Denetimli Bağımsızlık Kaldırıldı, Kosova Tam Bağımsızlığına Ulaştı - Son Dakika

Denetimli Bağımsızlık Kaldırıldı, Kosova Tam Bağımsızlığına Ulaştı

07.09.2012 17:46
Denetimli Bağımsızlık Kaldırıldı, Kosova Tam Bağımsızlığına Ulaştı, System.String[]

Kosova milletvekilleri Meclis'te yapılan oylamayla 4 yıldan sonra denetimli bağımsızlığa son verdi.

Kosova milletvekilleri Meclis'te yapılan oylamayla 4 yıldan sonra denetimli bağımsızlığa son verdi. Kosova böylece tam bağımsızlığına ulaştı.

Kosova Meclisinin oturumunda Başbakan Yardımcısı Hayretin Kuçi ve Anayasa Komisyonu Başkanı Arsim Bayrami ülkenin denetimli bağımsızlığını sona erdiren 22 değişiklik konusunda açıklamada bulunduktan sonra oylamaya sundu. Değişiklikler toplulukların 22 oyuyla birlikte toplamda 98 oyla kabul edildi. Milletvekilleri ülkenin denetimli bağımsızlığını sona erdiren şimdiki Anayasa'da 22 değişikliği onayladı.

Kosova ve Uluslararası Yönetim Grubu, pazartesi günü Kosova'nın denetimli bağımsızlığının sona erdiğini ilan edecek. Pazartesi günü, Kosova'da yapılacak olan törenlere Marti Ahtisari, İco başkanı Piter Fetiyt ve çok sayıda dış ülke üst düzey yetkilisi katılacak. Bu törenlerde Türkiye'yi temsilen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in hazır bulunması bekleniyor. Kosova'nın dört bir yanında ise görkemli kutlamalar için hazırlıklar yapılıyor.

Kosova Meclisinde AB Misyonu EULEX'in görev süresinin uzatılması da oylandı. Meclis, Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga'nın Kosova'da EULEX görev süresinin 2014 yılına kadar devam etmesi çağrısını da olumlu yanıtladı.

EULEX'in görev süresinin uzatılması 97 kabul, 11 ret ve 1 çekimser oy ile kabul edildi. Meclisin bugünkü oturumundan önce Vetevendosje milletvekilleri hariç, parlamento gruplarının başkanları bu değişikliklerin benimsenmesini kabul ettiler.

Vetevendosje Parlamento Gurubu, değişikliklerin, denetimin kaldırılması taleplerini karşılamadığı aksine Kosova'nın denetiminin sürdürüldüğünü ileri sürerek karşı çıktılar.

Cumhurbaşkanının, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a gönderdiği mektup, uluslararası anlaşma şeklinde onaylandı. Meclisin oturumundan sonra denetimli bağımsızlığın kaldırılması konusunda Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı ve Bakan Mahir Yağcılar şu açıklamada bulundu.

"Şu anda Kosova kendi üzerine daha fazla sorumluluk alıyor. Devlet olacakta uluslararası örgütlerine de daha fazla şansı olacak. Bunun içerisinde de topluluk haklarının da devam etmesini biz istemiştik. Bundan böyle de mecliste iki sandalye Anayasa'da garanti olarak kalıyor. Bu konuda uluslararası toplumdan da destek aldık. Türkiye Cumhuriyeti'ne de verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz."

MAHİR YAĞCILAR VE BAYRAM RECEPİ TÜRK HALKINA BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Öte yandan Mahir Yağcılar, "Türkiye'den üzücü haberler alıyoruz. Çok sayıda şehit veriliyor. Çeşitli olaylarda askerler şehit oluyor. Biz geçenlerde Sayın Başbakana bir taziye mektubu yollamıştık. Ardından 25 askerin mühimmatların patlaması sonucunda hayatlarını kaybetmesi bizi üzdü. Haytalarını kaybeden askerler için başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Umarım bundan böyle Türkiye daha güçlü olacaktır. Hem de böyle şeyler artık yaşanmayacaktır" dedi.

Kosova İçişleri Bakanı Bayram Recepi de denetimli bağımsızlığın kaldırılması konusunda DHA'ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Meclisten çıkan karar tarihi önem taşımaktadır. Artık tam bağımsızlığa ulaştık. Kendi kaderimizi kendimiz çizeceğiz. Kuzeyde de durumu düzeltmek için yetkiye sahip olduk."

Ayrıca Bayram Recepi de "Mühimmatların patlaması sırasında hayatını kaybeden 25 asker için bakanlığım adına, Kosova Hükümeti adına baş sağlığı dilerim. Kardeş ülke Türkiye'nin acısı bizimde acımızdır" diye konuştu.

(SS)

- Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Denetimli Bağımsızlık Kaldırıldı, Kosova Tam Bağımsızlığına Ulaştı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü