Davutoğlu G-20 Zirvesi İçin Meksika'ya Gitti - Son Dakika

Davutoğlu G-20 Zirvesi İçin Meksika'ya Gitti

18.02.2012 12:25
Davutoğlu G-20 Zirvesi İçin Meksika'ya Gitti, System.String[]

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, G-20 Dönem Başkanlığı tarafından 18-20 Şubat 2012 tarihlerinde düzenlenecek olan G-20 Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısına katılmak üzere bugün THY'ye ait bir uçakla İstanbul'dan Meksika'nın Los Cabos...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, G-20 Dönem Başkanlığı tarafından 18-20 Şubat 2012 tarihlerinde düzenlenecek olan G-20 Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısına katılmak üzere bugün THY'ye ait bir uçakla İstanbul'dan Meksika'nın Los Cabos kentine gitti.

G-20 toplantısından sonra önce İngiltere'ye giderek Somali için bir toplantıya katılacağını, daha sonra da Tunus'a giderek Suriye konusunun görüşüleceği önemli bir toplantıda olacağını belirterek, "Özellikle Suriye rejimi üzerinde ve bu rejime destek veren ülkeler nezdindeki girişimlerimizin dozunu arttırmaya kararlıyız " dedi.

Atatürk Havalimanı VİP salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Ahmet Davutoğlu, G-20'nin Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk toplantısı olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı toplantının özellikle son ekonomik kriz sonrasında bütün önemli ekonomik kararların alındığı en temel küresel forum niteliğinde olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"İnşallah 2015 yılında da dönem başkanlığını ülkemiz üstlenecek. Biz G-20 ülkeleri arasında yaptığımız istişarelerde özellikle G-20'nin sadece ekonomik alanda değil, siyasal alanda da önemli bir platform olabileceği kanaatini paylaşmıştık. Bu çerçevede G-20 olduktan sonraki süreçte ilk defa dış işleri bakanları toplantısının yapılmasına karar verildi. Türkiye için stratejik bir önem taşıyor. Çünkü G-20'nin özellikle BM güvenlik konseyi yapılanması dışında daha geniş katılımlı bir siyasi platform haline gelmesi, küresel ve bölgesel sorunların ele alınabileceği yeni bir imkan oluşturmaktadır bu bizim güçlü bir şekilde desteklediğimiz bir düşüncedir."

Toplantıda küresel, ekonomik, politik konuların yanı sıra bölgesel konuları da ele alma imkanlarının olacağını dile getiren Davutoğlu, ikili bir çok görüşme gerçekleştireceklerini kaydetti.

SOMALİ İÇİN İNGİLTERE'YE

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu G-20 toplantısı sonrasında ayın 22'sinde İngiltere'ye geçeceğini belirterek, ingiltere'de Somali ile ilgili uluslararası bir toplantıya katılacaklarını söyledi.

Somali'nin Türkiye açısından son dönemde büyük önem kazanan hem siyasi hem de vicdanı anlamda özel bir ilgi gösterdikleri bir ülke olduğunu belirten Davutoğlu, Başbakanın ziyareti sonrasında Somali'nin ihtiyaçlarının bütün dünya tarafından yakından izlenmesi imkanının arttığını Türkiye'nin bu konuda önemli bir liderlik üstlendiğini kaydetti. Davutoğlu, Mayıs veya Haziran aylarında Somali BM konferansının Türkiye'de gerçekleştireceklerini ifade ederek, İngiltere'nin çağrısıyla düzenlenecek bu toplantıya birçok ülkenin dışişleri bakanının katılacağını söyledi.

TUNUS'TA SURİYE İÇİN ÖNEMLİ TOPLANTI

İngiltere'nin ardından 24 şubatta Tunus'a gideceğini dile getiren Davutoğlu, Suriye konusunda yeni oluşturulan uluslararası platformun toplantısını gerçekleştireceklerini kaydetti.

Tunus'ta çok geniş katılımlı bir platform oluşturarak BM güvenlik konseyindeki vetolardan sonra ortaya çıkan boşluğu doldurmaya kararlı olduklarını belirten Ahmet Davutoğlu, "12'ye karşı 137 oyla BM Güvenlik konseyine sunulan tasarının hemen hemen aynısı kabul edildi. BM genel kurulu bütün ülkelerin katılımıyla oluşan bir genel kurul olduğu için insanlığın küresel toplumun vicdanını temsil eden bu kurul ile BM'nin etkin kuruluşu olan BM güvenlik konseyi ile aralarında bir fark oluştu. biz Tunus'ta yapılacak olan bu toplantıda bu çağrımızı daha da güçlü bir şekilde yapacağız ve özellikle Suriye rejimi üzerinde ve bu rejime destek veren ülkeler nezdindeki girişimlerimizin dozunu arttırmaya kararlıyız. Ümit ederiz ki burada çıkacak olan çağrılar karşılıksız kalmaz Bu çağlılar dışında özellikle insani yardım konusunda gerek BM'de gerek Tunusta önemli kararlar almayı düşünüyoruz bu konuda istişarelerimiz sürüyor" dedi.

Dünya toplam nüfusunun yüzde 70'ini, ekonomisinin yüzde 90'ını ve ticaretinin yüzde 80'ini temsil eden G-20 ülkelerinin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden bazı ülkelerin Dışişleri Bakanlarını bir araya getirecek toplantıda, G-20'nin global sorunların çözümündeki engellerin aşılmasında ve daha etkin bir küresel yönetişim sağlanmasında nasıl bir rol oynayabileceğinin tartışılacağı belirtildi. - İstanbul/ Bakırköy

Davutoğlu G-20 Zirvesi İçin Meksika'ya Gitti
Davutoğlu G-20 Zirvesi İçin Meksika'ya Gitti
Davutoğlu G-20 Zirvesi İçin Meksika'ya Gitti

- Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Davutoğlu G-20 Zirvesi İçin Meksika'ya Gitti - Son Dakika


Son Dakika

Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Messi ile kriz yaşayan Barcelona Başkanı Bartomeu istifa etti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin telefonda görüştü! Dağlık Karabağ'daki son durum ele alındı Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Freni patlayan araç uçuruma yuvarlandı! 1 kişi hayatını kaybetti MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi