme İmzaladı
Cumhuriyet Üniversitesi, Aselsan ile Sözleşme İmzaladı
Cumhuriyet Üniversitesi, Aselsan ile Sözleşme İmzaladı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Cumhuriyet Üniversitesi, Aselsan ile Sözleşme İmzaladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İzmir'de Rıza Bey sitesi enkazından 30 saat sonra yaralı olarak bir kişi çıkarıldı Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay'dan olağanüstü görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde! Depremzedelere verilecek destekleri tek tek saydı Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü Hırsızlık yaparken suçüstü yakalanan şüphelinin pişkinliği pes dedirtti: Seni polise şikayet edeceğim Tepkilerin ardından Macron geri adım attı: Charlie Hebdo karikatürlerini desteklemiyoruz Son Dakika: İzmir'deki depremde ölü sayısı 39'a yükseldi Ünlü sunucu İkbal Gürpınar koronavirüse yakalandı, yoğun bakıma alındı