Darbeci General Ünal, 15 Temmuz'da Personeli Maç İzlemeye Yönlendirdi - Son Dakika

Darbeci General Ünal, 15 Temmuz'da Personeli Maç İzlemeye Yönlendirdi

08.04.2017 07:21

15 Temmuz darbe girişiminin firarisi Adil Öksüz ile 177 kez görüşmesi tespit edilen eski Tuğgeneral Recep Ünal'ın darbeyi engellemek yerine, personeli maç izlemeye yönlendirdiği ortaya çıktı.

Akıncı Üssü iddianamesinde, Adil Öksüz ile 177 kez görüşmesi tespit edilen ve suç tarihinde Eskişehir 1. Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi ve Müşterek Kuvvet Hava Komutanı olarak görev yapan tuğgeneral Recep Ünal'ın darbeyi engelleyecek faaliyette bulunmadığı ve personeli maç izlemeye yönlendirdiği belirtildi.

ADİL ÖKSÜZ İLE 177 KEZ GÖRÜŞTÜ

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç tarafından hazırlanan iddianamede, tuğgeneral Recep Ünal hakkında tespitlere yer verildi. FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün Ünal'la 25 Ağustos 2010 ile 7 Şubat 2012 arasında 177 kez; örgütün sivil imamlardan Kemal Batmaz'ın da 21 Ağustos 2010 ile 7 Şubat 2012 tarih aralığında 62 kez telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

''MAÇ İZLEYELİM''

Ünal'ın, hava trafiğinin merkezi olan Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi'nde darbenin önlenmesine yönelik bir faaliyette bulunmadığı, saat 20.00 sıralarında hava trafiği kapalıyken "Ortalık sakinleşti, uçuşlar normale döndü, televizyonda hazırlık maçı var ise maçı izleyelim." diyerek personeli maç izlemeye yönlendirdiği kaydedildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KALDIĞI OTELİN FOTOĞRAFLARINI ÇEKTİLER

Diyarbakır'dan illegal kalkan uçakları önlemek için Albay İsmail Üner'in Erzurum'dan F-16 uçağı kaldırmak için talimat verdiği, ancak Ünal'ın bu talimatı iptal ettirdiği ifade edildi. Ünal'ın 13 Temmuz 2016'da da darbeci Gökhan Şahin Sönmezateş'in Ankara - İzmir, İzmir - Ankara dönüşlü 2 adet F-16 uçağının uçuş güzergâhına, Dalaman güzergâhının eklenmesi için onay verdiği ifade edildi. Bu uçakların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otelin fotoğraflarını çektiği belirtildi. Ünal ifadesinde, darbe girişimini engellemeye çalıştığını öne sürdü.

10 KEZ YAKIT İKMALİ YAPILDI

İddianamede, İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda 15 Temmuz gecesi Asena 1, Asena 2, Asena 3 isimli üç tanker uçağın kalktığı belirtildi. Uçaklardan ikisinin Ankara üzerinde, birinin de Afyon yakınlarında İstanbul üzerinde silahlı kalkışma eylemine destek veren savaş uçaklarına 10 kez yakıt ikmali yaptıkları anlatıldı.

İLTİCA TALEBİ KABUL GÖRMEDİ

İddianamede tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın, uçak kaldırılmayacak talimatlarına rağmen, 3 adet tanker uçağını kaldırdığı kaydedildi. Şüpheli binbaşı Orçun Kuş da ifadesinde kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Silahlı darbe girişiminden sonra üs komutanı Bekir Ercan Van'ın İncirlik Üssü'ndeki Amerikan kuvvetlerine iltica talebinde bulunduğu ve bu hususun Amerikalı komutanlar tarafından Almanya'daki Amerikan üs komutanlarına iletildiğini, ancak kabul görmediğini duymadım" dedi.

Darbeci General Ünal, 15 Temmuz'da Personeli Maç İzlemeye Yönlendirdi
Darbeci General Ünal, 15 Temmuz'da Personeli Maç İzlemeye Yönlendirdi

Son Dakika Güncel Darbeci General Ünal, 15 Temmuz'da Personeli Maç İzlemeye Yönlendirdi - Son Dakika


Son Dakika

Milli Savunma Bakanlığı saat verip paylaştı: Gözünüz gökyüzünde olsun 23:46 Milli Savunma Bakanlığı saat verip paylaştı: Gözünüz gökyüzünde olsun Bakan Koca'dan aşılamayla ilgili müjdeli haber! Sarı risk kategorisinde sadece 10 il kaldı 23:30 Bakan Koca'dan aşılamayla ilgili müjdeli haber! Sarı risk kategorisinde sadece 10 il kaldı 23:05 "Canlı yayına sarhoş çıktı" iddialarına Bülent Ersoy'dan yanıt: Ağzıma bir yudum koymadım
Ustabaşının boğazına bıçak dayayarak 5 saat rehin alan garsonun ilk ifadesi ortaya çıktı 22:12 Ustabaşının boğazına bıçak dayayarak 5 saat rehin alan garsonun ilk ifadesi ortaya çıktı Kaybedilen Başakşehir maçı sonrası Fenerbahçeli taraftarlardan 21:40 Kaybedilen Başakşehir maçı sonrası Fenerbahçeli taraftarlardan "Caner" paylaşımı yağıyor Gelin adayı Solmaz, Seda Sayan'ın konserinde süper minisiyle kalça dansı yaptı 19:49 Gelin adayı Solmaz, Seda Sayan'ın konserinde süper minisiyle kalça dansı yaptı
Eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan faiz kararı öncesi sürpriz paylaşım! Kavcıoğlu'na imalı mesaj 18:49 Eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan faiz kararı öncesi sürpriz paylaşım! Kavcıoğlu'na imalı mesaj DEVA Partisi Melikgazi İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri istifalarını verdi 18:24 DEVA Partisi Melikgazi İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri istifalarını verdi
Advertisement