Dakar 'da İlk Özel Etap Sona Erdi - Son Dakika

Dakar 'da İlk Özel Etap Sona Erdi

Dünya'nın en zorlu Rallisi Dakar 33.kez Arjantin'in Mar del Plata sahil şehrinden start aldı.15 Ocak'ta sona erecek efsanevi ralli bu yıl Peru'nun eklenmesiyle tarihinin 27.ülkesini ziyaret edecek.2011'in son günü Mar del Plata, Plaza Colon'da yapılan muhteşem podyum seremonisiyle Arjantin halkını selamlayan Dakar yarışçıları büyük ilgi ve sevgi gösterileriyle büyük yarış öncesi moral topladı.

Dakar 'da İlk Özel Etap Sona Erdi, System.String[]

Dünya'nın en zorlu Rallisi Dakar 33. kez Arjantin'in Mar del Plata sahil şehrinden start aldı. 15 Ocak'ta sona erecek efsanevi ralli bu yıl Peru'nun eklenmesiyle tarihinin 27. ülkesini ziyaret edecek.

2011'in son günü Mar del Plata, Plaza Colon'da yapılan muhteşem podyum seremonisiyle Arjantin halkını selamlayan Dakar yarışçıları büyük ilgi ve sevgi gösterileriyle büyük yarış öncesi moral topladı.

Türkiye Motosiklet Federasyonu desteği ile, 2012 KTM 450 EXC motorlarıyla yarışa katılan Türk takımında Kemal Merkit 55 Selçuk Bektaş 153, Şakir Şenkalaycı ise 184 numara ile Dakar rallisinde start aldı.

50 ülkeden 178 motorsiklet, 30 ATV; 161 otomobil ve 74 kamyondan oluşan 443 araçlık konvoy Mar del Plata'dan start alarak ilk etapda 820 km yol katederek Santa Rosa de la Pampa'ya varacak. Yarışçılar 57 km'lik özel etapında Arjantin topraklarında küçük kum tepeleriyle zorlu yarışın ilk sınavını verdiler. Sabah erken saatlerde start alan motosikletçiler 149 km'lik yol etabının ardından koştukları ilk özel etabı tamamladılar. Kemal Merkit 41: 45'lik derecesiyle 66. sırada, Şakir Şenkalaycı 44: 39'luk derecesiyle 95., Selçuk Bektaş ise 48: 40'lık derecesiyle 127. sırada yer aldı. Özel Etabın galibi Chili'li sporcu Francisco Lopez Contardo olurken, 2.liği favori isim İspanyol Marc Coma, 3.lüğü ise Arjantinli Javier Pizzolito elde etti. Bugün alınan bu sıralamalar ile 2.etap başlangıç sırası da belirlenmiş oldu.

Dakar Rallisi yarın Santa Rosa de La Pampa ve San Rafael arasında 295 km'si özel etap olarak toplam 782 km ile devam edecek. Yarışçılar özel etabın startına ulaşmak için uzun bir yol katedecekleri güne oldukça erken başlayacaklar. Rotanın hemen başındaki hızlı pasajlar sürücülerin konsantre olmalarını gerektiriyor. Sert zemindeki büyük ve hızlı virajlardan sonra kum tepeciklerine geçiş yarışmacıların ilerlemesini yavaşlatacak. Nihuil'de görülecek gri renkli kum binlerce yıl öncesine ait volkanik faaliyetle şahid olmuş.

2. Etap Santa Rosa de La Pampa – San Rafael

Motosikletler – Quatlar – Kamyonlar Otomobiller

Yol Bölümü: 486 km Yol Bölümü: 486 km

Özel Etap: 295 km Özel Etap: 290 km

İnsan ve makinenin birlikte doğa ile mücadelesinin sınandığı insanlık macerası Dakar Rallisi, Arjantin Şili ve Peru topraklarında oldukça teknik beceri gerektiren çöl şartlarında farklı kum tipleri, kum tepeleri, sert zemin ve yüksek irtifadan oluşan zorlu bir parkurda toplamda 8370 km ve 15 gün sürecek. Ekipler en çok dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atakama Çölü etaplarında ve And dağları eteklerinde 4000 metre yükseklikteki etaplarda zorlanacak.

Çöl Kaplanı lakaplı Kemal Merkit, Motocross, Enduro ve Super Moto sınıflarında Türkiye Şampiyonu ünvanı bulunan Şakir Şenkalaycı ve v uluslararası rallilerde derecelere sahip Selçuk Bektaş'dan oluşan DakarTürk Takımı, Türk Bayrağını finişe ulaştırmayı hedefliyor. 2.hedef ise mekanik destek almayanlar kategorisinde ise ilk 3 sırayı elde etmek.

2011 Dakar Rallisi'ne Türkiye Motosiklet Federasyonu desteği ile katılan Dakar Türk Takımı'nın co-sponsoru KTM Spormoto, destek sponsorları ise, Salcano, Gefco Taşımacılık, Globe Scout Adventure Equipment, Go- Pro, Edox, The North Face,. MAC Team, Power FM ve Digitürk Web TV.

Dakar Türk Takımı sporcuları, Adım Adım oluşumuyla TOFD (Türkiye Omurilik Felçlieri Derneği) yararına yarış kilometreleri miktarında bağış yapacaklar sayesinde, akülü sandalye ile katkıda bulunmayı hedefliyor. Ayrıca Dakar rallisi İddaa oyunu içerisinde yer alacak.

Dakar 'da İlk Özel Etap Sona Erdi
Dakar 'da İlk Özel Etap Sona Erdi
Dakar 'da İlk Özel Etap Sona Erdi
Dakar 'da İlk Özel Etap Sona Erdi

Haber Yayın Tarihi: 01.01.2012 21:59 - Kaynak: CHA

Son Dakika Spor Dakar 'da İlk Özel Etap Sona Erdi - Son Dakika Spor

YORUMLAR

Son Dakika

Telif polemiği büyüyor! Şehrazat'tan kendisine "Terbiyesiz" diyen Acun'a yanıt gecikmedi Galatasaray'ın Faslı yıldızı Younes Belhanda, Nice ile anlaştı Bakan Koca, İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya'daki son durumu paylaştı Azerbaycan, Ermenistan ordusunun bir taburunun sancağını ele geçirdi Gelir gider tablosunu vatandaşla paylaşmak isteyen Kırşehir Belediyesi, astığı afişte hesap hatası yaptı Antalya'da iki komşu, yanlışlıkla 3,5 yıl birbirlerinin faturasını ödedi Trabzon Emniyet Müdürü'nden tüyleri diken diken eden sözler: Hilal bıyıklı bozkurtlarım Karabağ'a gitmek için bekliyor Fenerbahçe ile anlaşan Papiss Cisse, bugün İstanbul'da olacak