Danimarka'da 2 Bin Kişi Cem İçin Yürüdü - Son Dakika

Danimarka'da 2 Bin Kişi Cem İçin Yürüdü

20.02.2012 04:50
Danimarka'da 2 Bin Kişi Cem İçin Yürüdü, System.String[]

Danimarka'da 19 Ocak akşamı kimliği belirsiz kişiler tarafından dövülerek öldürülen Türk genci için yürüyüş düzenlendi.

Danimarka'da 19 Ocak akşamı kimliği belirsiz kişiler tarafından dövülerek öldürülen Türk genci Cem Aydın için Kopenhag, Arhus ve Odense şehirlerinde yürüyüş düzenlendi. Başta Türkler olmak üzere farklı etnik gruplardan göçmenlerin ve Danimarkalıların da büyük bir ilgi gösterdiği yürüyüşlerde Cem'in katillerinin bir an önce bulunması istendi. Hiçbir şeyin oğullarını geri getirmeye yetmeyeceğini ifade eden acılı aile ise, "Bu son olsun" temennisinde bulundu.

Başkent Kopenhag'daki yürüyüşe yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Şehrin en işlek caddelerinden biri olan Vesterbrogade'den belediye meydanına kadar yürüyen grup, son dönemde artan şiddet olaylarının sona ermesini istedi. Yürüyüşe çok sayıda Danimarkalı da katılarak Cem'in ailesine destek oldu.

Yürüyüş sonrasında Kopenhag şehir meydanında toplanan grup, Danimarka'nın ünlü müzik grubu Outlandish'in Cem Aydın için söylediği şarkılara eşlik etti. Cem Aydın'ın ailesine destek vermek için yürüyüşe katılan Corrien Fledderus isimli Hollandalı bir annenin yaptığı konuşma duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu. İki yıl önce oğlu Thimo'yu benzer bir şiddet olayında kaybettiğini belirten Fledderus, "Danimarka'yı masallar ülkesi sanıyorduk, ancak öyle değilmiş. Maalesef bu küçük ülkede birçok insan şiddet olaylarının kurbanı oluyor. Artık bu tür olaylara bir dur demenin zamanı geldi" dedi.

Danimarka medyasının büyük bir ilgi gösterdiği yürüyüşe katılanlar arasında Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Margrethe Vestager ve Birlik Partisi Genel Sözcüsü Johanne Schmidt Nielsen'in yanı sıra Danimarka'daki Türkiye kökenli milletvekillerinden Sosyalist Halk Partili Özlem Çekiç, Sosyal Demokrat Partili Yıldız Akdoğan da vardı. Yürüyüşe Türkiye Cumhuriyeti Kopenhag Büyükelçiliği adına Emniyet Başmüşaviri Feyzullah Arslan katıldı.

"KATİLLERİN HALA BULUNAMAMASI ÇOK GARİP"

Cem'in ailesiyle görüşen ve başsağlığı dileyen Birlik Partisi Genel Sözcüsü Johanne Schmidt Nielsen, katillerin bir an önce bulunması temennisinde bulundu. Cem'in öldürülmesinin üzerinden bir ay geçmesine rağmen katillerin bulunamayışının çok garip olduğunu belirten Schmidt-Nielsen, olayın takipçisi olacaklarını ifade etti. Schmidt-Nielsen, "Cem bu şekilde hayatını kaybettiği için çok üzgünüm. Kopenhag şehrinde böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için bugün düzenlenen yürüyüşe destek vermek gerekiyor" dedi.

CEM'İN BABASI: DANİMARKA POLİSİNE GÜVENİYORUZ

Cem Aydın'ın babası Haşim Aydın, Danimarka polisine güvendiklerini söyledi. Cem'in ölümünün üzerinden 1 ay geçmesine rağmen henüz katillerinin bulunamamış olmasının kendilerini derinden üzdüğünü ifade eden Haşim Aydın, "Herşeye rağmen, Danimarka polisinin Cem'in katillerini bulacağına ve cinayeti açıklığa kavuşturacağına inanıyorum. Bugün bize destek olmak için buraya gelen herkese çok teşekkür ederim" diye konuştu.

Yürüyüş sonrasında Kopenhag Meydanında bir konuşma yapan Danimarka'daki Türkiye kökenli milletvekillerinden Sosyalist Halk Partili Özlem Çekiç, katillerin bir an önce bulunup adalet karşısına çıkarılmasını istedi. Cem'in son derece üzücü bir şekilde hayatını kaybettiğinin altını çizen Çekiç, görgü tanıklarını Danimarka polisine yardımcı olmaya davet etti. "Danimarka polisinin katilleri bulabilmesi için görgü tanıklarının bilgisine ihtiyacı olduğunu öğrendim. Bu yüzden olayla ilgili en küçük bir bilgiye bile sahip olan herkesin polisle irtibata geçmesi son derece önemli" diyen Çekiç, Cem'in ailesine de başsağlığı dileklerinde bulundu.

Cem Aydın'ın genç yaşta hayatını kaybetmesinin sadece ailesini değil Danimarka'da yaşayan herkesi derinden üzdüğünü ifade eden Sosyal Demokrat Partili politikacı Yıldız Akdoğan, "Umarım kısa sürede katilleri bulurlar. Şu an için maalesef Danimarka polisine güvenmekten başka çaremiz yok" şeklinde konuştu.

DANİMARKALI ÜNLÜ RAP GRUBU CEM Aydın İÇİN SAHNE ALDI

Danimarka'nın uluslararası arenada tanınan müzik gruplarından Outlandish, Cem Aydın için organize edilen yürüyüşe destek olmak için sahne aldı. Kendileri de göçmen kökenli gençlerden oluşan grup, Cem Aydın için toplanan kalabalığa mini bir konser verdi.

Diğer taraftan Cem Aydın'ın yakın arkadaşı olduğu öğrenilen Mazlum Berk isimli bir genç de yürüyüş sonrasında sahne alarak 'kardeşim' dediği Cem Aydın için yazdığı iki şarkıyı seslendirdi.

Yürüyüşe Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği adına Emniyet Başmüşaviri Feyzullah Arslan katıldı. Arslan, "Cem maalesef öldü, yapılacak hiç birşey onu getirmez ancak katillerin bulunması hem ailesinin hemde buradaki Türkiye kökenli toplumun acısını bir nebze olsun yatıştırmaya yardım eder" ifadelerini kullandı.

Danimarka'da 2 Bin Kişi Cem İçin Yürüdü

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Danimarka'da 2 Bin Kişi Cem İçin Yürüdü - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim 00:37 Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim AK Partili Numan Kurtulmuş'tan Z kuşağı çıkışı: Anketlerde açık ara birinci partiyiz 23:42 AK Partili Numan Kurtulmuş'tan Z kuşağı çıkışı: Anketlerde açık ara birinci partiyiz ABD'deki Türkevi açılışında ilginç anlar! Ali Erbaş'ın duasına BM sekreteri Guterres de el açtı 22:25 ABD'deki Türkevi açılışında ilginç anlar! Ali Erbaş'ın duasına BM sekreteri Guterres de el açtı
Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi 20:56 Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi Sıfır otomobillerde 19:29 Sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına hem firmadan hem de Honda'dan peş peşe yanıt Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler 18:50 Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler
5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil 15:56 5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti 14:43 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti
Advertisement