Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Olaylar - Son Dakika

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Olaylar

27.11.2012 11:27
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Olaylar, System.String[]

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DKC), doğudaki Goma kentini geçen hafta ele geçiren M23 isyancıları kentten çekilmeyi kabul etti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DKC), doğudaki Goma kentini geçen hafta ele geçiren M23 isyancıları kentten çekilmeyi kabul etti.

M23 hareketinden Antoine Manzi, AFP'ye yaptığı açıklamada, Goma'dan çekilmeyi kabul ettiklerini belirtti ancak ne zaman çekileceklerine ilişkin bilgi vermedi.

Manzi, "Bizden, hükümetle müzakerelere başlamak için Goma'dan çekilmemizi istediler" dedi.

DKC'nin doğusunda ordu ve M23 isyancıları arasındaki çatışmalara çözüm aramak için hafta sonu Uganda'nın başkenti Kampala'da bir araya gelen Afrika liderleri, isyancılardan "savaşa son vermesini ve 48 saat içinde doğudaki Goma kentinden çekilmesini" istemişti.

Nihai bildiride liderler, buna karşılık DKC hükümetinin isyancıların yasalara uygun taleplerini dinlemeye, değerlendirmeye ve karşılamaya hazır olacağını vurgulamıştı.

Ruanda tarafından desteklendiği tahmin edilen M23 hareketi, hafta başında Kuzey Kivu eyaletinin başkenti Goma ile Goma'nın 20 kilometre doğusundaki Sake kentini ele geçirmişti. İsyancılar, hükümeti devirme tehdidinde bulunmuştu.

Muhabir: Şeyma Tahan/ AFP

Yayıncı: Göksel Sözer - KAMPALA

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Olaylar

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Olaylar - Son Dakika


Son Dakika

BM duyurdu: Libya'da taraflar kalıcı ateşkes için anlaşmaya vardı Son dakika: Kayseri'deki bombalı saldırının faili PKK'lı terörist Irak'ta yakalanıp Türkiye'ye getirildi Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca, İstanbul'daki pandemi toplantısına çağrılmayan İmamoğlu'yla görüşecek Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Salgın tüm Türkiye'de yeniden tırmanışa geçmiş durumda Eşi için aldığı cipin hasar kayıtlı olduğunu öğrenince aracı bayi önünde yakmaya kalktı Kaan Yıldırım'dan sevgilisi Hadise'nin doğum günü için romantik paylaşım Lokantada birbirlerine girdiler: Tekme ve yumruklar havada uçuştu İyi niyetinin kurbanı oldu: Eksik adres nedeniyle darbedilen kuryenin yaşama şansı milyonda bir