"Demokratikleşen Türkiye'de Siyasi Hareketler" Konferansı - Son Dakika

"Demokratikleşen Türkiye'de Siyasi Hareketler" Konferansı

18.02.2012 17:00

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, milletin gerçekten kendisinin hakim olacağı, demokrasinin bütün unsurlarıyla vücuda geleceği, yeşereceği, kendi kendini idare edeceği bir sistemi istediğini belirterek, "Millet, tahakkümlerden,"...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, milletin gerçekten kendisinin hakim olacağı, demokrasinin bütün unsurlarıyla vücuda geleceği, yeşereceği, kendi kendini idare edeceği bir sistemi istediğini belirterek, "Millet, tahakkümlerden, tasallutlardan, bürokratik ve askeri oligarşiden arınmış, gerçek demokratik kaidenin üzerine oturmuş, demokratik sistemle ileri bir Türkiye istiyor" dedi.

Bakan Bayraktar, AK Parti Trabzon İl Gençlik Kolları Başkanlığınca Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde düzenlenen, "Demokratikleşen Türkiye'de Siyasi Hareketler" konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, dünyada demokratikleşmenin esas zeminini eski Yunan'da bulmanın mümkün olduğunu, daha sonra dünya sahnesinde Avrupa'daki sanayileşme, şehirleşme hareketleriyle başladığını, Osmanlı'da da izlerinin 1. ve 2. Meşrutiyet'le görüldüğünü anlattı.

Bayraktar, "Arkasından siyasi partiler kuruldu ve kapatıldı. Arkasından Cumhuriyet kuruldu. Serbest Fırka kuruldu ve kapatıldı. Nihayeten 1922'den 1946'ya kadar demokrasi adına, demokratiklik adına ama tek partiyle ülkemiz yönetildi" dedi.

Türkiye'de çok partili sisteme 1946'da geçildiğini hatırlatan Bayraktar, şöyle konuştu:

"Türkiye'de demokratikleşme hareketinin öncüleri içerisinde üç büyük isim sayabiliriz. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, tabi onun yeri gönlümüzde ayrıdır. Ama demokrasi adına, demokratiklik adına Menderes, kellesini koltuğuna alarak bu bayrağı taşımıştır. Daha sonra millet adına, vatan adına 780 bin kilometrekare coğrafyanın bütün gözeneklerinden, bütün özelliklerinden özümseyerek, Türkiye'yi yüceltme adına mücadele veren Turgut Özal'dır. Bugün bizim liderimiz, hükümetimizin başkanı, başbakan, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin genel başkanı, bir lider, bir Türkiye Cumhuriyeti lideri, bir Türk dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan ne dedi, 'yeter, artık söz de karar da milletin' dedi. Biz böyle bir yoldayız, böyle gidiyoruz ve böyle de gideceğiz."

-"Tahakkümlerden, tasallutlardan arınmış bir Türkiye"-

Bakan Bayraktar, 7 kez sandığa gitmenin ve 7 kez sandıktan şampiyon çıkmanın kolay bir iş olmadığını vurgulayarak, "Bu, milletin ileri görüşlüğü, feyzi sayesinde, fakat liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın sayesinde oluyor. Bu kutlu yol devam edecek. Kim ne derse desin, bu kalkınma devam edecek" diye konuştu.

Çok partili hayata geçildikten sonra askeri müdahalelerle Türkiye'de

"milletin kendisini idare etme, milletin ruhunun, duygu ve düşüncelerinin idareye yansıması anlamında bir olgunun meydana gelmesi için devamlı bir ray döşendiğini, bir demir yolu yapıldığını" söyleyen Bayraktar, "Bu yoldan gideceksiniz, tek taraflı hazırlanan anayasalar ve devamlı milleti bir raydan yürütme gayreti. Artık millet bunu istemiyor" dedi.

Bayraktar, "Millet, gerçekten kendisinin hakim olacağı, gerçekten bu demokrasinin bütün unsurlarıyla vücuda geleceği, yeşereceği, kendisinin kendisini idare edeceği bir sistemi istiyor. Vesayet ibarelerinden, vesayet ifadelerinden, tahakkümlerden, tasallutlardan, bürokratik oligarşiden ve askeri oligarşiden arınmış, gerçek demokratik kaidenin üzerine oturmuş bir demokratik sistemle ileri bir Türkiye istiyor" şeklinde konuştu.

-"Bugün genel anlamda Türk milleti mutludur"-

"Kim ne derse desin artık Türkiye gelişiyor, kalkınıyor" diyen Bakan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye demokratik manada da gelişiyor, sanayi anlamında da, gelir anlamında da, refah düzeyi bakımından da gelişiyor. Bugün genel anlamda Türk milleti mutludur, genel anlamda Türkiye huzurludur. Türkiye'nin bulunduğu parsel, Türkiye'nin bulunduğu coğrafya son derece zor bir coğrafyadır.

Bugün Avrupa'da ciddi bir ekonomik kriz var. Bugün Kuzey Afrika'nın en batısından başlayıp en doğusuna kadar çok ciddi siyasal krizler yaşandı ve yaşanıyor. Hemen bizim güneyimizde sıkıntı var. Güneydoğumuzda sıkıntı var. Bu bakımdan dünyanın Orta Doğu'ya bakışı enteresandır. Bu zor şartlar içerisinde dünya dengelerini de tutmak suretiyle Türkiye'nin başını belaya sokmadan, Türkiye'yi geliştirmek mecburiyetindeyiz. Bu bakımdan hiç açıkgözlülük yapmadan ama en ileri noktada uyanık olarak, bilgili, çalışkan, sabırlı ve cesur olarak ileriye yürütmek durumundayız. Biz Türkiye Cumhuriyeti'nin 61. Hükümeti kabinesi bu meseleleri kucağımıza aldık, bunları en düzgün biçimde, en problemsiz biçimde çözmek için ciddi bir mücadele veriyoruz."

-"Türkiye'yi bu beladan kurtaracağız"-

Terör sorununa da değinen Bayraktar, "Kabineyi yeni kurduğumuz zaman, ilk 3 ay çok ciddi manada bu bizi yordu" dedi. Bayraktar, şöyle konuştu:

"Trabzon'a geldim ve sizle hemhal oldum. Dedim ki, 'biz bu terörü bitireceğiz, terör belasından Türkiye'yi kurtaracağız inşallah.' Bu kolay değil, bu çok zor bir iş. Ama inşallah yine bunu Türkiye Cumhuriyeti'ndeki tüm nüfusumuz olarak, biz bu beladan kurtaracağız. Bu bizim ustalık kabinemizdir. Türkiye'nin gerçek manada kendi sanayisini üreterek, enerji bağımlılığını azaltarak... En önemlisi bizim ayağımızı enerji bağımlılığından kurtarmaktır. Enerji bağımlılığından nasıl kurtarırız- Hidroenerji santralleriyle, rüzgar, güneş enerjisiyle, başka enerji argümanları ne varsa Türkiye'nin menfaatlerine uygun, Türkiye'nin enerji koridoru olma özelliğini de çok iyi kullanmak suretiyle. Türkiye'yi kalkındırma noktasında çok emin adımlarla ileriye doğru gidiyoruz. Demokrasi olmadan bunlar olmaz, demokratikleşme olmadan bunlar olmaz."

Her rejiminin kendine göre çok masum, çok mahzun, çok güzel yönleri olduğunu ve her rejimin vitrinine bunları koyduğunu ifade eden Bayraktar, "Ama kapalı toplumlar, demokrasi dışı toplumlar ileriye gidemedi, belli bir süre sonra çöktü ve dünyadan koptu. Demokrasiyle idare edilen toplumlar ilerledi ve gelişti" dedi.

Demokratik toplumlarda devletin millete kaynaştığını, demokratik toplumlarda devlet bürokrasisinin milletin hizmetinde olduğunun altını çizen Bayraktar,

"Devlet bürokrasisi devlet adına, millet adına, vatanın gelişmesi adına üç temel unsur olan güvenlik, denetim ve yargı unsurları dışında özel sektörle hemhal olur, özel sektörü geliştirir. Milletin menfaati için özel sektörü denetler. Yatırım ortamını, yatırım iklimini güzelleştirir ve devlet memurları milletin hizmetinde olur, ama devlet adına denetleyerek. Bu olguyu yapacağız, bürokratik engelleri, bürokratik oligarşiyi daha da izole edeceğiz. Bunun için mücadele ediyoruz" diye konuştu.

AK Parti Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Adnan Günnar, AK Parti Trabzon İl Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Karaoğlu'nun da katıldığı konferansta gazeteci-yazar Sadık Albayrak da bir konuşma yaptı.

- TRABZON

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Demokratikleşen Türkiye'de Siyasi Hareketler' Konferansı - Son Dakika


Son Dakika

Artan vakalar sonrası İstanbul'a yeni tedbir mi geliyor? Bakan Koca, işareti verdi Twitter hesabı hacklenen Donald Trump'ın kullandığı şifre açığa çıktı Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Son Dakika: Türkiye'de 22 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 71 can kaybı, 2102 yeni hasta tespit edildi Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok