Darbecilerin "İstanbul Valiliği'ni İşgal Girişimi" Whatsapp Yazışmalarında - Son Dakika

Darbecilerin "İstanbul Valiliği'ni İşgal Girişimi" Whatsapp Yazışmalarında

15.12.2016 23:58

15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişimine ilişkin İstanbul'da hazırlanan 3. iddianamede, FETÖ'cülerin "Yurtta Sulh" adlı Whatsapp grubundan İstanbul Valiliği'ni işgal girişimiyle ilgili yaptıkları yazışmalar anbean yer aldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul'da hazırlanan üçüncü iddianamede, darbeci askerlerin "Yurtta Sulh" adlı Whatsapp grubundan İstanbul Valiliği'ni işgal girişimiyle ilgili yaptıkları yazışmalar da yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Orhan Yolasığmaz tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul'da yapılan darbe toplantısında İstanbul Valiliği'ni işgal etmeye kalkışan şüphelilerin eylemlerine yer verildi.

EMİR KOMUTA DIŞINDA

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) silahlı terör örgütünün mali yapılanmasının da anlatıldığı iddianamede, örgütün silahlı kanadının 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde yaptığı 17 ve 25 Aralık operasyonu ve MİT'e ait yardım tırlarının durdurulması gibi eylemler hakkında da bilgi verildi.

Şüphelilerin, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yapılanan ve emir komuta zinciri dışında hareket eden silahlı terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirildiği savunulan iddianamede, şunlar kaydedildi:

15 TEMMUZ'A GELEN SÜREÇ

"15 Temmuz darbe kalkışmasına kadar geçen son sürece bakıldığında, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün hedeflerine ulaşmak için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile güç mücadelesine girdiği, örgütün nihai hedefine ulaşmak için başlatılan eylemlerin ilk aşamasında, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, İzmir Askeri Casusluk soruşturmaları geldiği, bunu daha sonra Tahşiye, Selam Tevhid, MİT Tırları ve 17 ve 25 Aralık gibi kurgu ve kumpas soruşturmalarının izlediği görülmüştür."

İddianamede, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili bazı kamu görevlileriyle ilgili yürütülen kovuşturmanın hatırlatıldığı iddianamede, bazı sanıkların FETÖ üyeliğinden yargılandığı da hatırlatıldı.

DARBECİ ASKERLERİN YAZIŞMALARI

İddianamede, FETÖ silahlı terör örgütünün nihai hedefine ulaşmak için daha önce de kumpas ve kurgu operasyonlarla darbe girişiminde bulunduğu öne sürülerek, "İstanbul Valiliği'ni ele geçirmekle görevli Albay Nizamettin Aydın'ın emir ve komutasındaki askerlerle valiliğin işgalinde görevlendirildiği anlaşılmaktadır." denildi.

İstanbul Valiliği'ni işgal etmekle görevli konuta Aydın'a yönelik talimatların anlatıldığı iddianamede, örgüt üyelerinin sosyal paylaşım ağı olan Whatsapp'daki konuşmaları da aleyhlerinde delil olarak iddianamede yer aldı.

ASKERLERİN SEVK VE İDARESİ

İddianamede, 15 Temmuz gecesi, 47. Motorlu Piyade Alayı'ndan İstanbul Valiliği'ne doğru giden askerlerin sevk ve idaresi ise Whatsapp yazışmalarına şöyle yansıdı:

"Yurtta Sulh' isimli Whatsapp grubunda Sadık Cebeci tarafından

saat 22.21:31'de '10 dak. içinde valilik birliği çıkıyor',

22:40:24 de 'Valilik birliği yolda'

23:18:42 'de 'Valilik direnmeye çalışıyor. Görüşme devam ediyor'

23:41:05'de 'İstanbul valiliği kontrol altına alınmak üzere'

23:41:24'te 'Polis valilikte direnmekten vazgeçti' şeklindeki paylaşımlardan Sadık Cebeci'nin İstanbul Valiliği'nde gerçekleştirilen darbe girişiminden haberdar olduğu, bu bilgilendirmenin de şüpheliler Nizamettin Aydın ve Recep Karaçam tarafından yapıldığı değerlendirilmiştir."

Darbe girişiminde bulunan askerlerin rütbeleri, konumları ve eylemlerine dikkati çekilen iddianamede, "Nizamettin Aydın, Recep Karaçam, İsa Turan, Mehmet Umut, Mehmet Ekerbiçer, Erkan Tercan, Halit Turan ve Sadık Efe'nin silahlı terör örgütünün üyesi olduğunun kabulü gerekmektedir." denildi.

YORUMLAR
500
Söke'de yangın: 2 kişi hastaneye kaldırıldı Söke'de yangın: 2 kişi hastaneye kaldırıldı Didim'de yelkenli tekne içerisindeki 33 düzensiz göçmen kurtarıldı Didim'de yelkenli tekne içerisindeki 33 düzensiz göçmen kurtarıldı Nallıhan'daki Kocahan'da restorasyon çalışması başlatılacak Nallıhan'daki Kocahan'da restorasyon çalışması başlatılacak

Son Dakika Güncel Darbecilerin 'İstanbul Valiliği'ni İşgal Girişimi' Whatsapp Yazışmalarında - Son Dakika


Advertisement