"Deniz Artık Uyanıyor" Sergisi - Son Dakika

"Deniz Artık Uyanıyor" Sergisi

27.11.2012 11:52

"Now Wakes the Sea/Deniz Artık Uyanıyor" sergisi, Siemens Sanat'ta başlıyor.

Siemens Sanat'ta 04 Aralık 2012 tarihinde başlayacak olan "Now Wakes the Sea/Deniz Artık Uyanıyor" sergisi, kıyı bölgeleri tüketim, turizm, ekonomik, politik, çevresel, kent planlaması, küresel politikalara bağlı olarak geliştirilen dış stratejiler için bir oyun alanı olarak kullanılırken, kıyı-kentsel yaşamın sürdürülebilirliğine yönelik gözlemler ve beklentileri bir tartışma alanına taşıyor.

Hollanda merkezli Satellietgroep'ın liderliğinde gerçekleştirilen, Karadeniz ve Kuzey Denizi'ne kıyısı olan ülkelerde sanatçıların, sinemacıların yeni yapıtlar geliştirebilmesi, var olan çalışmalarını değerlendirebilmeleri ve ortaya çıkan yapıtları üretildikleri yerlerde ve diğer ülkelerde sergilemeleri, benzeri projeleri yine işbirlikleri ile hayata geçirebilmelerine yönelik, araştırmaya dayalı programlar geliştirmeyi amaçlayan "Now Wakes the Sea/Deniz Artık Uyanıyor" projesinin yapıtları Siemens Sanat'ta.

Aram Tanis & Jacolijn Verhoef,Barbara Hanlo,Bahanur Nasya & Yılmaz Vurucu,BNA ,Cevdet Erek,Eliane Esther Bots,İmre Azem,Kees Bolten,Maurice Bogaert,Merve Kayan & Zeynep Dadak,Rüya Arzu Köksal & Aydın Kudu,Zeger Reyers gibi sanatçıların belgesel/video yapıtlarının yer aldığı sergi, 04 Aralık'tan itibaren Siemens Sanat'ta izleyicisiyle buluşuyor.

Küresel bir sorunun yerel sonuçlarını ve bu bağlamdaki süreci araştıran, mimari, sanat ve bilimi bir araya getiren "Now Wakes the Sea/Deniz Artık Uyanıyor" projesi konuk sanatçı programlarını bir araştırma metodu olarak kullanıyor. Bu proje, yeni perspektifler üretmek amacıyla sanatçıların yerel ortaklarla alan çalışma yapmalarına, plan çıkarmalarına ve kıyı bölgelerindeki dönüşümlerin son durumunu araştırmalarına olanak sağlıyor. Proje, çeşitli sanatsal ve/veya bilimsel metodları kullanarak farklı kıyı bölgelerini, Karadeniz ve Kuzey Denizi çevresindeki ülkeleri, kentleri, oralarda yaşayanları, karşılaştırarak farklı bakış açılarını bir araya getirerek bir diyalog süreci başlatıyor.

Proje ortaklığını Avrupa Kültür Derneği'nin yaptığı, Sinopale (Uluslararası Sinop Bienali) kapsamında gerçekleştirilen "Now Wakes the Sea/Deniz Artık Uyanıyor" projesi Türkiye Hollanda 400.Yıl programı içinde, Tandem - European Cultural Foundation, MitOst e.V., Centre for Cultural Management, Culture Action Europe, European Commisson (Culture), Robert Bosch Stiftung - SICA, Lahey Belediyesi, Haagse Brug, Stroom, İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu, ECF and SfA desteğiyle gerçekleştiriliyor.

"Now Wakes the Sea/Deniz Artık Uyanıyor" sergisi, 04 Aralık 2012 – 25 Ocak 2013 tarihleri arasında, haftanın her günü 10.00 – 19.00 saatleri arasında Siemens Sanat'ta izlenebilir.

Siemens Sanat

Meclis-i Mebusan Cad. No: 45

Fındıklı - İstanbul

 Deniz Artık Uyanıyor Sergisi

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 'Deniz Artık Uyanıyor' Sergisi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü "Türk ürünlerine boykot gündemimizde yok" diyen Fransız Bakan'dan AB'ye küstah çağrı: Türkiye'ye karşı önlem alın Türk İHA'larından nokta atışı! Dağlık Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Harutyunyan böyle vuruldu Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz İETT otobüsünde mastürbasyon yapan sapığa "cinsel taciz" suçundan ev hapsi verildi Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın