Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor - Son Dakika

Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor

29.06.2021 19:32

Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor Muğla'nın Dalaman ilçesinde faaliyet gösteren ve Cuma gününden bu yana söndürülemeyen yangının devam ettiği Kağıt fabrikası mühürleniyor.

Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor

MUĞLA - Muğla'nın Dalaman ilçesinde faaliyet gösteren ve Cuma gününden bu yana söndürülemeyen yangının devam ettiği Kağıt fabrikası mühürleniyor.

Dalaman'daki kağıt fabrikasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lisansını iptal etmiş ve faaliyetlerini durdurma kararı vermişti. Yetkililer bugün fabrikada mühürleme işlemine başladı. Mühürleme işlemini Büyükşehir'in yapağını belirten Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, çıkan dumanın insan sağlığına zarar olmadığını ancak rahatsız ettiğini belirtti ve fabrika yönetimini eleştirerek, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Muğla'nın Dalaman ilçesinde faaliyet gösteren, Cuma gününden bu yana yanan ve Dalaman ve çevre ilçelerde yoğun hava kirliliğine neden olan Mopak Kağıt Fabrikası hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı incelemeler sonunda, firmanın faaliyetleri durdurularak, 12 milyon TL ceza uygulamış ve hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Fabrika'da bugün öğlen saatlerinden itibaren hareketli dakikalar yaşandı. Normal mesai saati devam eden fabrikada işçiler çalışmaya devam ederken, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, Muğla Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve Dalaman Belediyesi ekipleri fabrikaya gelerek mühürleme işlemini başlattı.

Fabrika yetkililerinin, kendilerine herhangi bir tebligat gelmediği yönünde itirazda bulundu ve uzun süre ekiplerin mühürleme işlemi yapmasına engel oldu. Mühürleme işleminin ardından fabrika faaliyetlerini durduracak.

Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Dalaman'daki MOPAK İşletmesinin üretim alanının durdurulduğunu ve lisansının iptal edilip mühürlenmesi yönünde tebligat geldiğini hatırlatarak, "Valilik, Kaymakamlığımız ve Belediye arasında yazışmalar devam ediyor. Fakat Büyükşehir Belediye Başkanı'nın Milas'ta toplantısı olduğu için biraz gecikme oldu. Burası birinci sınıf bir tesis olduğu için işletmenin yetkisi de Büyükşehir olması nedeniyle buranın mühürleme işlemini büyükşehir yapacak. İlçe Belediyesi olarak bizim yapmamız mümkün değil" dedi.

Bir gün önce fabrikada incelemede bulunduklarını belirten Muhammet Karakuş, "Dün burada vekilim Yelda Erol Gökcan, Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve İlçe Başkanlarımızla beraber bir inceleme yaptık. İncelemeler sonunda burada neler olup bittiğini Çevre Şehircilik ve Büyükşehirden gelen arkadaşlarımızın tutanakları ile birlikte elimizdeki tüm verileri toplayarak Bakanlığımıza ilettik. Dün gece 12 civarında da Bakanlığımızdan lisansın iptal olduğu ve işletmenin faaliyetini durdurma kararı geldi. Burası bir bakkal dükkanı değil, fabrika olduğu için bir anda kesip atamıyoruz. Sadece üretim faaliyetinin durdurulması yönünde karar alındı, inşallah en kısa zamanda faaliyetini durduracağız" dedi.

Yangından çıkan ve günlerdir Dalaman ile Ortaca'yı kaplayan dumanın insan sağlığına zararlı olmadığını belirten Muhammet Karakuş, "AFAD ile Kaymakamımız görüşmesi sonucunda ölçüm yapıldı, insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde olduğu bilgisi raporlandı. Fakat dumandan ister istemez bizimde ailemiz var, bizde Dalaman'da yaşıyoruz, etkilendik" diye konuştu.

Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor
Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor
Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor
Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor
Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor
Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor
Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Dalaman'daki kağıt fabrikası mühürleniyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika! Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan 22:49 Son Dakika! Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan "Okullar açık kalacak mı?" sorusuna yanıt: Gündemimizde yok Dolar tarihi zirveyi gördüğü haftada 9.20'nin altını test etti 22:30 Dolar tarihi zirveyi gördüğü haftada 9.20'nin altını test etti Şampiyonlar Ligi'nde bir benzeri daha yok! Pique hem galibiyeti getirdi hem de tarihe geçti 21:50 Şampiyonlar Ligi'nde bir benzeri daha yok! Pique hem galibiyeti getirdi hem de tarihe geçti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20:36 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir avuç ülke" sözleri Rusya'yı kızdırdı: Kabul edilebilir değil YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı 19:20 YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp 18:54 İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp
Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı 17:35 Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı 14:54 Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı
Advertisement