Darp Edilen Kaymakamın Hemşehrileri Tepkili - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Darp Edilen Kaymakamın Hemşehrileri Tepkili

Darp Edilen Kaymakamın Hemşehrileri Tepkili

03.01.2012 14:48

Şırnak'ın Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'un saldırıya uğraması, memleketi Muş'ta tepkiye neden oldu.

Şırnak'ın Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'un saldırıya uğraması, memleketi Muş'ta tepkiye neden oldu.

Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'un Irak sınırındaki olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunduğu sırada saldırıya uğramasına tepkiler devam ediyor. Kaymakam Yavuz'un Muş'un Hasköy ilçesine bağlı Dağdibi köyünde yaşayan akrabaları, sağduyu çağrısında bulundu.

Köydeki taziye evinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Dağdibi Köyü Muhtarı ve Kaymakam Yavuz'un amcası Kadri Coşkun, yeğenine yapılan saldırıyı tasvip etmediklerini söyledi. Saldırının Uludere halkı tarafından yapılmadığını kaydeden Kadri Coşkun, yaşananlardan ilçe dışından gelen provokatörlerin sorumlu olduğunu ifade etti. Bu şahısların tek amacının ülkeyi karıştırmak ve milleti birbirine düşürmek olduğunu vurgulayan Coşkun, "Ancak buna kimsenin gücü yetmeyecek çünkü Türkiye Cumhuriyeti büyük birdevlettir. Kaymakam Naif'e atılmış olan bu tokat, devlet büyüklerine atılmış tokattır. Biz aşiret olarak bu saldırıyı kesinlik kabul etmiyoruz. Bizim geleneğimizde düşmanımız bile olsa taziyeye gelene saygı gösteriliyor. Bunu yapanlar taziye sahibi değil, bunlar tamamen dışarıdan gelen, ortamı germeye çalışan marjinal gruplardır. Kesinlikle Uludere halkı bu saldırıyı gerçekleştirmemiştir. Çünkü taziye sahipleri Kaymakamı kucaklamıştır" dedi.

Kaymakam Yavuz'un çok sevildiğini dile getiren Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kaymakam, yardıma muhtaç insanlara yardımcı olduğu için orada çok sevilirdi. Kaymakama saldıranların ilçe halkı olması mümkün değil. Kaymakam, kendisini Uludere vatandaşı olarak görmüştür. Taziyeye gittiği zaman yanına herhangi bir koruma almamıştır."

Kaymakam Yavuz'un amcasının oğlu Necip Coşkun ise, Anadolu örf ve adetlerine göre taziyeye insanın düşmanı dahi gelse misafir edileceğini vurgulayarak, "Örf ve adetlerimize göre, taziyelerde insanın düşmanı dahi gelse saldırılmaz. Saldıranların cenaze sahipleri olmadığını düşünüyoruz. Bunu yapanları biz biliyoruz. Doğu ve Güneydoğu'yu karıştıranları da biliyoruz ve onların oyununa gelmeyiz. Naif kardeşimiz gerekli cevabı verdi zaten. Malum kesim artık ne yapacağını bilmediği için çirkin saldırılarabaşladı. Bunlarla hiçbir yere varamayacaklar" diye konuştu.

Kaymakam Yavuz'un halkı çok sevdiğini ve her tarafa korumasız gittiğini belirten Necip Coşkun, korumasız bir insana saldırmanın doğru olmadığını belirtti. Saldırıyı organize edenin TBMM'de olduğunu iddia eden Coşkun, "Bu adam halka ne cevap verecek? Biz bu arkadaşları bize örnek olmaları için Meclis'e gönderdik. Ama ne yazık ki bugüne kadar olumlu herhangi bir hareket görmedik. Sadece rant, kışkırtma ve kan peşindeler. Halka herhangi bir faydalı çalışmaları olmamıştır" ifadelerini kullandı. - MUŞ

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Darp Edilen Kaymakamın Hemşehrileri Tepkili - Son Dakika


Advertisement