Darbecilere Yardıma Giden Askerler Yarın Hakim Karşısında - Son Dakika

Darbecilere Yardıma Giden Askerler Yarın Hakim Karşısında

27.02.2017 12:34
Darbecilere Yardıma Giden Askerler Yarın Hakim Karşısında

MURAT KAYA - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliğini işgal eden askerlere yardıma gitmeye çalışan 1'i tutuklu 24 sanık hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davada, sanıklar yarın hakim karşısına çıkıyor.

ENES CAN - MURAT KAYA - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliğini işgal eden askerlere yardıma gitmeye çalışan 1'i tutuklu 24 sanık hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davada, sanıklar yarın hakim karşısına çıkıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Orhan Aydın tarafından hazırlanan ve İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 158 sayfalık davanın iddianamesinde, 1'i tutuklu 24 asker sanığın darbe girişimi gecesi İstanbul Valilik binasını işgal eden askerlere yardıma gittiği sırada yaşananlar anlatılıyor.

Örgütün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ülke genelinde yaşananların da kısaca anlatıldığı iddianamede, talimat doğrultusunda İstanbul'da yapılan darbe toplantılarından da bahsediliyor. İddianamede, 47.Motorlu Piyade Alayında görev yapan sanık Nizamettin Aydın, emir ve komutasında Recep Karaçam, Mehmet Umut, Mehmet Ekerbiçer, İsa Turan, Erkan Tercan, Halit Turhan, Sadık Efe, Ali Kahraman, Ünal Memiş, Cihan Sönmez ve Mustafa Uğurlu'dan oluşan ru¨tbeliler ile bunların dışında 75 er tarafından İstanbul Valiliğinin işgal edildiği ve bu kişiler hakkında ayrıca iddianame hazırlandığı anımsatıldı. Bu iddianameye ilişkin dava İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince 13 Mart'ta Silivri'de yapılacak.

Bu dosya sanıklarının ise 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görevli, birisi ru¨tbeli astsubay olmak u¨zere diğer 23 kişinin ise er ve erbaş olduğu anlatılarak, Valiliği işgal eden rütbelilerin yardım talebi üzerine söz konusu sanıkların olay tarihinde saat 22.00 sıralarında görev yaptıkları 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından 117444 ve 117421 plaka sayılı iki adet askeri tank olan GZPT ile çıkış yaptıklarına işaret edildi.

Sanıkların bir su¨re yol aldıktan sonra Haliç civarında vatandaşlar ve polisler tarafından önlerinin kesildiği, görevli polislerin yapılan eylemin kanunsuz olduğu, söz konusu olayın bir darbe teşebbu¨su¨ olduğu söylenmesine rağmen özellikle sanık astsubay Yusuf Yıldız'ın bulunduğu 117444 plaka sayılı askeri aracın durmayarak yoluna devam ettiği, hatta devam ederken polis araçlarına da zarar verdiği ifade edilen iddianamede, diğer askeri araç olan 117421 plakalı aracın ise etkisiz hale getirildiği, ancak olay yerinin aşırı kalabalık olması ve vatandaşların darbe teşebbu¨su¨ne karşı olan tepkilerinden dolayı 117421 plaka sayılı askeri araçtaki sanıkların bir su¨re araçta kaldıkları, daha sonra bu araçta bulunan şu¨pheliler F.A, K.A, M.A, U.S, M.E, S.I, N.T, A.B, Ç.G, U.Y. ve N.E'nin kendilerine ait silah ve bu silahlara ait mu¨himmatlarla ele geçirildikleri belirtildi.

İddianamede, olay yerinde durmayıp kaçan ve ru¨tbeli astsubay Yusuf Yıldız'ın içinde bulunduğu aracın ise daha ileride durdurulduğu, bu araçta bulunan sanıklar Y.Y, M.Y.R, G.B, İ.S, H.Ç, M.Y, R.D, M.G, M.S, F.Y, F.E. ve Ö.D.Ö, isimli sanıklar araç içerisinde yanlarında bulunan silahlar ve bu silahlara ait mu¨himmatlarla birlikte yakalandıklarının tespit edildiği kaydedildi.

İddianamede, tugayda yapılan toplantıda sanık Yusuf Yıldız'ın olay tarihinde Yarbay Kadir Yıldız'ın talimatı ile İstanbul Valiliğindeki darbe teşebbu¨su¨ kapsamında görevlendirilen 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığına mensup darbeci askerlerin desteklenmesi amacıyla görevlendirildiği vurgulanarak, bu nedenle sanık astsubayın darbe girişiminden haberdar olduğu, ayrıca sanık astsubayın İstanbul Valiliği binasına daha önceden kendi birliği olan 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığından darbeci askerleri gönderen 47. Motorlu Piyade Alay Komutanı olan şüpheli Sadık Cebeci ile de 22.53'te telefon ile göru¨ştu¨ğu¨ bilgisinin de HTS kayıtlarında mevcut olduğu ifade edildi.

Darbecileri pano ele verdi

Soruşturma kapsamında tanık olarak ifade veren bir subayın, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı hareket merkezi odasında 16 Temmuz 2016 gu¨nu¨ saat 07.30 sıralarında hareket merkezi odasında bulunan pano u¨zerindeki şemanın çekilen iki adet fotoğrafı ilgili makamlara teslim ettiği, bu fotoğraftaki krokiye göre sanık astsubay Yusuf Yıldız'ın Valilikte görevlendirildiği, ayrıca darbe girişiminde görev alan diğer şüphelilerin de şemada bulunduğunun altı çizildi.

Bu nedenlerle sanık astsubayın darbe girişiminden haberdar olduğu, diğer komuta seviyesindeki şu¨phelilerin talimatlarını yerine getirdiği ve emrindeki askerleri sevk ve idare ettiği dolayısıyla kendisinin FETÖ silahlı terör örgu¨tu¨ u¨yesi olduğu vurgulanan iddianamede, diğer şu¨pheliler durumundaki er ve erbaşların ise çıkış yaptıkları saat dikkate alındığında İstanbul genelinde bir darbe teşebbu¨su¨nu¨n başladığını bildikleri, tek olan ve ru¨tbeli konumunda bulunan astsubay Yusuf Yıldız'ı engellemedikleri, olay yerine geldikten sonra da ancak polisin mu¨dahalesi, uyarısı ve daha sonra da vatandaşın tepkisi nedeniyle teslim oldukları dolayısıyla darbecilerin eylemlerini destekler mahiyette mevcut dosya durumuna göre hareket ettiklerinin anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede tüm sanıklar hakkında "Cebir ve şiddet kullanarak, Tu¨rkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördu¨ğu¨ du¨zeni ortadan kaldırmak veya bu du¨zen yerine başka bir du¨zen getirmeye teşebbüs etmek", "Cebir ve şiddet kullanarak Tu¨rkiye Bu¨yu¨k Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Tu¨rkiye Bu¨yu¨k Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbu¨s etmek" ve "Cebir ve şiddet kullanarak Tu¨rkiye Cumhuriyeti Hu¨kümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbu¨s etmek" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi. Sanık Astsubay Yıldız hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar, diğer 23 şüpheli hakkında ise "örgüte üye olmadan bilerek veya isteyerek yardım etme" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sanıklar yarın İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Darbecilere Yardıma Giden Askerler Yarın Hakim Karşısında - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement