Davutoğlu, İranlı Mevkidaşı ile Basın Toplantısı Düzenledi (1) - Son Dakika

Davutoğlu, İranlı Mevkidaşı ile Basın Toplantısı Düzenledi (1)

05.01.2012 20:55
Davutoğlu, İranlı Mevkidaşı ile Basın Toplantısı Düzenledi (1), System.String[]

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin herhangi bir ülkeye saldırı planının bulunmadığını, İran ile ilişkilerin her zaman dostça olacağını, Malatya'ya konuşlandırılacak füze savunma sisteminin tehdit olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin herhangi bir ülkeye saldırı planının bulunmadığını, İran ile ilişkilerin her zaman dostça olacağını, Malatya'ya konuşlandırılacak füze savunma sisteminin tehdit olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

İran'da mevkidaşı Ali Ekber Salihi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, NATO'nun füze kalkanı projesiyle ilgili, "Bazı haberler çıkıyor bu konuyla ilgili, bu hoşuma gitmiyor. Biz İran'a güveniyoruz, İran da bize güveniyor bu konuda. Bazen gerçeklerin yanlış temsil edildiğini görüyoruz. Türkiye'nin İran'da olan kardeşçe bağlarını yıpratıyor. Biz İran'ı kesinlikle bir tehdit veya düşman olarak görmüyoruz. Biz, ülkeye garanti verebiliriz tehdit oluşturmadığımıza dair. Buradaki müzakerelerim

boyunca bütün çabam, NATO'nun açıklamalarıyla ilgilidir" dedi.

"Füze kalkanı sistemi ile ilgili olarak, ana hatlarını çizdiğim konu şu. Bu durum tamamen bir savunma sistemidir ve yalnızca radar sistemi Türkiye'de yer alacaktır" diye devam eden Davutoğlu, "Bu, NATO güvenlik sisteminin bir parçasıdır. Biz özellikle altını çizdik. Bu sistem herhangi bir ülkeye, Türkiye'nin herhangi bir komşusunu hedef gösteremez. NATO belgelerinde biz bunları belirttik" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile İran dostluğunun tarihin sonuna kadar devam edeceğini belirten Davutoğlu, "Kimsenin endişe etmesine gerek yok. İran'a herhangi bir referans yoktur. İran herhangi bir tehdit unsuru olarak gösterilmemiştir, Türkiye zaten böyle bir duruma karşı çıkar" dedi.

Bakan Salihi ise, Türkiye ve İran'ın birlikte Ortadoğu'da barış ve güvenliği sağlayabileceklerini ifade etti. İran ve Türkiye'nin bölgenin iki önemli ülkesi olduğunu söyleyen Salihi, her iki ülkenin bölgeye yönelik gelişmeler karşısında ortak hassasiyetlere sahip olduğunu vurguladı.

Her iki ülkenin de Arap Baharı'na destek verdiğini kaydeden Salihi, yine hem İran, hem de Türkiye'nin, çeşitli sıkıntılar yaşayan ülkelere dış müdahaleye karşı çıktığını belirtti. Salihi ayrıca, bölge güvenliğin, bu topraklar üzerinde yaşayan her ülkenin güvenliğini yakından ilgilendirdiğini dile getirdi.

Davutoğlu ile görüşmelerinde bölgedeki gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkileri de ele aldıklarını kaydeden Salihi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yıl 15 milyar doları geçeceğini ifade etti. - TAHRAN

Davutoğlu, İranlı Mevkidaşı ile Basın Toplantısı Düzenledi (1)

- Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Davutoğlu, İranlı Mevkidaşı ile Basın Toplantısı Düzenledi (1) - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanlığı: Grip aşısı, risk gruplarının ağırlık derecesine göre sıralanarak yapılacak Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu'na devri resmen onaylandı Şarkıcı Ebru Polat, evine gelen elektrik ve doğal gaz faturasına veryansın etti Kadro dışı kalan Mesut Özil isyan etti: Adalet için sesimi yükselteceğim 15 yaş küçük sevgilisiyle yatakta oğluna yakalanan anne, evlat katili oldu Kronik hastalığı olanlar grip aşısı yaptıramayacak! Vatandaşlar tepkisini sosyal medyada gösterdi Amerikan giyim şirketi GAP, Avrupa'daki mağazalarını kapatıyor Depreme canlı yayında yakalanan İzlanda Başbakanı büyük korku yaşadı