Daka Heyeti, Kuzey Irak'a Gitti - Son Dakika

Daka Heyeti, Kuzey Irak'a Gitti

15.01.2012 15:00
Daka Heyeti, Kuzey Irak'a Gitti, System.String[]

Hakkari Valisi Muammer Türker başkanlığındaki Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) heyeti, 2 yeni sınır kapısının açılması konusunda temaslarda bulunmak üzere Irak'a hareket etti.

Hakkari Valisi Muammer Türker başkanlığındaki Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) heyeti, 2 yeni sınır kapısının açılması konusunda temaslarda bulunmak üzere Irak'a hareket etti.

Irak'ın kuzeyine gitmek üzere Şırnak'a gelen Vali Türker başkanlığındaki DAKA heyeti, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan ile Şehr-i Nuh Oteli'nde görüştü.

Türker, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyinde bölgesel yönetimin temsilcileriyle Erbil ve Dohuk'ta görüşmelerinin olacağını, ana gündemlerinin Hakkari'den Irak'a açılması planlanan Türkiye tarafından da karara bağlanan ancak Irak'taki yönetimin henüz onay vermediği için açılamayan 2 sınır kapısının açılması olduğunu söyledi.

Bir taraftan akrabalık ilişkilerini diğer taraftan devam eden ticaret ilişkilerini geliştirmek istediklerini kaydeden Türker, "En son Gülyazı'da yaşadığımız gibi müessif hadiseler yaşanmasın diye vatandaşın bu bölgedeki ticareti legal yollarla yapmasının yollarını araştırıyoruz. Ümit ediyoruz orada güzel temaslar olur" dedi.

Temasları sırasında bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani ile görüşeceklerini aktaran Türker, ayrıca oradaki ticaret ve sanayi odası başkanlarıyla da görüşmelerde bulunacaklarını bildirdi.

Türker, heyette Hakkari'nin bütün ilçelerindeki sanayi ve ticaret odalarının temsilcilerinden 10 iş adamı ve bazı bürokratların yer aldığını dile getirerek, görüşmede sınır kapısı ile sınır ticaretinin geliştirilmesinin ele alınacağını kaydetti.

İyi niyetlerle Irak'a gittiklerini ifade eden Türker, şöyle dedi:

"Ümit ediyoruz ki Şırnak'ta da benzer gelişmeler olur. Şırnak'tan da kuzey Irak'a yeni sınır kapıları açılır. Biz hiçbir kapının diğerinin alternatifi olmadığını düşünüyoruz. Buradaki ticaret hacmini geliştirmek suretiyle bir kapının diğer kapıyı da besleyeceğini, büyüteceğini düşünüyoruz. İnşallah Habur da bu vesile ile daha fazla ticarete konu olacak. Şırnak'ın diğer kapıları da ticarete konacak. Rekabeti biz hep tatlı tarafından yapmayı istiyoruz. Onun yollarını araştırıyoruz. Zaten bizim bölgemizde akrabalık ilişkileri de kuzey Irak ile çok fazla. Bu ilişkiler geliştiği ve ticarete yansıdığı nispette bölgenin istikrarına katkı sağlayacak, ülkelerin kendi arasındaki, toplumların kendi arasındaki işbirliği ve dayanışmaya, pastanın büyümesine fayda sağlayacak. Bölge barışına da hizmet edecektir diye düşünüyorum."

Türker, heyetin gezisinin 3 gün süreceğini sözlerine ekledi.

Daha sonra heyet, karayoluyla Irak'a gitmek için hareket etti.

- ŞIRNAK

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Daka Heyeti, Kuzey Irak'a Gitti - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Rıdvan Dilmen, Mesut Özil üzerinden Vitor Pereira'ya yüklendi: İyi niyetli değil 00:52 Rıdvan Dilmen, Mesut Özil üzerinden Vitor Pereira'ya yüklendi: İyi niyetli değil PSG'de kriz patlak verdi! Dünya, oyundan alınan Messi'nin tepkisini konuşuyor 23:40 PSG'de kriz patlak verdi! Dünya, oyundan alınan Messi'nin tepkisini konuşuyor Sabıkası ortaya çıkınca evlenmekten vazgeçen nişanlısını ikna ederken canından oluyordu 23:13 Sabıkası ortaya çıkınca evlenmekten vazgeçen nişanlısını ikna ederken canından oluyordu
İrem Derici'den aşk dedikodularını kuvvetlendiren imalı paylaşım: 3 harfli misafir 22:53 İrem Derici'den aşk dedikodularını kuvvetlendiren imalı paylaşım: 3 harfli misafir İntihara teşebbüs eden adamın nezaketi polisi bile şaşırttı 21:43 İntihara teşebbüs eden adamın nezaketi polisi bile şaşırttı Çelik, Buket Saygı'ya mesaj atan Kadir İnanır hakkında konuştu: Sevgilimi tacizden hüküm giyen biri 21:35 Çelik, Buket Saygı'ya mesaj atan Kadir İnanır hakkında konuştu: Sevgilimi tacizden hüküm giyen biri
Eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan faiz kararı öncesi sürpriz paylaşım! Kavcıoğlu'na imalı mesaj 18:49 Eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan faiz kararı öncesi sürpriz paylaşım! Kavcıoğlu'na imalı mesaj Ebru'dan makyajsız paylaşım! 46 yaşındaki şarkıcı takipçilerini doğal haliyle büyüledi 15:57 Ebru'dan makyajsız paylaşım! 46 yaşındaki şarkıcı takipçilerini doğal haliyle büyüledi
Advertisement