Dedelerinin Oyuncakları Torunların Elinde Hayat Buldu - Son Dakika

Dedelerinin Oyuncakları Torunların Elinde Hayat Buldu

19.01.2012 14:57
Dedelerinin Oyuncakları Torunların Elinde Hayat Buldu, System.String[]

Bursa İnegöl'de eğitim öğretim faaliyetini sürdüren Özel Nilüfer Safvet Koleji, eskiye ait oyun ve oyuncaklara ait değerlerin yaşatılması amacıyla 'Dedemin Zamanındaki Oyuncaklarla Oynuyorum Projesi'ni başlattı.

Bursa İnegöl'de eğitim öğretim faaliyetini sürdüren Özel Nilüfer Safvet Koleji, eskiye ait oyun ve oyuncaklara ait değerlerin yaşatılması amacıyla 'Dedemin Zamanındaki Oyuncaklarla Oynuyorum Projesi'ni başlattı. Proje ile eski oyuncaklar, tekrar hayat bulurken, geçmişte oynanan oyuncakların yeni nesiller tarafından tanınması da hedefleniyor.

Okul Müdürü Bayram Yayla, günümüzde geleneksel çocuk oyunlarımızın çoğunun kaybolduğunu söyledi. Yayla, "Topaç gibi en güçlü çocuk oyunlarını günümüz çocukları tanımaz oldu. Kültürel değerlerimizin başında yer alan ve çocukluğumuza şekil veren çocuk oyunları bu projelerle kültürel varlıklarımızın unutulmasının önüne geçmiş olacağız. Yeni yetişen nesiller bilgisayar başında el kabiliyetlerinden yoksun bir şekilde büyüyor. Amacımız havaların soğuk ve yağışlı olduğu şu günlerde öğrencilerimizin kapalı alanlarda oyunlarını oynamaları ve onları evlerinde mevcut elektronik oyuncaklardan uzak tutmak, fiziksel eğitimlerinin gelişimine destek olmaktır." dedi.

Okul Müdür Yardımcısı Recai Uzun ise proje kapsamında ilk olarak çocuklar tarafından çok sevilen oyuncaklardan topaç topladıklarını kaydetti. Uzun, "Topaç oyunu öğrencilerimiz tarafından çok büyük ilgi gördü. Biz de bunu fırsat bilerek öğrencilerimiz arasında Altın Topaç Atma Yarışması düzenledik. Yaklaşık 400 öğrencimiz bu yarışmaya katıldı. Çok güzel bir etkinlik oldu." diye konuştu.

Özel Nilüfer Safvet Koleji Rehber Öğretmeni Harun Çolak, proje ilgili şu bilgileri verdi: "Eskiden çocuklar oyuncaklarını annesi, babası, dedesi, ninesi ve arkadaşlarıyla beraber yaparlardı. Çocuklar bu oyuncakları yaparken eğlenir, öğrenir ve iletişim içinde olurlardı. Şu anda ise teknolojiyle beraber hareket eden, ses çıkartan oyuncaklar, bilgisayar oyunları eski oyuncakların yerini aldı. Bu dönemdeki çocukların doğal olmayan oyun alanlarında, oyuncağını eline almadan, zamanını bilgisayarda sanal olarak sürdürüyor. Bütün bunlar çocukların üretkenliğini, hayal gücünü azaltıyor. Sanal oyunlar çocukları hazırcılığa alıştırıp, mutsuz kişiler olarak yetişmesine neden oluyor. Bizim başlattığımız bu projeyle öğrencilerimizin bedensel, duygusal, sosyal, zihinsel ve dil gelişimlerinde olumlu yönde katkı sağlanması hedeflenmektedir."

Dedelerinin Oyuncakları Torunların Elinde Hayat Buldu
Dedelerinin Oyuncakları Torunların Elinde Hayat Buldu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Dedelerinin Oyuncakları Torunların Elinde Hayat Buldu - Son Dakika


Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Son Dakika: Hatay'da terör saldırısı! Can kaybı yok, iki terörist etkisiz hale getirildi Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Fransa'da muhalefetten Macron eleştirisi: Erdoğan'a karşı kontrolünü kaybetti Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi