Çürüyen Kızılay Görünümüne Japon Makyajı - Son Dakika

Çürüyen Kızılay Görünümüne Japon Makyajı

12.01.2012 11:20
Çürüyen Kızılay Görünümüne Japon Makyajı, System.String[]

Ankara'da kent merkezi Kızılay'da yaşanan çöküntü, Büyükşehir yönetiminin yıllar boyu süren çöküntüye karşı kayıtsızlığı, Başkentlilerin yanısıra meslek örgütlerinin de tepkisini çekiyor.

Ankara'nın ana caddesi Atatürk Bulvarı'nın başka ülkelerdeki ana caddelerden farklı olarak cirosu düşük ve işporta ve pazarda satılan ürünler sunan mağazaları barındırması, tabela çirkinliği ve döküntü cephelerin kaplama materyallerle makyajlanması Ankaralıların yanısıra Mimarlar Odası'nın da tepkisine neden oldu.

Ankara'da kent merkezi Kızılay'da yaşanan çöküntü, Büyükşehir yönetiminin yıllar boyu süren çöküntüye karşı kayıtsızlığı, Başkentlilerin yanısıra meslek örgütlerinin de tepkisini çekiyor. Ankara'nın ana caddesi Atatürk Bulvarı'nın başka ülkelerin ana caddelerden farklı olarak cirosu düşük ve işporta ve pazarda satılan ürünler sunan mağazalara ev sahipliği yapması, efsane işyerlerinin Kızılay'ı terketmesi, tabela çirkinliği ve döküntü cephelerin kaplama materyallerle makyajlanması Ankaralıların yanı sıra Mimarlar Odası'nın da tepkisine neden oldu.

ESKİ MAĞAZALAR TERKETTİ, ANKARA MERKEZİ KİŞİLİKSİZLEŞTİ

Ankara Kızılay merkezinde bir dönemlerin ünlü müzik mağazası "Tansel"in, ünlü gece kulübü "Beethoven" ve tiyatro çıkışlarının vazgeçilmez mekanı "Piknik"in yerinde yeller esiyor. "Sanat Kurum"u mekanını terketti. Ünlü "Yeni Sahne" hipermarket oldu. Ankara'nın, benzerleri Avrupa'nın büyük başkentlerinde bile nadir bulunabilecek kitapçı ve müzik mağazalarının bulunduğu sokakları önce araçlara sonra da belediye büfeleri nedeniyle yayalara kapandı. 1970'lerde resim ve kırtasiye malzemeleri satan, içlerinde küçük resim sergileri açılan dükkanlarıyla ünlü "ressamlar sokağı" Menekşe sokağın bugünkü görünümü de tamamen farklı.

Yaşanan durumun Ankara sosyal ve ekonomik hayatının arz-talep dengesinin bir sonucu olduğunu belirten mağaza sahipleri de son dönemdeki kalite kaybından ve talep yetersizliği nedeniyle hizmet değerinin düşüşünden yakınıyor. Dükkan sahipleri Kızılay'ın çöküşünü mağazaların sattığı malların niteliği ve kiraların düzeyinden anlaşılabileceğini belirtirken, kentteki toplumsal hayatta yeni bir canlanma olmadan Kızılay'ın bir aşama kaydedemeyeceğini savunuyor.

Ankara'nın trafiğe kapalı Sakarya Meydanı'nda eskinin ünlü şarküterileri "fast-food" ve cep telefoncu salgını arasında kaybolurken yaya bölgesi çiçek işportası tarafından kapatıldı. Sakarya Meydanı'nda yayaların birbirlerine değmeden yürüyemedikleri dar koridorlar bırakıldı. Belediyeler, Ankaralıların çiçekçi dükkanlarının kaldırılması ve Sakarya caddelerinin yeniden yayalara açılması taleplerini dikkate almadı. Ankara'nın eski yapısına göre mimari anlamda çürüme önce Bahçelievler semtinden başladı, izleyen yıllarda en büyük ölçüde Çankaya ilçesinde yaşandı.

İSTANBUL SİNEMALARI AYLARCA TARTIŞILDI, ANKARA'NIN SİNEMALARINDAN İZ KALMADI

İstanbul sinemaları günlerce süren tartışmalara konu olurken, Ankara'nın adeta efsaneleşmiş, Arı, Büyük Sinema, Gölbaşı Sineması, Maltepe Sineması gibi mekanları tamamen ortadan kalktı. 60 ve 70'li yıllarda iç mekanı ve kalitesiyle uluslararası standardın üzerine çıkan Arı Sineması'nı TRT ortadan kaldırdı. Diğer büyük Ankara sinemaları ise düğün salonu ve pasaj oldu. Tarihi sineması kalmayan Ankara'nın sinema ihtiyacı, 80'li yılların genç girişimcileri tarafından kurulan işletmeler ve son dönemlerdeki alışveriş merkezlerince karşılanıyor.

