Son Dakika Haberleri: Datça'da Geçen Yıl Yanan Alanlar Afrin Şehitleri Anısına Yeniden Ağaçlandırıldı

Datça'da Geçen Yıl Yanan Alanlar Afrin Şehitleri Anısına Yeniden Ağaçlandırıldı

2 yıl önce

Datça'da geçen yıl yanan alanlar Afrin şehitleri anısına yeniden ağaçlandırıldıMUĞLA - Datça'nın Emecik Mahallesi'nde geçtiğimiz Haziran ayında çıkan orman yangınında yok olan 19 hektarlık alan, TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan askerler anısına yeniden ağaçlandırıldı.

Datça'da geçen yıl yanan alanlar Afrin şehitleri anısına yeniden ağaçlandırıldı

MUĞLA - Datça'nın Emecik Mahallesi'nde geçtiğimiz Haziran ayında çıkan orman yangınında yok olan 19 hektarlık alan, TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan askerler anısına yeniden ağaçlandırıldı.
Datça Kaymakamlığı'nın desteğiyle sivil toplum kuruluşları, çeşitli okullardan gelen öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte yanan orman alanlarının yeniden yeşermesi için fidan dikildi. İlk etapta Haziran ayında çıkan yangında kül olan 19 hektarlık alanın 5 dönümlük bölümünde başlatılan çalışmalarda 30 bini çam ve 2 bin karaselvi olmak üzere 32 bin fidan toprakla buluşturuldu. Dikilen fidanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan askerlere ithaf edildi.
İlçe kaymakamı Vehbi Bakır, ağaç dikim töreninde yaptığı konuşmada; "Olağanüstü günlerden geçiyoruz. Devletimiz başta Zeytin Dalı Harekatı olmak üzere terörle mücadelede büyük çalışmalar büyük gayretler içerisindedir. Diktiğimiz bu fidanlar Zeytin Dalı Harekatı başta olmak üzere terörle mücadelede bugüne kadar şehit olan tüm şehitlere ithaf ediyoruz. Aynı zamanda ülkemizin her alanda gelişmesine gayret eden, ülkemizin gelişmesi için alın teri döken, fedakarlık gösteren bütün herkese bu fidanları hediye ediyoruz" dedi.
Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar'da, ünlü şair Nazım Hikmet Ran'ın "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" dizelerine atıfta bulunarak, etkinliğin tüm insanlığa, barış, özgürlük ve kardeşlik getirmesi temennisinde bulundu. Uçar, "Datça'da ülkemde dünyada bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayabilmek için umutlarla bu ağaçlarımızın yeşermesini diliyorum. Yaşam sevinci içerisinde bizlere kendilerini göstersinler diyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi veren Marmaris Orman İşletme Müdürü Akın Ünler ise, şöyle konuştu: "Geçen Haziran ayında nedeni belirlenemeyen bir sebepten dolayı yanan 19 hektarlık orman alanında fidan dikimi için hazırlıklarımızı tamamladık. Bugün 0,5 hektarlık alanı ağaçlandıracağız. Burada 30-40 yıllık kızılçam ağaçları bulunmaktaydı. Şimdi yanan ağaçların yerine yenilerine dikim yapıyoruz"Usta Oyuncu Erdal Özyağcılar, Şaman Dinine İnandığını Açıkladı Erdoğan'ın Duyurduğu Muhtaç Ailelere Elektrik Tüketim Desteğinin Haftaya Başlaması Bekleniyor

Camideki Hırsızlık Anı, Güvenlik Kamerasında Tarafından Saniye Saniye Kaydedildi