Danıştay Saldırısına Ait Kamera Kayıtlarının Silinmesine İlişkin Soruşturma .. - Son Dakika

Danıştay Saldırısına Ait Kamera Kayıtlarının Silinmesine İlişkin Soruşturma ..

Danıştay Saldırısına Ait Kamera Kayıtlarının Silinmesine İlişkin Soruşturma ..
Son Güncelleme: 03.01.2012 12:16

*istanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silinmesine ilişkin' soruşturma kapsamında, OYAK güvenlik şirketlerinin İstanbul ve Ankara şubelerinde arama yapılıyor.

*istanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silinmesine ilişkin' soruşturma kapsamında, OYAK güvenlik şirketlerinin İstanbul ve Ankara şubelerinde arama yapılıyor.

Aramalara ilişkin 9 kişi hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

TÜBİTAK'ın 'görüntüler silindi' raporu üzerine İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı 19 Ocak 2010'da soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında OYAK Genel Müdürü Şerif Çoşkun Ulusoy'un ofisinde arama yapıldı. Ulusoy hakkında gözaltı kararı olmadığı öğrenildi.

Danıştay saldırısına ait güvenlik kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah operasyon düzenlendi.

9 GÖZALTI KARARI VAR

TÜBİTAK 2010 yılında savcılığa gönderdiği raporda Danıştay saldırısına ait güvenlik kamera kayıtlarının silindiğini belirtmişti. Bu rapor üzerine soruşturma başlatan özel yetkili savcılık bu sabah düğmeye bastı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce alınan karar gereği, OYAK güvenlik şirketlerinin İstanbul ve Ankara şubelerinde arama yapılıyor. Aramalara ilişkin 9 kişi hakkında gözaltı kararı bulunuyor. Soruşturma kapsamında OYAK Genel Müdürü Şerif Coşkun Ulusoy'un ofisinde arama yapıldı. Ulusoy hakkında gözaltı kararı olmadığı öğrenildi.

SORUŞTURMA MAHKEMENİN SUÇ DUYURUSU İLE BAŞLADI

Danıştay saldırısının ardından Danıştay'ın güvenliğini sağlayan Oyak Savunma ve Güvenlik Şirketi, binadaki kameraların cinayetten bir gün önce bozulduğunu açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Danıştay saldırısına ilişkin davanın birleştiği Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, TÜBİTAK'tan Oyak Savunma ve Güvenlik Şirketi'ne ait binadaki kameraların incelenmesini istedi. TÜBİTAK incelemesinin ardından mahkemeye gönderdiği 6 sayfalık raporda, kayıt yapılan harddisklerin bir kısmının bilinçli olarak geri döndürülemez şekilde silindiğini belirtti.

SORUŞTURMA 19 OCAK 2010'DA BAŞLADI

Bu rapor üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay binasına ait güvenlik kamerası görüntü kayıtlarının silinmesiyle ilgili, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 19 Ocak 2010'da soruşturma başlattı. Özel yetkili Süleyman Pehlivan tarafından başlatılan soruşturma, Pehlivan'ın Yargıtay'da görevlendirilmesinin ardından şu anda savcı Muammer Akkaş tarafından yürütülüyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Danıştay Saldırısına Ait Kamera Kayıtlarının Silinmesine İlişkin Soruşturma .. - Son Dakika


Advertisement