KIZILAY'IN ÇÜRÜYEN YÜZÜNE JAPON MAKYAJI

Belediyeler tüm bu nitelik değişimi karşısında duyarsız kalır hatta kayıptan sorumlu tutulurken Ankara Büyükşehir Belediyesi 10 Ocak tarihinde Kocatepe Kültür Merkezi'nde düzenlediği ve Atatürk Bulvarı esnafının çağrılı olduğu bir toplantıda "Kızılay Değişiyor" adlı projenin tanıtımını yaptı. Toplantıda "Kızılay Değişiyor" adlı projenin amacının Kızılay'ı canlandırmak ve modern hale getirmek olduğu, bu amaç doğrultusunda da Atatürk Bulvarı üzerindeki 135 binanın dış cephe giydirmeleri ve ışıklandırılmasının değiştirileceği belirtildi. Dış cephelerde Japonya'dan getirilecek malzemelerin kullanılacağı, mülkiyet sahiplerinin vereceği muvafakatnameler ile çalışmaların başlayacağı, muvafakat vermeyen vatandaşların binalarında kamulaştırma yoluna gidileceği ve bina sahiplerinden hiçbir ücret talep edilmeyeceği de bu toplantıda dile getirildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise konuyla ilgili açıklamasında şöyle dedi:

"İŞ YERLERİ SÜREKLİ EL DEĞİŞTİRİYOR"

"Bugün gelinen noktada Kızılay'ın bir sönükleşme, eski önemini yitirme, hatta yer yer çöküntüleşme sürecine girdiği söylenebilir. 1990'larda konut alanlarının kent çeperine taşınması ve birçok ticaret ve ofis işlevinin merkezden çıkarak alt merkezlere ve kent çevresine doğru dağılması ile başlayan bu süreç, günümüzde alışveriş merkezi kültürünün yaygınlaşmaya başlaması ile daha da hızlanmıştır. Bir zamanların en saygın mağazaları burayı terk etmekte, pasajlar boşalmaktadır. Bugün Kızılay bölgesindeki işyerleri giderek niteliksizleşmekte, küçülmekte ve sürekli el değiştirmektedir. Kamu kurumları kent dışındaki binalara taşınmakta, giden her işlev bölgeyi biraz daha fakirleştirmektedir. Ankara'ya gelen yabancı ziyaretçi ve turistler Kızılay'a artık uğramaz olmuştur. Eskiden kent merkezinde olan işlevler ve çeşitlilik azalmakta, kent merkezini kullanan bazı toplumsal kesimler kent merkezinden uzaklaşmaktadır. Kent merkezi bu anlamda farklı kesimlerin bir arada yaşama mekanı olma özelliğini de kaybetmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılay'daki tüm bu olumsuz gelişmelerin günahını Atatürk Bulvarı üzerindeki yapıların cephelerine yüklemek istemektedir."

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir'in kent merkezi Kızılay'ın canlandırılması, güzelleştirilmesi, tabela kirliliğinden kurtarılması ve modern hale getirilmesi gereği fikrini desteklediğini belirtirken, "Ancak binaların dış cephelerinin değiştirilmesi, ışıklandırılması gibi değişiklikler sadece bina sahiplerini ve esnafı ilgilendirmemektedir. Anılan toplantı bina sahipleri ve esnafla yapılmıştır. Konunun öncelikle binaların proje müellifleri ile paylaşılması ve onların fikirlerinin ve muvafakatlerinin alınmasını gerektirmektedir. Zira Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 16.maddesi uyarınca eser sahibinin izni olmadıkça eserde değişiklik yapılamaz. Bu açık kanun hükmü karşısında Ankara Büyükşehir Belediyesinin proje müellifi mimarların telif haklarına karşı duyarsız kaldığını görmekteyiz" görüşünü savundu.

Mimarlar Odası, mimarları ve Ankaralıları telif haklarına aykırı uygulamalara karşı duyarlı olmaya ve mimarlık değerlerimize sahip çıkmaya davet etti.

- Ankara

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Çürüyen Kızılay Görünümüne Japon Makyajı - Son Dakika


Son Dakika

Eşinin doğum yaptığını öğrenen Hoffenheim'lı Grillitsch, maçı bırakıp hastaneye gitti Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul'da vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı Avustralyalı askerlerden Afganistan'da vahşet! Savaş esirini helikoptere sığmadığı için öldürdüler İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar