Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifade ettiği acı reçeteyi değerlendirdi: Faizler en az 400 baz puan artırılacak - Son Dakika

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifade ettiği acı reçeteyi değerlendirdi: Faizler en az 400 baz puan artırılacak

16.11.2020 12:40

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yargı ve ekonomide reform açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan'ın bahsettiği acı reçeteye değinen Davutoğlu, "Acı reçete diyor Sayın Cumhurbaşkanı. Acı reçete ne demek biliyor musunuz? Faizler muhtemelen en az 400 baz puan artırılacak" ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yargı ve Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi reformuyla ilgili sözlerine dikkat çeken Davutoğlu, "Partimizin programında ne dediysek, ne yaptıysak Sayın Cumhurbaşkanı yeni hatırlamış. Onları kullanmaya başladı. 'Ekonomide güven için adalet ve hukuk lazım' diyor. E günaydın! Gerçekten günaydın. Kendisine verdiğim metinlere baksın, başbakanlıktan son derece anti demokratik ve çirkin bir şekilde ayrılmak zorunda bırakılmış olmama rağmen kendisine verdiğim metinlere baksın. Bunu ben hep anlatmaya çalıştım" ifadelerini kullandı.

"BERAT ALBAYRAK'IN MİLLETVEKİLİ OLMAMASI GEREKTİĞİNİ DE SÖYLEDİM"

Milletvekili seçimleri yapılırken kural koyduğunu aktaran Davutoğlu, "Birinci derece akrabalar milletvekili adayı olamaz" dediğini hatırlattı ve "Tehlikeyi görüyordum. Herkesin siyaseti kendi akrabalarının, yakınlarının geleceği olarak düşüneceğini görüyordum. O bağlamda Hazine ve Maliye Bakanı'nın (Berat Albayrak) milletvekili olmaması gerektiğini de söyledim. İlkesel bir mesele vardı. Gelecek Partisi genel başkanı olarak sizlere söylüyorum; bu partinin kapısından nepotizm girmeyecek. Milleti düşünmeyenin yakınlarını düşünmesine asla izin vermeyin!" dedi.

"BAKALIM GÖRELİM BUNU NASIL GERÇEKLEŞTİRECEKLER"

Erdoğan'ın hukuk ve ekonomi söylemlerine atıfta bulunan Davutoğlu, "Bu ekonomi yönetimi cahildir dedik. Şimdi, 'Ekonomi, hukuk ve demokrasi bunlar birlikte gelişir' diyor. Eh, biz bunu söylüyoruz. Bakalım, görelim bunu nasıl gerçekleştirecekler. Nasıl bir adalet anlayışı getirecekler? Nasıl bir demokrasi anlayışı getirecekler? Hala kanalları tek tek arayıp Gelecek Partisi'nin hakkında yayın yapılmaması için baskı uyguluyorlarsa bu nasıl demokrasi? On binlerce dava açıp her eleştirene dava açıldığı bir ortam nasıl bir demokrasi? Kavala örneğinde olduğu gibi öğlen bırakılıp akşam başka bir davayla yeniden tutuklama nasıl bir hukuk? Türkiye'nin en kaliteli üniversitesini kapatan anlayış nasıl bir adalet, demokrasi getirebilir?" dedi.

İktidarın reform açıklamalarını izleyeceklerini belirten Davutoğlu ümitlerinin olmadığını da belirtti ve "Bu iktidardan bir demokrasi ve adalet anlayışı çıkacağına, sağlam bir ekonomi çıkacağına da kişiler gitse de gelse de inanmıyorum" şeklinde konuştu.

"EN AZ 400 BAZ PUAN ARTIRILACAK"

Erdoğan'ın acı reçete ifadesine de dikkat çeken Davutoğlu, "Acı reçete diyor Sayın Cumhurbaşkanı. Acı reçete ne demek biliyor musunuz? Faizler muhtemelen en az 400 baz puan artırılacak. Neden? Çünkü faiz görünüşte yüzde 10 civarında. Ama arka kapı operasyonlarında, açık pencere uygulamalarında yüzde 15'lerde. Kredi ortamına girersen yüzde 20'lerde. Şimdi ise resmi rakamı yüzde 20'lere çıkaracaklar, Merkez Bankası'nın politika faizini. Peki ne diyecek Sayın Cumhurbaşkanı? Bu sefer kimi suçlayacak? Hangi bakanı harcayarak kendi koltuğunu korumaya çalışacak? Kaç sefer aldatılacak?" dedi.

Açıklamalarına devam eden Davutoğlu şu ifadelere yer verdi:

"Merkez Bankası rezervlerinin negatife indiğini bilmiyor da, Hazine ve Maliye Bakanı saklamış da, son anda fark etmişse, bunu fark ettiği için Naci Ağbal'ı atamışsa, şunu sormak lazım: 18 yıldır bütün bütçeler önünden geçiyor. Merkez Bankası istatistiklerine bakacak kadar bir bilgi mütessabatı sizin zihninizde oluşmadı mı? Ne anlama geldiğini birilerinin telkini ile mi görüyorsunuz?

"ACI REÇETE DİYEREK İFLASI KABUL EDİYOR"

Acı reçete diyerek iflası kabul ediyor. Peki bu millete acı reçete gerekiyorsa, demek ki acı bir zehir içirdiniz. Acı bir zehrin etkisini kaldırmak için acı reçete uygulayacaklar.

Detoksa başladı, Hazine ve Maliye Bakanı'ndan kurtuldu beden. Ama bilsinler esas zehrin etkilerinden gerçek detoksla kurtulmak bu iktidarın bütün unsurlarıyla ülke yönetiminden gitmesine bağlıdır"

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifade ettiği acı reçeteyi değerlendirdi: Faizler en az 400 baz puan artırılacak

Son Dakika Güncel Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifade ettiği acı reçeteyi değerlendirdi: Faizler en az 400 baz puan artırılacak - Son Dakika


Son Dakika

Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Metro raylarına atlayan çıplak adam, elektrik çarpması sonucu öldü Volkan Demirel'in eşi Zeynep, oyun havası eşliğinde spor yaptı Maddi sıkıntılar yaşayan Serdar Ortaç: Arabayı kardeşim aldı, benzini kız arkadaşım ödüyor Takdir toplayan hareket! Belediye başkanı, eline kürek alıp vatandaşın kapısındaki karı küredi Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı 17 yaşındaki TikTok fenomeni cinayet şüphelisi oldu: Annesi ve amcasını öldürdü Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde