Son Dakika Haberleri: Dağ Yöresinde Öncelik Sulamaya Verilecek

Dağ Yöresinde Öncelik Sulamaya Verilecek

8 yıl önce

Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, dağ yöresinde sulamaya öncelik vererek tarımsal geliri artıracaklarını belirtti.

Dağ Yöresinde Öncelik Sulamaya Verilecek, System.String[]

Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, dağ yöresinde sulamaya öncelik vererek tarımsal geliri artıracaklarını belirtti.


Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, Güney ilçelerine yönelik desteklemeler ve kırsal kalkınma projeleri kapsamında Büyükorhan ve Orhaneli Ziraat Odalaranı ziyaret etti. Kemal Demirel, dağ bölgesine hizmetler konusunda pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi.


Kemal Demirel, Büyükorhan'da yaptığı konuşmasında ilçede asfaltsız köy yolu bulunmadığını ifade ederek, "Aynı zamanda sulama yatırımlarımızda devam ediyor. Önümüzdeki yıl ise Kuşlar köyünde bir sulama göletimiz yapılacak. Geçtiğimiz yıl Büyükorhan'daki 37 tane köy dikkate alındığında 19 köye yaklaşık 17 bin 500 metre farklı çaplarda boru verdik. Buda aslında bir pozitif ayrımcılık yaptığımızın bir göstergesidir." dedi.


Aynı zamanda köylerde kanalizasyon şebekesi yapımında da büyük bir aşama kaydettiklerini anlatan Demirel, dağ yöresinde ki köylerin yüzde 51' inde kanalizasyon tesisi olduğunu söyledi. Bölgede en büyük önceliklerinin sulama olduğunun altını çizen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, "Bizim birinci önceliğimiz sulama. Bu hususta rahatlıkla söyleyebiliriz ki; tarla sulamasına, arazi sulamasına öncelik verilmesine yönelik genel kanaat var. Özellikle dağ yöresinde mutlaka sulamayı ön plana çıkarıp, tarımsal gelirlerin artırılması lazım." şeklinde konuştu.


Orhaneli Ziraat Odası Başkanı Nafiz Kaya da, Orhaneli'nin Güney Bursa'nın en büyük 4 dağ ilçesinden biri olduğunu vurgulayarak, "Tabi yıllarca hizmet alamamanın sıkıntısıyla özellikle kırsalda her bakımdan taleplerimiz var. Bunların başında bölgemiz tarım ve hayvancılık bulunmakta." dedi. Nafiz Kaya, özellikle 1980'den sonra bölgeden yoğun göç verildiğini anlatarak, yapılacak yatırımlarla tersine bir göçün de başlayabileceğini kaydetti.


En büyük ihtiyaçlarından birinin de su olduğunun altını çizen Nafiz Kaya, "Suya ve sulamaya kavuştuğumuzda hakikaten çiftçimiz burada neler yapabileceğini çok iyi biliyoruz. En büyük sıkıntımız su." şeklinde sözlerini tamamladı.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 02:32 Kaynak: CHAEvlerine gelen temizlikçiden şüphelenip odaya kamera koydular, hayatlarının şokunu yaşadılar
Siyanür intiharlarının tartışıldığı programda stüdyoyu buz kesen çıkış: Ahmet, kaşınma Ankara Yediemin otoparkındaki araçlar çürümeye terk edildi